Rad nedjeljom pogađa čitave obitelji, a zakon ne štiti prava najugroženijih radnika!

Foto: Thinkstock

Zakon u Hrvatskoj ne štiti dobro prava najugroženijih radnika i ide na ruku vlasnicima velikih trgovačkih lanaca i šoping centara koji nedjeljom najviše zarađuju. Radnici prepušteni sami sebi teško se mogu zaštiti i zbog straha od otkaza ne podižu glas – niti imaju slobodnu nedjelju, niti im je rad adekvatno plaćen. Hrvatska bi se stoga trebala ugledati u pozitivne primjere zemalja Europske unije u kojima su radnička prava vezana za rad nedjeljom i blagdanima bolje štite prava radnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znate li kako rad nedjeljom reguliraju druge zemlje Europske unije, a kako Hrvatska?

“Sadašnji zakon ne rješava dobro pitanje dodatnog plaćanja rada nedjeljom. U zakonu je regulirano da se treba platiti više za rad nedjeljom, ali nije definirano koliko, tako da je plaćanje radnika 1% više za rad nedjeljom, u stvari u skladu sa zakonom”, kazala je Željka Markić iz Udruge “U ime obitelji” gostujući u HRT-ovom Studiju 4 ističući time kako hrvatsko društvo treba zaštititi one koji su najmanje zaštićeni – a to su upravo oni koji imaju najniža primanja radeći u privatnom sektoru

Jadranka Perković, koja je već šest godina umirovljenica, a 37 godina je radila kao trgovkinja, progovorila je o svojem iskustvu rada nedjeljom te kako je to utjecalo na njezin obiteljski životu u svom intervjuu za Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moje prvo radno iskustvo je bilo u trgovini – u gradu Zagrebu su tad bile tri do četiri dežurne prodavaonice. U njima se zaista radilo dežurno, dok ostale nisu radile nedjeljom. Danas je to mnogo drugačije – ljudi masovno nedjeljom idu u trgovine. Sve što se nedjeljom kupuje, može se kupiti preko tjedna”, naglasila je dodavši: “To je po meni iživljavanje nad ljudima koji ondje rade”.

Svjedočanstvo: ‘Zbog radnih nedjelja, znala sam raditi i po pola godine bez slobodnog dana’

Brojna istraživanja potvrdila su da rad nedjeljom negativno utječe na zdravlje radnika: uzrokuje emocionalnu iscrpljenost, konstantan stres i psihosomatske smetnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Takav radnik ne samo da ne posvećuje dostatno vrijeme članovima svoje obitelji, već je tijekom onog vremena koje s njima provodi “odsutnog duha“. Sve se to negativno održava na uspjeh braka, razvoj i ponašanje djeteta i vrijeme koje se posvećuje starijim osobama“, konstatirala je Marijana Petir u Europskom parlamentu.

Rad nedjeljom negativno utječe na zdravlje radnika: Uzrokuje emocionalnu iscrpljenost, konstantan stres i psihosomatske smetnje

Odvjetnik Krešimir Planinić, predsjednik “Projekta Domovina” i član Upravnog odbora Udruge “U ime obitelji”, je istaknuo da su radom nedjeljom pogođene čitave obitelji, ali i da to može biti i gospodarska zaštita srednjih i manjih tvrtki kojima, konkurentski gledano, ne odgovara da veći trgovački lanci rade nedjeljom i gotovo ih prisiljavaju da i sami počnu raditi, jer ih se stavlja u izrazito otežan položaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Planinić je istaknuo da su Projekt Domovina i udruga U ime obitelji okrenuti prema ljudima i obitelji i da će napraviti Prijedlog izmjena zakona o radu, te se nada da će se zakoni izmijeniti za dobrobit obitelji.

Podsjećamo, na nedavnoj konferenciji za tisak predstavnici političke stranke Projekt Domovina izvijestili su kako u Republici Hrvatskoj rad nedjeljom nije reguliran na zadovoljavajući način, o čemu više možete pročitati ovdje.

Hoćemo li napokon dočekati u našoj domovini da se čuje glas najugroženijih radnika ili ćemo i dalje hodati u mraku nepravde?

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.