Predsjednica: Apeliram da se rasprava o raspuštanju Sabora održi što prije

Foto: Fah

Predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović u petak se izjavila da je tijekom konzultacija nitko nije uspio uvjeriti da ima potrebnu saborsku većinu za sastavljanje nove Vlade, te je pozvala predsjednika Sabora da što prije sazove sjednicu o raspuštanju Sabora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Želim izvijestiti javnost da me tijekom konzultacija nitko nije uvjerio da uživa potrebnu potporu od 76 ili više zastupnika u Saboru za dobivanje statusa mandatara, rekla je predsjednica nakon završetka prvog i posljednjeg kruga konzultacija za određivanje mandatara.

Konzultacije su održane nakon što je u četvrtak u Saboru izglasano nepovjerenje premijeru Tihomiru Oreškoviću, a time i njegovoj Vladi.

Predsjednica je dodala da nakon obavljenih razgovora može ustvrditi kako je natpolovična većina zastupnika u Saboru zauzela stav o potrebi raspisivanja prijevremenih parlamentarnih izbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom na činjenicu da je ustavni rok od 30 dana za obavljanje konzultacija nemoguće skratiti, a uvažavajući volju većine saborskih zastupnika, ali i velike većine građana za novim izborima, Grabar Kitarović je apelirala na predsjednika Sabora Željka Reinera da se rasprava i odlučivanje od raspuštanju Sabora odredi što je moguće prije.

Gotovo svi predstavnici parlamentarnih stranaka izrazili su želju da se izbori održe početkom rujna, naravno o njihovom ću mišljenju i mišljenju građana posebno voditi računa pri određivanju datuma, rekla je predsjednica Republike.


Konzultacije kod predsjednice

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je Hrvatski sabor izglasovao nepovjerenje premijeru Tihomiru Oreškoviću,  predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović danas počinje konzultacije s predstavnicima klubova i ostalim saborskim zastupnicima. Do 13 sati predsjednica će održati 17 sastanaka, a nakon toga obratit će se javnosti, najvjerojatnije oko 13.30 sati.

Karamarko: HDZ ima kandidata za mandatara i pokušat će preokrenuti priču

Predsjednici Republike Kolindi Grabar Kitarović rekli smo da imamo kvalitetnog kandidata za novog mandatara, da ćemo ga poduprijeti i da ćemo u idućih osam dana pokušati preokrenuti priču o 82 potpisa za raspuštanje Hrvatskog sabora i nastavljamo pregovore s ljudima s kojima smo započeli pregovarati, izjavio je u petak predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nama su izbori najneprihvatljivije rješenje zbog vremena i troškova, no prihvatiti ćemo ih budu li neminovnost, kazao je Karamarko novinarima nakon konzultacija s Predsjednicom.

Upitan hoće li odstupiti s mjesta predsjednika stranke budu li raspisani novi izbori, Karamarko je odgovorio da će o tome što je najbolje za njegoovu stranku odlučiti kao odgovoran čovjek. Znat ću verificirati ono što sam dobro napravio, ali i ono što sam eventualno loše napravio, rekao je Karamarko.

Upitan što ako ne bude Sabora (s obzirom da je već prikupljeno 82 potpisa za njegovo raspuštanje) Karamarako je rekao kako nisu bitni potpisi nego glasovi te dodao – pričekajmo, vidjet ćemo.

Glavni tajnik HDZ-a Domagoj Ivan Milošević rekao da će se glasovati o tom da se uvrsti u dnevni red glasovanje o eventualnom samoraspuštanju Sabora. Treba smiriti strasti, svi znamo kakva je situacija i da smo imali disfunkcionalnu Vladu koja nije donosila odluke kako su građani očekivali i tu smo preuzeli odgovornost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Karamarko je kazao da će se do zadnjeg trenutka truditi oformiti novu parlamentarnu većinu te ne priznaje poraz ideje o novom mandataru. “Naravno da ne, mi ćemo i dalje nastojati. Naravno, koliki su izgledi to je druga priča. A spremni smo i na izbore”, rekao je.

Kazao je i da predsjednik Hrvatskoga Sabora Željko Reiner od HDZ-a nije dobio nikakav naputak o tome da prolongira izglasavanje odluke o raspuštanju Sabora. “Nije dobio takav naputak. Tek ćemo danas razgovarati. Mi nećemo napraviti ništa što bi otezalo pozitivne procese”.

Izbori, ako do njih dođe, kaže, bit će u nezgodnom trenutku zbog ljeta jer će vjerojatno biti mala izlaznost birača. To nije dobro, rekao je.

Na pitanje kakvu je to taktiku imao HDZ, s obzirom na to da je jučer “sa SDP-om srušio svoju Vladu”, a danas 82 zastupnika traži raspuštanje Sabora, Karamarko odgovara da je taktika bila dobra, ali da se svi nisu držali dogovora. “Zato ćemo ovih dana razgovarati”, dodao je.

Most: očekujemo da Sabor što prije o tome raspravlja te da se samoraspusti 15. srpnja

“Zastupnici Mosta smatraju da treba raspustiti Sabor i izvijestili smo Predsjednicu da su svi naši zastupnici podržali takav zahtjev i da očekujemo da Sabor što prije o tome raspravlja te da se samoraspusti 15. srpnja kako bi se izbori mogli održati početkom rujna”, potvrdio je u petak predsjednik Kluba zastupnika Mosta Miroslav Šimić nakon konzultacija s predsjednicom Republike Kolindom Grabar Kitarović.

“To je potrebno stoga jer je tijekom ljeta dio građana na sezonskom radu i kako bi osigurali što veću izlaznost i kako bi buduću sabosrka većina imala štpo jaču legitimaciju”, kazao je Šimić na Pantovčaku.

Potpredsjednik Sabora Robert Podolnjak rekao je kako su Predsjednici kazali da je dobra demoratska praksa da se u uređenim demokratskim zemljama izbori, osobito parlamentarni, nikada ne održavaju tijekom srpnja i kolovoza. Podpredsjednica Sabora Vesna Pusić i Milanka Opačić i ja zauzeli smo se za sazivanje sjednice Predsjedništva Sabora na kojoj bi se donijela odluka o sazivanju saborske sjednice na kojoj bi se odlučilo samoraspuštanju Sabora, kazao je Podolnjak.

Milanović: Odluku o samorapuštanju Sabora treba donijeti još danas

Zoran Milanović izjavio je u petak novinarima kako je bio kod predsjednika Hrvatskog sabora te je dogovoreno da će u ponedjeljak u 12 sati biti saborska sjednica na kojoj će se definitivno donijeti odluka o samoraspuštanju Sabora.

“Bio sam na razgovoru s predsjednikom Sabora i dogovoreno je, rekao je tako, a ja sam rekao da ću to reći medijima, da se u ponedjeljak u 12 sati obavijesti zastupnike da će biti sjednica Sabora na kojoj će se definitivno donijeti ova odluka jer za to postoje predlagatelji iako je to bilo moguće i danas jer su predlagatelji u dovoljnom broju ovdje. On to nije htio. On odlučuje, nadam se da iza toga nema nikakvih skrivenih namjera”, rekao je Milanović novinarima u Sabor.

Odluka o raspuštanju, kaže, stupila bi na snagu 15. srpnja.

Kazao je i kako ne zna kako bi protumačio izjavu šefa HDZ-a Tomislava Karamarka nakon što je izišao iz Ureda Predsjednice, a koji najavljuje da će nastaviti razgovore i usprkos tome što postoje potpisi za raspuštanje Sabora. “Ne znam kako da protumačim u izjavu, nadam se zbunjenošću”, poručio je.

Smatra da bi najrazumniji datum za izbore bio 4. rujna “kad već ne može ranije“. „Jer, naš stav je da Sabor treba raspustiti odmah i s trenutnim datumom, a Most je htio 15. srpnja. Kampanja će bit malo duža, po nama nepotrebno“, rekao je te potvrdio da su za samoraspuštanje Sabora prikupljena 82 potpisa.

To, kaže, nije trenutak za radost. „Ne možeš biti sretan kad dovedeš do kraha jednog saziva Sabora, ali druge nije bilo. Naprosto, treba taj prostor očistiti i izgraditi nešto bolje“, ustvrdio je.

Drži da je predsjednica sklona tome da se izbori održe 4. rujna. „Mislim da je to nešto oko čega se svi slažu, to je dan prije početka škole“, kazao je.

Predsjednica ga, rekao je na pitanje novinara, nije pitala može li on kao čelnik najjače oporbene stranke okupiti novu većinu u Saboru, kao ni to hoće li većinu možda formirati s HDZ-om. „Nije. Nije. I inače se nije bavila takvim stvarima. To nije posao predsjednika“, rekao je.

Prvi je na redu na konzultacijama u 9 sati trebao biti Ivan Sinčić iz Živog zida koji se ispričao, piše HRT. Predsjednica je potom razgovorala sa zastupnicima HDSSB-a. “HDSSB je za prijevremene izbore što je prije moguće, po mogućnosti sredinom rujna. Na predsjednici leži politička odgovornost i ona mora presjeći”, izjavio je nakon razgovora Branimir Glavaš. Predsjednici su rekli, dodao je – kako kandidat Domoljubne koalicije za mandatara nema njihov potpis. “Izbori se ne smiju prolongirati, jer to dopušta ‘velikima’ da se konsolidiraju vrate se na vlast”, kazao je Glavaš komentirajući navode da bi se parlamentarni izbori mogli održati istovremeno s lokalnima. Također nije ni za opciju za koju se zalaže SDP da se izbori održe tijekom ljeta.

Na razgovoru su potom bili Ivan Lovrinović, Juro Martinović i Ivica Mišić.
“Izbori su najgore rješenje – jer bi nakon njih stvari bile iste. Hrvatska zbog ekonomije ne može izgubiti 2016. godinu. “Nema naše cijene, nema uhljebljivanjima i nitko od nas trojice nema ambiciju obavljati izvršnu funkciju, to ćete vidjeti u danima koji dolaze”, poručio je Lovrinović. “Marić je stručan, ali nas zanimaju programski ciljevi – atikrizna porezna reforma, monetarna reforma i demografska politika”, dodao je.

“HRID je za izvanredne izbore, koji bi se mogli održati u ranu jesen. Danas ćemo potpisati inicijativu za samoraspuštanje Hrvatskog sabora”, izjavio je nakon konzultacija predsjednik HRID-a Drago Prgomet. Dodao je da HRID ne sudjeluje, niti će sudjelovati, ni u kakvim pregovorima o sastavljanju nove parlamentarne većine.

Klub HSS-a i HDS-a je apslolutno za preslagivnavnje jer Hrvatska nema vremena. “Moramo se usredotočiti da izaberemo novu vladu, a ako se ne skupi 67 ruku – bit će izbori. Sad kreću razgovori, naš stav je poznat – nemamo nikakvih uvjeta”, poručili su Branko Hrg i Goran Dodig.

“Kao dio Domoljubne koalicije, predsjednici smo iznijeli prijedlog da idemo u preslagivanje Vlade na čelu koje će biti Zdravko Marić”, izjavio je predsjednik HSP AS Ivan Tepeš.

Nansi Tireli iz stranke Hrvatski laburisti – stranka rada izjavila je kako su iznijeli svoj stav koji je isti puna dva tjedna od kada su podnijeli prijedlog za samoraspuštanjem Sabora i tada već rekli da je to jedina opcija. “S obzirom da je sve moguće, naša potpora išla bi ako eventualno netko s ljevice predloži mandatara”, izjavila je Tireli.

Klub zastupnika SDSS-a i Narodne stranke reformista obavijestio je predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović da smatramo da za Hrvatsku najbolje u ovom trenutku da se ide na raspisivanje izvanrednih izbora, izjavio je predsjednik Kluba Milorad Pupovac. Potvrdio je da je Klub prije dolaska na konzultacije urudžbirao svoj potpisani zahtjev za samoraspuštanjem Sabora. “Smatramo da je to neophodno učiniti što prije. Rani početak rujna je krajni trenutak kad bi to trebalo biti”, izjavio je Pupovac.

Na pitanje hoće li potpisati zahtjev za samoraspuštanjem Sabora, Darinko Kosor (Klub HSLS-a) rekao je kako nema potrebe ako je već skupljeno dovoljno potpisa.
“Korektna smo stranka, ostali smo uz svoje partnere u dobru i zlu. Žao nam je što je smijenjen premijer Tihomir Orešković. Ono što se jučer odigralo u Saboru nije dobra slika ni za Hrvatsku ni za hrvatsku politiku. Ako treba ići na izbore, idemo što prije. Nije dobro ignorirati zahtjev većine, postoje ustavni rokove”, rekao je Kosor.

“U skladu s aktivnostima našeg kluba, mi smo svi potpisali za samoraspuštanje Sabora, potpisali smo da ta odluka stupi na snagu s 15.srpnja. O predsjedništvu Sabora i o Saboru ovisi da li ćemo u međuvremenu i koliko raditi, što je žurno za odraditi. Za to sam da radimo jer građani to očekuju, ali i da se zna kada će biti samoraspuštanje Sabora i kada počinju teći rokovi za izvanredne parlamentarne izbore”, rekao je Silvano Hrelja (Klub zastupnika HSU-a, Nezavisne liste Stipe Petrine i nezavisnih zastupnika.

Predsjednik IDS-a Boris Miletić rekao je kako su izvijestili predsjednicu da su predali potpise na zahtjev za samoraspuštanje Sabora. “Smatram da bi primjeren rok za izvanredne izbore bio početak rujan”, dodao je Miletić.

Konzultacije na Pantovčaku počele su u 9 sati. Predsjednica će, kako doznaje HRT, najprije primiti pojedinačno zastupnike, a zatim klubove zastupnika, od najmanjih do najvećih, a razgovori bi trebali trajati 15-ak minuta.

Izglasavanjem nepovjerenja premijeru Oreškoviću počeo je teći rok od 30 dana za formiranje nove Vlade. Kandidat za mandatara u tom roku mora sakupiti potpise 76 zastupnika, predočiti ih predsjednici, a kao mandatar mora izabrati ministre i program te dobiti potvrdu Sabora. Ako nitko ne skupi 76 potpisa, ili se ne izglasa Vlada unutar tog roka, predsjednica raspušta Sabor i raspisuje izbore. I to najranije za 30, a najkasnije za 60 dana. Sabor se može i sam raspustiti prije isteka roka, ako za to postoji potpora 76 zastupnika.

No ima i drugačijih tumačenja. Primjerice ono koje zagovara jedan od tvoraca Ustava Branko Smerdel koji kaže kako samo donešenje potpisa potpore nije propisano Ustavnom, već je postalo uobičajno tijekom godina. Stoga smatra da mandatar u bitku za svoju Vladu ne mora krenuti sa 76 potpisa koje će predočiti predsjednici već je dovoljno uvjeriti je dovoljno je da ona procjeni da će imati potoporu većine. Drugi pak poručuju to je zona neizvjesnosti.

Do izbora nove vlade primjenjuju se odredbe Zakona o postupku primopredaje vlasti. Vlada ne smije donositi odluke o imenovanjima na dužnosti. Iznimno može imenovati vršitelja dužnosti ako je to nužno za nesmetan rad tijela državne uprave. Vlada ne smije zaključivati ugovore veće vrijednosti, osim ako bi nezaključivanje prouzročilo znatniju materijalnu štetu. Predsjednik Hrvatskog sabora Željko Reiner gostujući u središnjem Dnevniku rekao je da Sabor nastavlja s radom. Na pitanje kada će na dnevni red uvrstiti raspravu o opozivu Sabora, odgovorio je da će tom ozbiljnom pitanju, ozbiljno i pristupiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.