Srijeda, 12 veljače, 2025
2.7 C
Zagreb
Pratite nas:

17. lipnja 1696. – umro poljski kralj koji je spasio Europu od Turaka

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Malo je poznato da su napadi islamskih naroda, Arapa i Turaka na kršćansku Europu trajali u kontinuitetu gotovo 1300 godina. Temeljni cilj islamiziranih Arapa i Turaka bio je pokoriti Europu. Njihove navale išle su odasvud: preko sjevera Afrike i Pirinejskog poluotoka do srca Francuske, preko Apeninskog poluotoka i najvećih otoka Sredozemlja, pa sve do preko Grčke, Balkana i hrvatskih i mađarskih zemalja do srca Europe – Beča.

Poljski kralj Jan III. Sobjeski oslobodio je Beč od posljednje turske opsade 1683. Na toj mu je pobjedi čestitao čak i papa, a u čast Sobjeskog nazvano je i jedno zviježđe na nebu – Scutum Sobiescianum (Štit Sobjeskog).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

God. 1683. prije pohoda, Hrvatski sabor i hrvatskog bana Nikolu III. Erdödyja pozvao je knez gornje Ugarske i turski vazal Emerik Thököly (suprug Jelene Zrinske) da se pridruže njemu i velikom veziru Kara Mustafa-paši u pohodu na Beču.

Hrvatski sabor i Erdödy odbili su kao kršćani i Hrvati taj poziv. Hrvati su ostali, kao i uvijek u povijesti, vjerni obećanju koje su hrvatski knezovi i kraljevi prisegli papi i Kristu još davnih godina IX. i X. stoljeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jan Sobjeski – poljski nacionalni junak

Na današnji dan 1696. umro je poljski kralj Jan III. Sobjeski, poznat kao spasitelj Beča od turske opsade. Naime, 1683. godine Jan III. Sobjeski, došavši u pomoć opsjednutom Beču, razbio je turske snage koje je predvodio veliki vezir Kara Mustafa. Time je dokinut posljednji pokušaj Osmanlija oko osvajanja habsburške (europske) prijestolnice.
Kralj Jan III. Sobjeski bio je potomak poljske plemićke obitelji. Zanimljivo je da je zapravo rođen na području današnje Ukrajine, u dvorcu Olesko, koji je tada pripadao Poljskoj. Ta je država u njegovo doba bila izborna monarhija, u kojoj je parlament imao pravo birati kralja. Tako je on izabran za kralja 1674., u vrijeme kad je Poljska bila površinom i stanovništvom velika država, ali s mnogo unutarnjih problema.

Sobjeski umro je na današnji dan u dvorcu Wilanów pokraj Varšave (taj su dvorac neki nazvali i „poljskim Versailesom“). Kralj Jan III. Sobjeski i danas u Poljskoj ima visok status, kao svojevrsni nacionalni junak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvati, Turci i Beč – početak slobode za hrvatski narod

Nakon ove bitke započeti će Dugi bečki rat (1683. – 1699.) koji će biti obilježen slabošću i brojnim porazima Osmanskog Carstva, te oslobodilačkim pohodima Eugena Savojskoga. Rat je konačno završio potpisivanjem mira u Srijemskim Karlovcima 1699. i širenjem granica Monarhije na dotadašnje teritorije Turskog carstva.

Time počinje slabiti moć Turaka koja je stotinama godina ugrožavala Europu i hrvatske zemlje, a hrvatski narod nakon stoljetnih patnji počinje slobodno disati.

Prema odredbama Karlovačkog mira Osmanlijsko carstvo je trajno izgubilo sve svoje posjede u hrvatskim pokrajinama Slavoniji, Lici, Krbavi i Dalmaciji. Nažalost, upravo ovim ugovorom današnji krajevi Bosne i Hercegovine ostali su pod turskom vlašću što je bitno odredilo budućnost većinskih kršćana te pokrajine – pravoslavaca i katolika. Tako utjecaj islama ostaje dominantan u krajevima današnje Bosne i Hercegovine sve do 1878. i aneksije od strane Austro-ugarske.

Zapadni dijelovi te Bosne i Hercegovine su još dugo vremena nakon Karlovačkog mira nazivani Turska Hrvatska (prostor od Dinare, preko Jajca i Banja Luke do rijeke Save).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: Daniel Schultz

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci