Mediji diljem svijeta koji ponajviše prate zdravstvene teme često pišu o kavi, ne samo kavi kao napitku nego kavi općenito. Naravno, neki se napisi i zaključci dobrim dijelom ponavljaju, ali se otkrivaju i novi rezultati novih istraživanja.
O kavi se piše iz više razloga, jedan od njih je svakako činjenica da se radi o jednom od najpopularnijih napitaka na svijetu, drugi je razlog činjenica da kofein izaziva neku vrstu ovisnosti te stručnjaci zbog toga istražuju to područje.
Čemu koristi, a čemu baš i ne pomaže?
Točno je, i sva to istraživanja pokazuju, a bilo ih je na stotine, da kava štiti od demencije, jednog oblika dijabetesa, posebno tipa 2, pa čak i nekih malignih oboljenja.
Međutim, kava ima i svojih loših strana, pogotovo zbog kofeina, nažalost, i jednim dijelom mlijeka za one koji stavljaju redovito mlijeko u kavu. Dakako, govorimo o onima kojima zbog razno-raznih razloga mlijeko smeta.
Kava pogoršava anksioznost, tahikardiju, popratne efekte menopauze čini još težim za podnošenje.
I jedna šalica kave može utjecati na tijelo
Znanstvenici ističu da je konzumacija tri šalice kave dnevno sasvim prihvatljiva, pa čak i poželjna, no, i jedna šalica kava utječe na vaše tijelo. Kava može čovjeku pomoći da smršavi, ukoliko mu je to, naravno, cilj, potrebno je odlučiti se konzumirati kavu bez šećera, dok je važno zamijeniti kravlje mlijeko bademovim mlijekom.
Kada je srce u pitanju kava i nije najbolja preporuka budući da samo jedna šalica kava ubrzava puls i do 100 otkucaja u minuti, u prosjeku je potrebno čak sat vremena da bi se otkucaji srca stabilizirali. Zdravim osobama ovo neće smetati, naprotiv, osjetiti će se bolje, s puno više energije u sebi, zato se kava dobrim dijelom pije ujutro. Osobe s osjetljivim srcem mogle bi imati problema zbog konzumacije kave.
Kava i osteoporoza
Važno je također istaknuti da tri šalice kave dnevno mogu smanjiti mogućnost dobivanja raka debelog crijeva i to za pedeset posto, a tu su, naravno, i brojna pozitivna svojstva antioksidansa kojih ima jako puno u kavi.
Nažalost, kava nema dobar utjecaj na kosti i zube, s obzirom da veća količina kave može povećati rizik od osteoporoze, za što je kriv kofein u kavi koji se u ljudskom organizmu zadržava i do 72 sata, kofein blokira kalcij te magnezij iz namirnica zbog čega se smanjuje kvaliteta kostiju. Što se tiče samih zubi oni koji vole kavu mogu biti mirni, potrebno je jako puno kave i kofeina koji bi onda zaista izazvao štetu na zubima. Toliko se kave tijekom dana ipak ne popije.
Nije najbolja preporuka za bubrege
Inače, kava ne utječe baš najbolje na zadah zbog nagle dehidracije koja nastaje kada popijete kavu. Ovo je moguće anulirati tako da potaknete lučenje pljuvačke ili da koristite žvakaće gume s intenzivnim okusom.
Nažalost, kava ne djeluje baš najbolje na bubrege i to je veliki problem onih koji su obožavatelji kave. Kava je na neki način ozbiljni diuretik koji potiče izbacivanje iz organizma više tekućine nego drugi napitci. Zapravo, do sedam puta više nego što je tekućine u šalici kave. Drugim riječima, uz kavu je potrebno, ili bi bilo poželjno, piti veće količine vode.
Kava ne pomaže ni jetri ukoliko se konzumira u većim količinama, zato je najbolje ukoliko ste strastveni ljubitelj kave posavjetovati se s liječnicima.
Izvor: narod.hr/health.com
Photo: Martin Pettitt/Flickr