Dubrovačko gradsko vijeće ne želi raskid ugovora s tvrtkom Razvoj golf

Dubrovačko Gradsko vijeće na subotnjoj sjednici nije prihvatilo prijedlog liste Srđ je Grad o utvrđivanju raskida Ugovora o koncesiji tvrđave Imperial zaključenog između Grada Dubrovnika i Razvoj Golf d.o.o.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon dvosatne rasprave, klubovi vijećnika nisu uspjeli postići dogovor, pa je tako za utvrđivanje raskida ugovora glasovalo sedam vijećnika i to vijećnik Dubrovačkog demokratskog sabora Lukša Matušić, HSLS-ov Ivo Gjaja, HSS-ova Mira Buconić, HSP AS-ov Ivan Šimunović, te Ljubo Nikolić, Ivan Viđen i Maro Kristić u ime liste Srđ je Grad.

Glasova protiv nije bilo, a suzdržano je bilo 18 vijećnika, i to njih deset iz redova koalicije SDP-HNS-HSU, te pet vijećnika HDZ-a i tri vijećnika DDS-a.

Predsjednik Gradskog vijeća Mato Franković istaknuo je kako se klubovi vijećnika nisu uspjeli dogovoriti te da će se po hitnom postupku sazvati izvanredna sjednica Gradskog vijeća na kojoj će se raspraviti i usvojiti dvije glavne stvari – činjenicu da koncesionar, odnosno tvrtka Razvoj golf nije podnijela zahtjev za izmjenu lokacije Muzeja Domovinskog rata za čiji je postav dužna osigurati prostor u prizemlju tvrđave u središnjem dijelu, te kako Gradsko vijeće nije suglasno s izmjenom lokacije za Muzej što u idejnom rješenju obnovljene tvrđave predlaže tvrtka Razvoj golf.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijećnik liste Srđ je Grad Ivan Viđen rekao je uvodno kako se ugovor zapravo raskinuo automatizmom, te kako je riječ samo o formalnosti koju mora utvrditi Gradsko vijeće.

”Ugovor o koncesiji potpisan je 2009. godine i tvrđava Imperial dana je u koncesiju za obavljanje turističke i ugostiteljske djelatnosti. Važno je napomenuti kako u tom trenutku nije još bio donesen ‘Urbanistički plan uređenja športsko-rekreacijskog centra s golf igralištem i turističkim naseljem Bosanka sjever i Bosanka-jug’ i Grad i koncesionar su u ugovor stavili članak u kojem stoji da u slučaju ako se u budućem urbanističkom planu uređenja ne definira hotelsko-ugostiteljska djelatnost za tvrđavu, da se ugovor sam po sebi raskida bez ikakvih obveza za ijednu stranu”, rekao je Viđen.

Istaknuo je kako je davatelj koncesije, odnosno Grad Dubrovnik u tom slučaju dužan raspisati novi natječaj za davanje tvrđave u koncesiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”U UPU Bosanka sjever-jug niti jednom rječju koja se odnosi na tvrđavu Imperial ne stoji turistička i ugostiteljska djelatnost za tvrđavu već ‘pretežito kulturna’. To znači da se ugovor raskida i mi smatramo da to mora konstatirati i Gradsko vijeće Grada Dubrovnika”, rekao je Viđen na sjednici.

No, gradonačelnik Andro Vlahušić kazao je da je ”pretežno kulturnu” djelatnost zatražilo Ministarstvo kulture.

”Pretežnu kulturnu djelatnost predložio je Konzervatorski odjel Ministarstva kulture i bez toga Ugovor uopće ne bi mogao tada doći pred Gradsko vijeće”, rekao je Vlahušić te dodao kako se prikupljanje dokumentacije i izdavanje lokacijskih dozvola za taj projekt sada radi u Zagrebu sukladno Zakonu o strateškim investicijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gradonačelnik je kazao da će investitor u slučaju utvrđivanja raskida ugovora najvjerojatnije tražiti nadoknadu štetu na arbitraži.

Oporba je na takve navode istaknula kako Vlahušić provodi zastrašivanje, a kao jedan od glavnih argumenata u korist utvrđivanja raskidanja mogli su se čuti sve brojniji zahtjevi branitelja u tom smjeru.

Inače, utvrđivanje raskida ugovora prosvjedom uoči sjednice Gradskog vijeća tražili su dubrovački branitelji koji su vijećnike dočekali s transparentima kojima su pozivali na ”Povratak Imperiala Dubrovniku”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.