Europska komisija je prije desetak dana uputila hrvatskim vlastima dopis s primjedbama u vezi s natječajima za projekte iz Programa ruralnog razvoja, a Hrvatska ima dva mjeseca za odgovor na primjedbe, potvrdio je u utorak ministar poljoprivrede Davor Romić.
Ministar Romić, koji sudjeluje na sastanku ministara poljoprivrede zemalja članica EU-a, rekao je novinarima da je oko dva tjedna nakon što je preuzeo ministarsku dužnost u Hrvatsku došla revizija Europske komisije po IPARD programu kako bi provjerila neke od prijavljenih slučajeva.
Te slučajeve provjerava AFCOS mreža, posebno tijelo osnovanom s ciljem zaštite financijskih interesa Europske unije u Hrvatskoj, koje neposredno surađuje s Europskim uredom za borbu protiv prijevara (OLAF).
Ministar Romić je rekao da AFCOS (akronim od Anti-Fraud Coordination Service) trenutačno preispituje 21 projekt, a taj će čin, napominje Poslovni dnevnik utjecati na oko 400 projekata čija je izgradnja planirana upravo uz sufinanciranje izdašnim europskim potporama ponuđenim kroz program ruralnog razvoja.
Inače, 21 projekt pod istragom, pobijedili su na natječajima na koji su se prijavila različita poduzeća u vlasništvu istih osoba.
Glavne primjedbe Europske komisije odnose se na umjetno stvaranje uvjeta za dobivanje europskih sredstava, primjerice kada se za nositelja projekta formalno postavi ženska osoba mlađa od 40 godina za što se dobivaju dodatni bodovi jer to doprinosi ispunjavanju ciljeva programa ruralnog razvoja. To je usko povezano s pitanjem povezanih poduzeća, koje se onda natječu za dobivanje europskih sredstava.
Niz nepravinosti za vrijeme vladavine Tihomira Jakovine
RTL je u Vijestima izvijestio da se spominje moguća kazna od 130 milijuna kuna i nekoliko spornih tvrtki koje se dovode u vezu s bivšim ministrom poljoprivrede Tihomirom Jakovinom, zbog niza nepravilnosti pronađenih u dokumentaciji dodjele sredstava za vrijeme vladavine bivšeg ministra.
Zbog svega navedenog je zaustavljena isplata potpora za Mjeru 4 iz programa ruralnog razvoja, koja iznosi gotovo 1,23 milijarde kuna.
Naša europarlamentarka, Marijana Petir, upozoravala je na nepravilnosti ističući kako je Jakovinu “baš briga za poljoprivredu i selo, pa je zbog toga napravio vrlo loš program ruralnog razvoja koji mu je pet puta bio vraćen na doradu”.
“Zbog ministrove nesposobnosti prošle je godine hrvatsko selo ostalo bez 50 milijuna eura”, naglasila je tad Petir. Više o tome pročitajte ovdje.
Prisjetimo se, naš portal je u više navrata pisao o aferama bivšeg SDP-ova ministra Jakovine. Jedna od njegovih najvećih mrlja za vrijeme obnašanja dužnosti ministra poljoprivrede bila je ‘šećerna afera’, za koju do danas nitko nije odgovarao.
Naime, sve je počelo kad je Jakovina proizvodnu EU kvotu, koju su tri hrvatske šećerane od 2007. do 2011. ravnopravno dijelile po 33%, 2012. godine preraspodijelio na način da je virovitičkom Viru dodijelio 9643 tone manju godišnju kvotu. Tako je njegova raspodjela dobivene proizvodne kvote za EU od 192.877 tona iznosila 65% u korist Vira i Sladorane te 35% u korist osječke šećerane. Više o tome pročitajte ovdje.
Afere koje su “proslavile” SDP-ovog ministra poljoprivrede uglavnom su u više navrata medijski elaborirane, međutim, ništa se nije dogodilo iako su u nekoliko navrata oporbeni zastupnici u Hrvatskom saboru, kao i brojni nezavisni stručnjaci te njegovi bivši suradnici, tražili njegovu smjenu.