Ženska mreža Hrvatske zgrozila je javnost svojim istupom protiv Prozora života, kojemu je cilj spasiti neželjenu djecu. Traže njegovo uklanjanje jer takva praksa “prisiljava žene da okončaju neželjene trudnoće porodom”. Ovoga puta nisu naišle na podršku javnosti, a mnogi su se zapitali tko su uopće žene iz Ženske mreže i zašto su relevantne govoriti o ovakvim stvarima. Njihov aktivizam pak seže puno dublje od “ženskih prava”. One su na prvoj crti u promicanju rodne ideologije i antihrvatske retorike u pitanju Domovinskog rata.
Ženska mreža Hrvatske je savez ženskih udruga i ima 30-ak članica. Kako piše na njihovim stranicama, “vođena feminističkim principima Ženska mreža Hrvatske ne miri se s patrijarhalnim sustavom i suprotstavlja se svim oblicima diskriminacije po spolu“. Bore se za “priznavanje temeljnih ženskih prava”, “žensku solidarnost”, “antimilitarizam”, LGBT, pobačaj, umjetnu oplodnju i usvajanje djece bez obzira na bračni status i seksualno opredjeljenje…
>Ženska mreža traži zabranu ”Prozora života” koji daje šansu neželjenim bebama
Članice ženske mreže razne veće i manje lokalne udruge i organizacije. Neke od najpoznatijih su svakako Autonomna ženska kuća Zagreb, Centar za ženske studije Zagreb, CGI Poreč, Lezbijska grupa Kontra, Udruga žena Vukovar itd.
Možda će vas zanimati
Oštre reakcije na Žensku mrežu: Koliko bolestan um mora biti da se protivi tome da se spasi dijete?!
”Koliko bolestan um mora biti da se protivi tome da netko spasi dijete. Koliko poremećen može neko biti da se aktivno bori za ubojstvo”
Tko su koordinatorice?
Koordinatorice Ženske mreže Hrvatske, prema upisu u Registar udruga, su Sanja Juras, Mirjana Kučer, Bojana Genov-Matunci, Nela Pamuković i Nikolina Zec.
Sanja Juras je poznata lezbijska aktivistica, nekoć na čelu udruge Kontra, koja smatra da su ‘vjerski vođe glavni promicatelji seksizma’. Prosvjeduje protiv molitelja na Trgu kao i protiv Hoda za život.
Prošle je godine zajedno sa šačicom prosvjednika pokušala prepriječiti put okupljenima na Hodu za život u Zagrebu, no nije uspjela.
Možda će vas zanimati
'Progresivna' ljevica u punom 'sjaju' protiv muške krunice s transparentima kao kod Čavajde: Tko stoji iza prosvjeda?
Ženska mreža je konglomerat raznih ‘ljudsko pravaških’, eko, ženskih i inih udruga od kojih je velik dio s adresom u dijelovima hrvatske u kojoj živi veći postotak pripadnika srpske nacionalne manjine
Mirjana Kučer splitska je feministkinja i aktivistica, inače i koordinatorica udruge Domine i koja glazbeni pro life spot za pjesmu Želim živjeti vidi kao pritisak na žene, a kampanju za život vidi ”kao nastavak kampanje U ime obitelji i nametanje njihovih stavova cijeloj zajednici. Kučer je inače u Novoj ljevici, stranci koja je dio platforme Možemo.
Kučer molitvu na trgovima vidi kao ” instrumentalizirani napad koji se koristi alatima molitve”.
>Lijevi aktivisti na čelu mimohoda: Juras želi biti svjetlo, a zalaže se za usmrćivanje nerođenih
Bojana Genov-Matunci još je jedna LGBT i feministička aktivistica. Također redovno prosvjeduje protiv molitelja ali i protiv veličanja Oluje.
>Feministkinje na Hodu za život: Pozlilo mi je, policija me zlostavljala… Evo što kaže policija!
Nikolina Zec bila je aktivna i u Ženskoj udruzi Izvor iz Tenje kod Osijeka (koje trenutno nema u Registru Udruga), a danas je aktivna i u Centru za žene žrtve rata – Rosa. Na tzv. Antiratnoj akciji protiv veličanja Oluje, Zec je u svojoj izjavi Domovinski rat i srbijansku agresiju nazvala „ratom devedesetih“. Zatražila je da se pravosuđe oslobodi političkog utjecaja. Dodala je i kako nam je potrebna „regionalna suradnja“.
Tko je Nela Pamuković?
Jedna od najglasnijih koordinatorica je Nela Pamuković, deklarirana lezbijka i jedna od glavnih članica zaklade Astraea za “lezbijsku pravdu”. Ona je u Hrvatskoj poznata još od 80-ih kada je bila jedna od predvodnica tzv. drugog vala feminizma koji je nastojao razlučiti “rod” od spola, odnosno “rodne uloge” od spola. Pamuković je 1989. godine u Zagrebu osnovala lezbijsku grupu Lila inicijativa te je suosnivačica lezbijske udruge Kontra osnovane 1997. godine.
Pamuković je također jedna od osnivačica zagrebačke homoseksualne povorke, te “predaje” “povijest lezbijskog i feminističkog pokreta” u zagrebačkom “Centru za ženske studije”. Njezina je najistaknutija uloga bila u tzv. antiratnim kampanjama u BiH 1992. godine, nakon čega je osnovala Centar za žene žrtve rata – ROSA (Zagreb).
>Tko je Nela Pamuković, koja vodi feminističku udrugu i uoči ‘Oluje’ organizira ‘antiratne’ akcije
Pamuković je s Vesnom Teršelič bila predstavnica Hrvatske u Koordinacijskom vijeću Koalicije za REKOM od 2009. do 2014., kontroverzne inicijative koja je nastojala izjednačiti agresora i žrtvu u Domovinskom ratu.
Možda će vas zanimati
Izgledaju li vam poznato? Tko su aktivistice koje su prosvjedovale uoči godišnjice Oluje
Centar za žene žrtve rata – ROSA koji je organizirao prosvjed uoči Oluje u 2022. godini imao je prihode nešto više od 162 tisuće eura
Tu je posebno aktivna udruga Centar za žene žrtve rata – ROSA koja se osnovana davne 1992. godine, a već 29 godina je vodi Nela Pamuković. Osim toga, Pamuković je i načelu Autonomne ženske kuće
Čime se bavi Ženska mreža?
Iz aktivnosti njenih koordinatorica, lako se može zaključiti čime se općenito bavi ženska mreža. Pod pojmom ženskih prava bore se za dostupan pobačaj i kontracepciju po izboru žene. Protive se i prosvjeduju protiv Hoda za život.
“Država i društvo zaista ne smiju odlučivati o tome kada i koliko često žene moraju rađati. Zbog svih ovih elementarnih činjenica, jasno je da subotnji Hod za život ustvari nije značio ništa drugo, nego pokušaj povratka društva na stanje od prije pedesetak i više godina. Hod za život ustvari je snažno represivna akcija, koja bi jednu ionako loše uređenu zemlju htjela učiniti još kaotičnijim, bespravnijom i strukturno represivnom”, poručile su nakon prošlogodišnjeg Hoda.
>‘Antiratna akcija’ na Trgu: Provokacija ekstremno lijevih udruga uoči ‘Oluje’
Sada prijetnju vide i u Prozoru života koji je postavila Udruga Betlehem. Iako je cilj Prozora djeci dati priliku za život, umjesto da završe u smeću, članice Ženske Mreže smatraju da ga treba ukloniti. Umjesto alternative za život, Ženska mreža ipak prednost daje ubojstvu nerođenog djeteta.
Protiv molitelja i Katoličke Crkve
Članice Mreže redovno prosvjeduje i protiv molitelja na trgovima i smatraju ih prijetnjom ženama. Općenito smatraju da Katolička Crkva krši ženska prava.
“Religiozni moral i od Katoličke crkve podržan androcentrični poredak održavaju tradiciju diskriminiranja žena. Utjecaj Katoličke crkve na sekularna pitanja znači da brojne diskriminatorne prakse još uvijek postoje i održavaju se protivno pravima žena koje žive u evropskom, demokratskom i jednakopravnom društvu kakvom hrvatsko društvo stremi.
Promidžba katoličke crkve usmjerava žene natrag u tradicionalne patrijarhalne uloge majki i domaćica, u privatnu sferu, u kuhinje i karijere obiteljskih njegovateljica. Zalaganja katoličke crkve za zabranu pobačaja djeluje direktno protiv ženskog reproduktivnog zdravlja i reproduktivnih prava, te njihovog prava na kontrolu vlastite plodnosti i prava na samoodređenje”, navode u svom stavu o Crkvi.
Stručnjakinje za Domovinski rat
Osim o “ženskim pravima” Ženska mreža bavi se i ratom. Tako redovno održavaju prosvjed za sve žrtve Ahmića.
Osim toga, protive se slavlju Oluje. Dok cijela Hrvatska slavi veličanstvenu pobjedu u Domovinskom ratu, članice Mreže organiziraju “antiratnu akciju“. Tvrde da su u Oluji počinjeni zločini te da zločince treba procesuirati.
>Neva Tölle molitelje bi rastjerala s javnih površina i kaznila zatvorom do tri godine
“Presuda Anti Gotovini i drugima protumačena je kao oslobađajuća od svake odgovornosti umjesto da se činjenice dovoljno istraže, a počinitelji procesuiraju. Zločini u Oluji su odgovornost Hrvatske”, izjavila je Nikolina Zec.
Podrška prosvjedima u Srbiji
Aktivistice iz ženske mreže aktivno sudjeluju i u podršci prosvjedima u Srbiji:
“Izražavamo duboko žaljenje i sućut za sve izgubljene i ugrožene živote, uključujući studenticu koja se trenutačno bori za život. Osuđujemo represivne postupke i kršenje ljudskih prava aktivistkinja, kulturnjakinja i građanki te građana u posljednjem razdoblju, kroz mjere zastrašivanja, neovlaštenog ispitivanja te zabrane ulaska u Srbiju. Pozivamo srpske vlasti na poštivanje međunarodnih standarda zaštite ljudskih prava”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.