Pasivno pušenje oštećuje arterije kod djece

Prema istraživanjima, pasivno pušenje uzrokuje trajna oštećenje arterija kod djece i izaziva preuranjeno starenje krvnih žila za više od tri godine, piše BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

European Heart Journal upozorava da nastala šteta, tj. zadebljanje stijenki krvnih žila, povećava rizik od srčanog udara i moždane kapi kasnije u životu.

Ispitivanje je provedeno na više od 2000 djece stare između 3 i 18 godina, a pokazalo se da do oštećenja dolazi kod djece čija su oba roditelja pušači.

Stručnjaci tvrde da ne postoji „sigurna“ razina izloženosti pasivnom pušenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čini se da je istraživanje, koje je provedeno u Finskoj i Australiji, otkrilo fizičke posljedice odrastanja u zadimljenom prostoru, iako je nemoguće u potpunosti eliminirati ostale čimbenike koji su možda tome doprinijeli.

Skrivena šteta

Ultrazvukom je otkriveno da kod djece čija su oba roditelja pušači dolazi do promjena u stijenki glavne arterije, koja prolazi vratom sve do glave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako su razlike u debljini intime-medije karotidnih arterija bile male, istraživači tvrde da su dvadesetak godina kasnije, kada je dijete doseglo odraslu dob, bile značajne i vidljive.

Autorica studije, dr. Seana Gall sa Sveučilišta u Tasmaniji, kaže: „Istraživanje pokazuje da izloženost pasivnom pušenju u djetinjstvu uzrokuje izravnu i nepovratnu štetu u strukturi arterija.

„Roditelji, pa čak i oni koji planiraju postati roditelji, trebali bi prestati pušiti. Ne samo da će to pridonijeti njihovom vlastitom zdravlju, već i zaštititi zdravlje njihove djece u budućnosti.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uzeli smo u obzir i ostale čimbenike koji bi mogli objasniti povezanost pasivnog pušenja i oštećenja arterija, na primjer jesu li djeca i sama postala pušači, no rezultati su ostali nepromijenjeni.

Međutim, oštećenja nisu uočena kod djece koja imaju samo jednog roditelja pušača, možda zato što nisu toliko izloženi dimu.

Dr. Gall kaže: „Možemo nagađati da su pušačke navike roditelja koji jedini puši u obitelji drugačije. Na primjer, možda ne puši u kući i time smanjuje razinu pasivnog pušenja. Međutim, budući da nemamo te podatke, možemo samo pretpostaviti o čemu je riječ.“

Bez obzira na to, stručnjaci smatraju da bi sva djeca trebala biti zaštićena od pasivnog pušenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Doireann Maddock , viša sestra iz Britanske zaklade za srce, kaže: “Negativne posljedice koje pasivno pušenje ostavlja na zdravlje su općepoznate, no ovo istraživanje ide korak dalje i pokazuje da pasivno pušenje može izazvati nepovratno oštećenje arterija u djeteta i povećati rizik od problema sa srcem u kasnijem životu.

„Izbjegavajmo taktiku zastrašivanja”

„Ako ste pušač, najučinkovitiji način smanjenja razine izloženosti vašeg djeteta pasivnom pušenju je da prestanete pušiti.

„Ako to nije moguće, najbolja opcija za zaštitu djeteta od štetnih posljedica pasivnog pušenja je ne pušiti kod kuće i u autu.“

Simon Clark, predsjednik udruge pušača Forest, tvrdi: „Ne smijemo se služiti taktikama zastrašivanja. Oštećenje arterija može biti uzrokovano cijelim nizom čimbenika, uključujući lošu prehranu i ostale oblike zagađenja zraka.

„Iako je obzirno ne pušiti u prisutnosti djece u malim, zatvorenim prostorima, vrlo je jednostavno uprijeti prstom u pušača, dok je cijeli problem iznimno složen.“

Pasivno pušenje

Dim može ostati u zraku do dva i pol sata, čak i ako je otvoren prozor

Možda je u zraku čak i ako ga ne vidite i ne osjetite

Pasivnim pušenjem u organizam se unosi više od 4000 kemijskih spojeva, od kojih nekoliko dokazano uzrokuje rak

Djeca koja udišu dim cigarete imaju veći rizik od astme, kašlja i prehlade, kao i od tzv. smrti u kolijevci, meningitisa i infekcije uha

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.