Ima li Plenković dovoljno ruku za ratifikaciju Istanbulske konvencije?

foto:fah

Za ratifikaciju konvencije koja će biti iznad hrvatskih zakona i de facto i iznad Ustava potrebno je 76 ruku, odnosno obična većina – a ne kvalificirana, što bi bila 101 ruka. Ima li Plenković toliko?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon posljednjih izbora, klub zastupnika HDZ-a je brojio 61 ruku, ali ga je napustilo troje zastupnika – Glasnović, Esih i Hasanbegović. To je 58 ruku, a koliko su sigurne, vrlo je upitno.

No zato Premijer može računati na šest zastupnika HNS-a, bez rezervi, a to ukljujučuje i prebjega Sauchu. Uz njih, gotovo sigurno može računati i na glasove GLAS-a, njih četiri.

I već tu mu nedostaje “svega” osam glasova, a tu bi mogle uskočiti – manjine, njih ima taman toliko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodajmo tome da će dio zastupnika SDP-a vjerojatno glasati mimo stranačke stege. Bernardić je protiv, vjerojatno želi time uzdrmati Plenkovićevu vladu, ali Sabina Glasnovac je, recimo, već najavila da će glasati za ratifikaciju.

Isto tako za bi mogao glasati dio članova Živog zida, i HSS. Tu treba pribrojiti i HDSSB Branimira Glavaša, odnosno njegov glas. IDS će isto tako glasati za, sa svoja tri zastupnika, a i dio Mostovaca bi mogao biti za (Strenja Linić), pa i bivših (Orepić).

S te strane, premijer bi mogao mirno spavati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No pitanje je koliko HDZ-ovaca će odbiti glasati za ratifikaciju. Uz Davora Ivu Stiera, glasovanje protiv Istanbulske konvencije najavili su Miro Kovač, Milijan Brkić, Ivan Šipić, Petar Škorić, Stevo Culej, Anton Kliman, Ante Babić, Ivan Kirin, Franjo Lucić, Ivan Ćelić, a vjerojatno će ih biti još. Glas protiv najavio je i Hrvoje Zekanović iz Hrasta, koji je član kluba zastupnika HDZ-a.

To bi moglo ugroziti većinu koju Plenković ima, no ako se ostvare najave iz SDP-a da će desetak njih glasovati za ratifikaciju, Plenković bi s lakoćom trebao skupiti i više od osamdeset ruku – i više nego dovoljno za ratifikaciju.

Pitanje je samo koliko se HDZ-ovci boje toga da ih Plenković neće staviti na liste, a koliko toga da će ih konzervativno biračko tijelo kazniti i okrenuti se desnim opcijama – no od kredibilnih trenutno imamo samo jednu, Neovisne za Hrvatsku, a i oni ne kotiraju naročito u ispitivanjima pulsa biračkog tijela. Izgleda da je Hrvatska trenutno jako nagnuta ulijevo, bez i jedne snažne opcije desno od centra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.