Bačić i Primorac nesložni oko poreza na nekretnine: Jedan očekuje pad cijena, drugome to nepoželjno

bačić
Foto: fah. Montaža: Narod.hr

Porezna reforma izazvala je lavinu reakcija, posebno dio oko uvođenja poreza na nekretnine. Dok se u javnosti raspravlja o tome hoće li porez na nekretnine dovesti do smanjena cijena i priuštivog stanova ili će pak biti još gore, o tome se nisu usuglasili ni sami ministri. Tako ministar Branko Bačić i dalje tvrdi kako je cilj ovog poreza snižavanje cijene nekretnina i najma, dok ministar Primorac sam ne očekuje pad cijena stanova, a smatra da to nije ni poželjno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar financija Marko Primorac predstavio je u ponedjeljak novi krug porezne reforme. Mijenja se šest poreznih zakona, a novosti se odnose na visinu poreza na dohodak, neoporezivog dijela dohotka te uvođenje poreza na nekretnine.

>Primorac branio poreznu reformu, predstavnici poslodavaca i sindikata iznijeli svoje prijedloge

Drastičan pad cijena za Primorca nepoželjan

Unaprjeđenje sustava oporezivanja nekretnina je, prema Primorcu, najvažniji dio ove porezne reforme. Naglasio je da umjesto novih ulaganja i modernizacije i poduzetnici i građani pribjegavaju sredstva koja imaju investirati u izgradnju i kupnju nekretnina.

>Može li smanjenje poreza na dohodak opravdati porez na nekretnine?

Ulagati u nekretnine se isplatilo u tolikoj mjeri da se tržište počelo kretat u nepoželjnom smjeru. Nekretnine se počelo kupovati s ciljem ulaganja, i iz spekulativnih razloga, umjesto da se dominantno ulagalo s ciljem rješavanja stambenog pitanja”, rekao je. Dodao je kako je sve to dovelo i do toga da imamo 600 tisuća praznih nekretnina ili se one koriste samo za kratkoročni najam. Naglašava kako je ovo poteškoća koju je potrebno adekvatno tretirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Njavro detaljno objasnio zašto porez na nekretnine nije dobra stvar

“Ciljevi ove reforme nastoje umanjiti neravnoteže na tržištu nekretnina. Neće se drastično srušiti cijena nekretnina, to ne bi bilo ni poželjno, ali će sigurno poslati poruku”, kaže Primorac.

Što kaže Bačić?

No, čini se kako se on i njegov kolega iz Vlade ne slažu kada je u pitanju cilj poreza na nekretnine. Potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, komentirajući poreznu reformu, rekao je kako njen cilj upravo smanjenje cijene nekretnina.

>Kako će novi porez na nekretnine utjecati na ponudu i cijene stanova?

Istaknuo je kako su “nekretninski biznis i rentijerstvo” postali porezna oaza u kojoj se sliva ogromni nacionalni kapital, a on nije u škarama poreznog sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjesni smo da porezna reforma nije ključ za sva rješenja. Ne možemo samo poreznom na nekretnine riješiti u cijelosti pitanje priuštivog stanovanja. Za takve stvari ćemo mjerama gospodarske politike, demografskog nacionalnog plana i nacionalne stambene strategije dodatno intervenirati. Zasad nismo krenuli u progresivni porez, nego smo definirali da će se porez plaćati na stambene nekretnine koje nisu u funkciji stanovanja”, rekao je Bačić za Dnevnik HTV-a.

>Primorac predstavlja poreznu reformu: Evo što se mijenja oko nekretnina, plaća…

Objasnio je da se porez neće plaćati na prvu nekretninu, onu koja je u dugoročnom najmu, nekretnine koje su oštećene u katastrofi i one koje nisu useljive. Za stambeni dio u kojem netko stanuje ili je neki najmoprimatelj u dugoročnom najmu, kaže Bačić, neće se plaćati porez na nekretninu. Dok u onaj dio nekretnine koji je u kratkoročnom najmu za tu površinu plaćat će porez na nekretninu.

Cilj nacionalne stambene politike i porezne reforme je da u Hrvatskoj smanjimo cijenu nekretnina. Godišnji rast stanova i kuća u Hrvatskoj je 10-12 posto. To dovodi i do povećanja cijena najamnina. Vidite da su stanovi na našoj obali u svojim užim centrima poluprazni, a studenti i mladi ljudi ne mogu živjeti. Uvjereni smo da će se u periodu od godine do dvije dana vidjeti prvi rezultati ove porezne reforme”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.