Državna revizija utvrdila je nepravilnosti u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova za mandata Vesne Pusić vezane uz isplate prema ugovoru o djelu. Od kraja 2013. do kraja prošle godine administrativnoj tajnici zaposlenoj u Ministarstvu isplaćeno je gotovo 300 tisuća kuna bruto preko ugovora o djelu za poslove koje je, tvrde u izvješću, trebala obavljati u sklopu redovitog rada.
No iz HNS-a poručuju da je spomenuta djelatnica plaćena za poslove koji nisu u opisu radnog mjesta – što zakon dopušta.
Da je državna revizija bila u MVEP-u, obavila je reviziju, nije pronašla nikavih nepravilnosti, a onda sada, mjesec dana prije izbora najedanput to isto im se čini da nije pravilno i u skladu sa zakonima. Ja neću nikakve zaključne donositi, ali da je sumnjivo- sumnjivo je, rekao je Igor Kolman iz HNS-a.
U izjavi za medije ustvrdio je kako su svi ugovori koji su rađeni u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova u mandatu naše Vlade bili su apsolutno i u potpunosti utemeljeni i u skladu sa zakonima. U ministarstvima, pa tako i u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, postoje stručne službe i profesionalci koji takve ugovore naprave i pobrinu se da oni budu u skladu sa zakonom i svim ostalim propisima. Tako je sigurno bilo i u ovom slučaju i, na kraju krajeva, i ovo i druga ministarstva i dan danas tako rade, rekao je Kolman.
Vesna Pusić nije željela komentirati slučaj, nego jei samo poručila da nije vidjela nalaz Državne revizije, no ako u njemu navedeno stoji, tajnica je sve to i zaslužila.
Otkrivene nepravilnosti u MVEP-u za mandata Vesne Pusić: Pročitajte što se radilo!
No, tu nije kraj. Otkriveno je kako je za potrebe predstavništva Hrvatske pri Europskoj uniji i veleposlanstva u Belgiji još u ožujku 2013. godine nadležno ministarstvo, prema odluci tadašnje Vlade, kupilo zgradu u Bruxellesu.
Riječ je o nekretnini većoj od četiri tisuće četvornih metara s pripadajućih 68 parkirnih mjesta i 58 kvadrata arhive plaćena je u ožujku te godine 11,5 milijuna eura ili oko 88 milijuna kuna. Nije bila dovršena pa je izrađeno idejno rješenje za rekonstrukciju, prema kojemu je u nju trebalo uložiti još 21 milijun kuna.
Repovi bivše Vlade: U Bruxellesu za 11,5 mil. eura kupili neuporabivu zgradu
Zanimljivo je da ovo nikada nije ostvareno, nego se objekt i dalje vodi na računu “građevinskih objekata u pripremi”. Tako se za smještajne potrebe naših diplomatskih predstavništava u Bruxellesu sve vrijeme plaća i zakup.
2015. godine napravljen je izvedbeni projekt i troškovnik, a prema njima je ispalo da bi troškovi rekonstrukcije bili ipak 40 milijuna kuna ili gotovo dvostruko više nego što se prvotno računalo.
Osim toga, od početka 2013. pa do kraja 2015. na usluge odvjetnika i javnog bilježnika, usluge tehničkog pregleda, režijske troškove otišlo je iz proračuna više od 1,2 milijuna kuna. Čak su i državni revizori prigovorili da prije odluke o njezinoj kupnji nije izrađena studija ekonomske opravdanosti ulaganja u nedovršeni objekt.
Kako se došlo do menadžerskih bonusa u državnoj firmi koje je omogućio SDP-ov Jakovina?
Podsjetimo i na još jednog člana bivše vlade. Predsjednik Uprave Hrvatskih šuma, Ivan Pavelić, i još dvoje članova Uprave, Marija Vekić i Ivan Ištok, zatražili su isplatu milijunskog bonusa na koji “imaju pravo” prema tajnom ugovoru kojeg su sklopili u razdoblju 2014.-2105. tj. s bivšim SDP-ov ministrom Tihomirom Jakovinom.
Sada vodeći ljudi iz sektora drvne industrije poručuju – do bonusa su došli povećanjem cijena sirovina, čime je sektor izgubio više od 700 milijuna kuna. Tvrde kako je tvrtka 2012. povećala cijene sirovine do 12 posto, navodi dnervnik.hr. Iz Hrvatskih šuma poručuju da su im cijene sirovine najniže u regiji.
Iz Hrvatskog sindikata šumarstva navode kako su unatoč smanjenju prihoda Hrvatske šume imale veliko povećanje dobiti i to navodno zbog smanjivanja broja radnika i njihova prava.
Tekst se nastavlja ispod oglasa