„Slučaj Orašje“ raspravljen danas u Bruxellesu

Europska unija
Bruxelles, 12.9.2014. - Nadležni odbori Europskog parlamenta saslušavat će kandidate za povjerenike u Europskoj komisiji u razdoblju od 29. rujna do 2. listopada te 6. i 7. listopada, a o točnom rasporedu koji će povjerenik ići pred koji odbor i kada, odlučit će se sljedeći tjedan, priopćeno je u petak iz Europskog parlamenta. Arhivska fotografija od 09.12.2011. godine prikazuje zastave Europske Unije ispred zgrade Europske komisije u Bruxellesu. foto FaH/ Damir SENČAR /iš

Na današnjoj sjednici Odbora za vanjske poslove Europskog parlamenta održana je razmjena stajališta s Predsjednikom Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Bakirom Izetbegovićem. Izetbegović je govorio o viziji Bosne i Hercegovine u Europskoj uniji, koracima koji su do sada učinjeni te o prijetnjama i izazovima s kojima se trenutno suočavaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U raspravi koja je uslijedila nakon razmjene stajališta, hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir iskazala je punu potporu integraciji Bosne i Hercegovine u Europsku uniju i NATO kao i svim naporima u provođenju nužnih reformi, pogotovo u području nezavisnosti pravosuđa te vladavine prava.

Izrazila je svoju zabrinutost posljednjim događajima i uhićenjima hrvatskih branitelja u Orašju te je istaknula da su Orašje branile združene hrvatske i bošnjačke snage, a optužnice su podignute samo protiv branitelja hrvatske nacionalnosti koji su svih ovih godina živjeli u Orašju. Rekla je da je apsurdno, ukoliko je postojala sumnja u ratni zločin, da je Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine upravo sada pokrenulo postupke prema zahtjevu Policije Republike Srpske protiv hrvatskih branitelja koji imaju i hrvatsko državljanstvo te su državljani EU.

„Percepcija je javnosti da ovi procesi imaju isključivi politički karakter usmjeren protiv Hrvata u Bosni i Hercegovini“, konstatirala je Petir. Pitala je Izetbegovića, s obzirom da u Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine dolazi do učestalih kadrovskih promjena, „može li se garantirati da će u ovom slučaju biti proveden pošten proces, prema najvišim pravnim standardima, objektivno i pravno utemeljen bez uplitanja političkih struktura i interesa Bošnjaka i Srba u Bosni i Hercegovini“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svom odgovoru Izetbegović je izrazio zadovoljstvo odnosima Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine te dodao da je tempiranje uhićenja vrlo blizu komemoracija hrvatskih stradanja u Domovinskom ratu i nakon posjeta predsjednika Vlade gospodina Andreja Plenkovića nespretna i nesretna stvar. Istaknuo je da se političari u Bosni i Hercegovini ne miješaju u sudske procese te dodao da smatra da sudovi rade neovisno.

Iskazao je nadu da će svi optuženi imati pošten proces. Smatra da posljednja uhićenja narušavaju odnose Hrvatske i BiH te da stvaraju nepotrebne dodatne tenzije. Referirajući se na smjene u Tužiteljstvu, izjavio je da su se one dogodile zbog toga što ti ljudi nisu dobro radili svoj posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.