Petrov u Dujmovićevoj emisiji ‘Iza zavjese’ progovorio o modelima za kupovinu dionica INA-e, Karamaraku, izjavama na domjenku SNV-a…

Foto: Snimka zaslona

Predsjednik Hrvatskog sabora i čelnik Mosta, Božo Petrov, gostujući u HRT-ovoj emisiji Iza zavjese Tihomira Dujmovića potvrdio je kako Most ima dodatni model prema kojem bi se kupile dionice Ine od MOL-a bez prodaje dijela HEP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Analizira ga zajednička radna skupina, a sastoji se od toga da država svoje dionice da kao obveznice. U tom slučaju građani, investicijski fondovi i državna poduzeća mogu od svoje dobiti kupiti te obveznice. Treba vidjeti povećava li taj model javni dug,” rekao je Petrov.

Istaknuo je kako se o svim modelima vodi konstruktivna rasprava. Napomenuo je kako je i premijer Andrej Plenković na aktualnom prijepodnevu rekao da je otvoren i prema drugim modelima. “Dobra odlika ove Vlade je da se razgovara konstruktivno i argumentirano,” naglasio je. “Želimo da HEP bude lider na regionalnom tržištu u energetici. Kad bi se koristili svi njegovi prihodi za otkup dionica Ine, to bi onemogućilo razvoj tvrtke”, dodaje Petrov.

Na pitanje tko je krivac za situaciju u kojoj se Ina našla, Petrov je rekao kako su krivi svi oni koji su sudjelovali u donošenju odluka koje su bile samo osobnim i stranačkim interesima. “To je i jedan od razloga što smo bili blago rezervirani prema prvotnom modelu otkupa dionica Ine i zazivali promjene Ustava. Da je Most postojao 2002., gospodin Račan na takav način ne bi krenuo u privatizaciju Ine, niti bi se dogodilo da kompletna optička infrastruktura DTK krene prema privatnom tržištu. Dati nekome cjelokupnu infrastrukturu, dati u proces privatizaciju Ine, isti proces pokrenuti za Hrvatske šume i Hrvatske vode, pripreme za privatizaciju HEP-a događaju se već pet do šest godina – o čemu su razmišljali oni koji su u to vrijeme vodili državu,” pita se Petrov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Snimka zaslona

Na pitanje o Tomislavu Karamarku i njegovim procjenama da ćemo izgubiti arbitražu, Petrov je odgovorio protupitanjem: “Tko je Karamarka brifirao da će Hrvatska izgubiti spor? Ne bih izlazio javno da nisam bio isprovociran. Karamarko nije bio u pravu, završio je tako kako je završio jer je bio u sukobu interesa. Žao mi je što je tada pala vlada, ali bolje da je pala vlada nego da je mađarska strana dobila kompletnu Inu,” rekao je. Dodao je da je Most u ovom slučaju pokazao vjerodostojnost. Komentirao je i činjenicu da mu je Sabor odbio skinuti imunitet te da se ne osjeća krivim. “Nemam se što osjećati krivo, žao mi je što MIP nije donio drugačiju odluku, bez problema bih otišao na sud. Za mene je gospodin Karamarko, s obzirom na ono što je govorio, s obzirom na situaciju u kojoj se našao, samim time je sve rekao.”

“Beskompromisni smo i to nas košta, a očituje se u medijskoj hajci na nas. Bez obzira na to, nećemo stati, u političku borbu ušli smo kako bismo nešto promijenili. Mnogi nam priznaju da se s pojavom Mosta puno toga promijenilo na političkoj sceni”, naglasio je Petrov.

Komentirajući izjave na domjenku Srpskog narodnog vijeća Petrov je rekao kako su članovi Mosta uvijek osuđivali velikosrpski šovinizam. Trenutačno srpsko vodstvo prema njegovu je mišljenju frustrirano: “Još uvijek nisu svjesni do čega je dovela njihova iracionalna politika,” kaže Petrov. “Razumijem srpsku frustraciju, ali svi su prošli taj put u integraciji u Europskoj uniji, i Hrvatska isto. Žao mi je zbog toga, nadam se da će građani Srbije shvatiti da takvom komunikacijom mogu izazvati samo zlo. Njihovo zveckanje oružjem ’89.-e se zna kako je završilo!” te dodaje da se ne boji “zveckanja oružjem”: “U trenutku kada reagirate, znači da se bojite. Ja se ne bojim. Kada su izvršili agresiju na Hrvatsku, nadam se da su naučili lekciju. Ova njihova predstava je rezultat toga što su frustrirani,” zaključuje Petrov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći o slovenskim prijetnjama, Petrov je rekao kako ga je iznenadila Erjavčeva izjava, no ne vjeruje da će prijetnje ostvariti. Vjeruje da su Slovenci svjesni koruptivnih radnji kojima su kontaminirali proces arbitraže. “Uvijek se može uzvratiti istom mjerom, no problemi se trebaju rješavati razgovorom i tihom diplomacijom,” rekao je Petrov.

Na komentare ustavnih stručnjaka da nije dobro zazivati ustavne promjene, Petrov je rekao kako smatra da su neke ipak nužne. “Zaštita prirodnih resursa djelomično je već navedena u Ustavu, no u praksi se pokazalo da to nije dovoljno. Napravili bi jako velik posao za državu i građane kada bi u ustavu bilo da 95 upravljačkih prava takvih tvrtki mora biti u vlasništvu države.” rekao je.

Petrov je govorio i o mogućem uvođenju Etičkog kodeksa u sabor te o tome što ga smeta u radu zastupnika. “Kodeks je više uputa za zastupnike na koji se način mogu primjereno ponašati. To je više savjetodavni dokument. Ne postoji ništa slično. To su preporučile osobe iz EU. Sabor je usvojio odluku da će u razdoblju do 2020. donijeti takvu uputu. U Poslovniku postoji poglavlje o kaznama, ali volio bih da se ne potencira priča o kaznama, nego o važnosti uloge saborskih zastupnika. Želio bih da postignemo veću zastupljenost na plenarnoj sjednici. Prva dva mjeseca smo imali za cilj pokazati da Sabor može kvalitetnije raditi i mislim da smo to i pokazali. Za dvostruko smo više toga napravili u dva mjeseca.Jedna od stvari koje bi se trebale poboljšati je da se rasprava napravi konstruktivnijom.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suradnju s premijerom Plenkovićem ocijenio je jako dobrom. Problema, vjeruje, neće biti sve dok među partnerima postoji povjerenje.

Na pitanje jesu li mu se branitelji obratili s prijavom protiv HAVC-a, Petrov je rekao kako je protiv bilo kakvih intervencija u rad državnih institucija. “Odgovorio sam im da sam za to da državna revizija provjeri sve institucije čiji je rad sporan,” rekao je Petrov.

“Zadnja tri mjeseca prolazili smo modele po kojima bismo nastavili djelovati, a istovremeno zadržali izvornu ljepotu temelja na kojima smo se izgradili. Htjeli smo otvoriti politički život svim građanima Hrvatske, a ne dati im člansku iskaznicu. Zadržat ćemo duh demokracije i našu težnju da što više ljudi uključimo u kvalitetan politički život,” rekao je Petrov.

O planovima za lokalne izbore te o tome hoće li podržati Brunu Esih kao kandidatkinju za gradonačenicu Zagreba nije htio previše otkrivati. „Vrlo je zanimljivo, Most je nastao prije 3 i pol godine, nismo imali priliku sudjelovati na lokalnim izborima. U tri i pol godine smo napravili čudo. Na kraju su napisali da smo obiteljska stranka, pa naravno da u malom mjestu nećete dovesti svemirca da vam piše zapisnik. Zahvaljujem ljudima koji su glasovali za anonimuse. Vjerujem da smo im to povjerenje vratili, a kandidate za velike gradove ću ostaviti za presicu. Most će imati svoje kandidate za sve velike gradove i pozivam ostale da podrže naše kandidate.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.