“Umanjeni” aparat za liječenje djece s bubrežnim zatajenjem

Talijanski znanstvenici osmislili su aparat za dijalizu namijenjen liječenju djece s bubrežnim zatajenjem, za kojeg kažu da bi mogao poboljšati tretman jer aparati za dijalizu odraslih osoba mogu izazvati komplikacije kada se koriste kod male djece, prenio je BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Umanjeni” aparat je testiran na novorođenčetu s višestrukim zatajenjem organa, čija je funkcija bubrega, uz uporabu aparata, obnovljena nakon 30 dana, stoji u studiji profesora Claudia Ronca, s Međunarodnog “Renal Research” instituta u San Bortolo bolnici u Vicenzi, koji je dizajnirao je i razvio novi stroj za liječenje beba i djece koja teže između 2 kg i 10 kg.

Britanski stručnjaci upozoravaju da je dijaliza još uvijek vrlo izazovna, čak i s novom opremom.

Ronco je u svojoj studiji, objavljenoj u znanstvenom časopisu Lancet, upozorio je da su aparati za dijalizu bubrega kod odraslih osoba netočni i potencijalno opasni kada se koriste za bebe i djecu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Glavni problem je potencijalna pogreška u količinama ultra-filtriranja”, ističe Ronco.

“Oprema za dijalizu odraslih osoba ima tendenciju povući ili previše tekućine od djeteta, što dovodi do dehidracije i gubitka krvnog tlaka, ili premalo tekućine, što dovodi do povišenog krvnog tlaka i edema,” kazao je Ronco.

Novi stroj, nazvan “Carpe Diem” zamjenjuje izgubljenu funkciju bubrega, uklanjanjem viška tekućine i urina iz tijela putem krvnih žila, prenosi BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To omogućuje korištenje mnogo manjih veličina katetera nego inače, što bi moglo spriječiti oštećenja krvnih žila u djece, tvrde u studiji.

Prva beba koja se liječila pomoću novog aparata rođena je u kolovozu 2013., težila je 2,9 kg i imala je višestruko otkazivanje organa nakon kompliciranog porođaja.

Nakon 20 dana tretmana s novim aparatom, liječnici su bili u mogućnosti prekinuti daljnju dijalizu bubrega na pacijentu jer su funkcije organa obnovljene i dijete je otpušteno iz bolnice nakon 50 dana, iako s još uvijek maloznačajnim bubrežnim disfunkcijama, navode u studiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ronco ističe da se nada da će njihov uspjeh potaknuti razvoj drugih zdravstvenih tehnologija (npr.katetera, tekućina,monitora) posebno dizajniranih za dojenčad i malu djecu.

Dr. Jan Dudley, konzultant i pedijatar neurolog u ambulanti Bristol Royal pozdravlja svaku opremu prilagođenu liječenju novorođenčadi, ali tvrdi da “nije nemoguće” dijalizirati bebe s trenutnim aparatima.

Dr. Meeta Mallik, specijalist za dječje bubrežne bolesti u dječjoj bolnici Nottingham, rekao je da će “minijatruni” aparat talijanskih znanstvenika dati kliničarima “više mogućnosti za liječenje ove izazovne skupine pacijenata”.

Dr. Benjamin Laskin, iz dječje bolnice u Philadelphiji i dr. Bethany Foster, iz dječje bolnice u Montrealu upozorili su da bi aparat trebalo testirati na više mladih pacijenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju svi se slažu da će biti vrlo zanimljivo vidjeti, kroz duži rok, da li posebno konstruirani aparat rezultira poboljšanjem učinka prilikom liječenja beba s bubrežnim zatajenjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.