Najnovije istraživanje koje je proveo institut iz Pariza pokazuje, suprotno uvriježenim stereotipima, da rumunjski i grčki narod najviše rade u Europi za svoje plaće, a Hrvati su – četvrti, objavio je EU observer. To istraživanje zapravo pokazuje da je rad obrnuto proporcionalan visini plaće, a i standardu, jer oni koji više rade – imaju manje.
Istraživanje, koje je proveo Coe–Rexecode istraživački institut, odnosilo se na broj “pravih” sati radnog vremena u svakoj državi EU-a u protekle četiri godine – riječ je o količini vremena provedenog zapravo na poslu, za razliku od nominalnih sati, koji uključuju izostanke zbog bolovanja, brigu o djeci, blagdane, štrajkove…
Utvrđeno je da je u 2013. Rumunj radio 2099 sati – što je najviše u Europi.
Grci su na drugom mjestu; Mađari treći; Bugari i Hrvati četvrti; slijede Poljaci, Latvijci, Slovaci, Estonci i Turci.
S druge strane, Finci (1.648) i Francuzi (1661) radili su najmanje, slijede Šveđani, Danci i Belgijanci, a britanski i njemački radnici su u sredini popisa.
Trend između 2010. i 2013. pokazuje najveći pad radnih sati u Finskoj, Francuskoj, Švedskoj i Italiji.
Britanci i Nijemci rade manje nego u 2010, ali broj sati skočio je u Španjolskoj, Nizozemskoj i Portugalu.
Brojevi razbijaju stereotipe koji su nastali u financijskoj krizi u EU – vrijedni radnici u sjevernim državama koji moraju spašavati lijene u južnim zemljama.
Istraživanje po kojem se u Rumunjskoj i Bugarskoj najviše radi prokazuje britansku anti–imigrantsku retoriku o “socijalnom turizmu” koja je povezana s ukidanjem ograničenja za radnike tih dviju zemalja u siječnju.
Izvor: euobserver
Photo: wiki
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.