Slovenski MUP o striktnoj kontroli putnika – Prijete li nam opet gužve na granici?

Foto: Thinkstock

Slovenija je samo privremeno obustavila striktnu kontrolu putnika na granici s Hrvatskom, koja je i vanjska granica Schengena, i to na podlozi vlastite sigurnosne analize, ali će mjere pojačane kontrole koje predviđa izmijenjeni schengenski zakonik i dalje provoditi, objavio u ponedjeljak slovenski MUP u izjavi za javnost koju su prenijeli mediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> U Hrvatsku 88% turista dolazi cestovnim prijelazom – kako će Plenković spriječiti čekanje na granici?

Policija je temeljem analize rizika i ocjene prilika na granici donijela odluku da privremeno obustavi sustavni nadzor onih putnika koji predstavljaju manji sigurnosni rizik, pri čemu je uvaženo načelo srazmjernosti tih mjera, naveo je u priopćenju slovenski MUP.

Kako se navodi, time Slovenija ne odstupa od primjene važećih schengenskih pravila koja su i do sada predviđala mogućnost sužavanja kontrolnih mjera prema situaciji na terenu i profilu putnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenska policija objašnjava da je Ljubljana i prije upozoravala da će striktna primjena kontrole svih putnika, bez obzira jesu li europski državljani ili državljani trećih zemalja, izazvati zastoje i kolone pa će to ponoviti i u informaciji za Europsku komisiju, koju je najavio i premijer Miro Cerar, uoči sastanka koji se, prema slovenskom državnom radiju, na tu temu s predstavnicima Europske komisije može očekivati u utorak ili srijedu.

“Provjera svih putnika bez logičkih izuzetaka po našoj ocjeni nije mjera koja bi bila u skladu s ciljem schengenske uredbe”, naveli su u slovenskom MUP-u koji će predložiti da se za predstojeće uskršnje praznike i ubuduće od sustavne kontrole i skeniranja dokumenata izuzmu putnici u malograničnom prometu, djeca do 12 godina i maloljetne osobe s pratnjom roditelja, starije osobe na organiziranim putovanjima, učenici na ekskurzijama i slične kategorije putnika kod kojih je sigurnosni rizik zbog kojih su mjere donesene manji nego kod ostalih kategorija.

Kako je u ponedjeljak objavila Slovenska tiskovna agencija STA, u Bruxellesu je danas najavljeno da će Europska komisija još ovog tjedna sazvati poseban sastanak sa stručnjacima država članica EU-a o tome kako olakšati probleme koji su se pojavili u vezi s primjenom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Cilj je predstojećeg sastanka stručnjaka Europske komisije da se provjerom provođenja mjera do sada, a u suradnji s nacionalnim organima država članica, iznađu najbolja rješenja koja će istodobno biti u skladu s pravnom stečevinom Europske unije, navodi Slovenska tiskovna agencija.

Slovenski premijer Miro Cerar, koji danas boravi u posjetu BiH, izjavio je u nedjelju da će Slovenija i Hrvatska Europskoj komisiji zajedno predložiti odgovarajuće izmjene spornih mjera jer se stanje na granici koje su one prethodnih dana izazvale pokazalo neprihvatljivim pa je potrebno da se prilagode životu i budu srazmjerne stvarnim potrebama sigurnosne situacije.

Kako će gužve utjecati na hrvatsko gospodarstvo?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna od gospodarskih grana na koju će ove gužve imati pogubno djelovanje, svakako je turizam.

Prema podatcima Državnog zavoda za statistiku (DZS), broj ukupnih turističkih dolazaka u prosincu 2016., premašio je 287 tisuća, što je 24,3 posto više u odnosu na isti mjesec godinu dana prije, dok je broj noćenja porastao za 25,3 posto, na otprilike 594 tisuće.

Podsjetimo, Institut za turizam proveo je zanimljivo istraživanje koje pokazuje da 64 % hrvatskih inozemnih turista dolaze automobilom, avionom 11 %, prikolicom 8 %, autobusom 7 %, kamperom 6 % te biciklom 3 %. Znači 88 % turista dolazi cestovnim prijevoznim sredstvima.

Rezultati tog istraživanja, te gužve na granicama koje su se stvorile ovih dana dovode do pitanja – kako će Vlada, na čelu s premijerom Andrejem Plenkovićem, spriječiti čekanje na granici, ako znamo da u Hrvatsku 88 % turista dolazi cestovnim prijelazom?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.