Ravnateljica Nacionalne i sveučilišne knjižnice Dunja Seiter-Šverko potvrdila je za narod.hr da je Porezna uprava ovršila račun NSK, a iznos ovrhe jest 909.360,22 kune. “Radi se o tome da su to neisplaćeni doprinosi za poreze na božićnice iz 2001. godine. One su dakle tada sudskim putem morale biti regulirane, pa je ovrha išla krajem 2006., 2007. godine kada je onda i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta bilo obavezno isplatiti ustanovama troškove u vezi sa spomenutim ovrhama i tada je Ministarstvo znanosti isplatilo glavnicu te dio za doprinose, poreze i prireze”, rekla je Seiter-Šverko i dodala: “Jedan dio, a radi se oko nekih 715 tisuća kuna Ministarstvo znanosti nije isplatilo. NSK tada isto nije imala nikakva sredstva da bi mogla isplatiti sama”.
Knjižnica se od 2007. godine u nekoliko navrata obraćala kako Ministarstvu financija, tako i MZOS za podmirenje duga, kako je rekla ravnateljica NSK. Naglasila je da nemaju sredstava kojim bi mogli riješiti problem i da imaju zadane proračunske limite.
“U ovom trenutku, dakle 26. ožujka, Ministarstvo financija, Porezna uprava donijela je rješenje o ovrsi pljenidbom i ta ovrha provedena je 23. travnja. Cijelo smo vrijeme u koordinaciji s MZOS, a posredstvom njih i s Vladom RH kako bismo pronašli način rješenja nastale situacije”, rekla je Seiter-Šverko i objasnila da je “iznos ovrhe 909.360,022 kune jer je od tih više od 714 tisuća kamate koje su išle 2007. godine, a u tom razdoblju mi smo se obraćali jednom i drugom ministarstvu kako bi pomogli da se nešto riješi, a nije se uspjelo riješiti”.
Na pitanje o tome što očekuje o daljnjem razvoju situacije, ravnateljica NSK odgovorila je: “Mi očekujemo da sukladno suradnji s MZOS i Vladom RH pronađemo rješenje u što skorije vrijeme kako bismo mogli dalje nastaviti normalno funkcionirati”.
Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović komentirao je situaciju u NSK na konferenciji povodom predstavljanja Odluke o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole u školsku godinu 2014./2015. te rekao: „Vlada Republike Hrvatske, MZOS zajedno s NSK i Ministarstvom financija traži rješenje za ovaj problem koji je stvorio netko drugi. Ako je ovo Ministarstvo riješilo problem škole u Vrsaru, duga koji je bio gotovo 7 milijuna kuna, onda će sigurno riješiti ovaj problem od 700 tisuća kuna”. Jovanović je dodao da “očekuje da ravnateljica bude malo poduzetnija i da na kvalitetniji način vodi svoju ustanovu“.
Korisnicima NSK poznat je i problem nedostatka toaletnog papira u knjižnici, a u knjizi žalbe mogu se pročitati i žalbe zbog odnosa pojedinih zaposlenika u garderobi knjižnice prema njezinim korisnicima, na što je Seiter-Šverko odgovorila: “Što se tiče toaletnog papira, u posljednje vrijeme mi smo nažalost morali podići iznos članarina kako bismo mogli pokriti troškove koje imamo nabavom toaletnog papira. Nažalost, s obzirom da je situacija doista takva da nam je sve teže i teže. Jako su nam smanjili sredstva”.
Ravnateljica je objasnila kako su im “proračunska sredstva doista pala previše da bi se moglo funkcionirati u zgradi koja je prekrasna, ali strahovito zahtjevna. Vrlo su visoko režije. To je evidentan problem. Nama su posljednjih godina, osobito 2012. i 2013. godine, kao i cjelokupnom javnom sektoru, bitno smanjena proračunska sredstva za održavanje zgrade i tu dolazimo do velikih problema”.
Zbog toga su promijenili iznos članarine za koji kaže da još uvijek nije niti prosječna cijena jedne knjige: “To je godišnja članarina koja je manja nego cijena prosječne knjige u RH, ali na taj način osigurali smo sredstva da možemo imati toaletni papir i ostale higijenske potrepštine koje su svakako potpuno razumljive da moraju biti u prostoru knjižnice u kojoj dnevno boravi između 1 000 i 2 000 ljudi”.
Osvrnula se na zaposlene u garderobi knjižnice i rekla: “Imamo evidentan problem i s garderobijerima i komunikacijom. Ono što je također tu problem jest da mi nikada nismo dobili, dakle NSK nema proračunski pokrivena radna mjesta garderobijera. To su plaćanja iz vlastitih prihoda, a ono na čemu pokušavamo raditi jest da se taj odnos promijeni”.