Američki stručnjak: Srbija radi ulaska u EU i mira u okruženju mora priznati Kosovo

zapadni balkan
Foto: eppgroup.eu

Preduvjet održivog mira u regiji je da Srbija prizna neovisnost Kosova, a u dijalogu Beograda i Prištine neophodno je jasno definiranje tema pregovora i efikasnije posredovanje međunarodne zajednice u roku ne duljem od dvije godine, ocijenjeno je u izvješću Instituta za studije ljudskih prava američkog Sveučilišta Columbia čije izvatke u petak objavljuju beogradski elektronički mediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako Srbija želi ući u EU, poglavlje 35 (koje prati napredak normalizacije s Kosovom) kristalno je jasno. Beograd neće načiniti napredak prema članstvu u EU dok ne prizna Kosovo, što je temelj za normalizaciju. Kosovo i Srbija trebaju pregovarati s Bruxellesom u pogledu članstva u EU i dvije zemlje trebaju ući u EU zajedno, u isto vrijeme”, izjavio je direktor Programa za izgradnju mira i prava tog instituta David Philips, autor Izvješća o provođenju dijaloga Kosovo-Srbija.

Philips je, prenosi agencija Beta njegovu izjavu albanskoj redakciji Glasa Amerike (VOA), predložio da se jasno definiraju teme pregovora i postavi rok od najviše dvije godine, ali uz efikasnije posredovanje međunarodone zajednice, uključujući snažniju ulogu SAD-a i angažiranje uglednih međunarodnih pregovarača.

Uz promjenu formata dijaloga, Philips kao međunarodne posrednike preporučuje bivšu američku državnu tajnicu Condoleezzu Rice te njemačkog ministra Wolfganga Schaeublea.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izvješću čiji je autor, Philips kaže kako nudi “scenarij u kojem svi pobjeđuju” i prema kojem bi priznanje kosovske neovisnosti ishodilo normaliziranje svih bilateralnih pitanja i integraciju i Srbije i Kosova u euroatlantske institucije.

“Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je Srbe da se suoče s realnošću i pozabave kosovskom situacijom. Naravno da je teško pregovarati o priznavanju Kosova od strane Srbije, ali to se mora dogoditi, jedini put naprijed jest da Srbija prizna Kosovo, to je ključno za napredak”, naglasio je taj stručnjak s američkog sveučilišta Columbia.

On istodobno sugerira kako vlada u Prištini treba imati širok i sveobuhvatan pristup integriranju kosovskih Srba i osigurati da se njihova prava u potpunosti promoviraju i štite.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki stručnjak za ljudska prava i politiku uvjeren je kako bi “integriranje u Europu bio jasan poticaj i za Srbiju i Kosovo da pristupe implementaciji dijaloga”, te da “građani Srbije trebaju uvidjeti da im je budućnost uz Europu i Zapad”, a ne uz Rusiju.

“Mogu krenuti naprijed s euroatlantskim aspiracijama ako riješe nesuglasice s Kosovom. Rusija neće biti tu da pomogne Srbiji. Ona samo manipulira Srbima, građani trebaju shvatitu tu činjenicu i više se približiti Zapadu”, prenijela je agencija Beta Philipsove ocjene za Glas Amerike na albanskom jeziku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.