(FOTO, VIDEO) Stvorite topao uskrsni ugođaj: Kako ukrasiti blagdanski stol i što s ukućanima izmoliti prije jela?

Foto: GettyImages

Uskrs je najveći kršćanski blagdan, a blagoslovljena hrana prvo je jelo koje na Uskrs svi u obitelji moraju blagovati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Crkvi je uobičajeno u različitim krajevima da se na Veliku subotu ili na sam Uskrs ujutro na ranoj misi blagosliva jelo: kruh, janjeće meso, suho kuhano meso, kuhana jaja i mladi luk. To se ‘posvećenje’ uzima kao prvo na početku uskrsnog doručka.

Domaćin prije jela zajedno s ukućanima izmoli: Očenaš, Zdravomariju i Slavaocu „za rod i berićet, za voke (volove) i težake“, ističe dr. sc. Zvonko Pažin, župnik u Čepinu i profesor liturgike na KBF-u u Đakovu za vjeraidjela.com.

Uskrsni ručak posebno je svečan, stol bogato ukrašen, a što će se naći na blagdanskom stolu, ovisi o kojem je dijelu Hrvatske riječ.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Juha je obvezna, glavno jelo obično je pečenje s puno priloga i svježim salatama. Na moru je to najbolja bijela riba. Tradicijski se u nekim hrvatskim krajevima priprema pečena janjetina, uz koju se poslužuju mladi krumpir, salata, mladi luk. U Slavoniji će to biti pečena svinjetina ili teletina s krumpirom iz pećnice i zelenom salatom. Obilni uskrsni ručak zaslađen je raskošnim desertima uz neizostavne kolače od dizanog tijesta poput sirnice ili pince. Istra je poznata po pripremi povetice, kolača sličnog orehnjači, ukusnoj savijači s nadjevom od oraha i jabuka.

Kako pripremiti dom za ovaj obiteljski blagdan?

Donosimo nekoliko savjeta kako ukrasiti blagdanski stol.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(FOTO, VIDEO) Jeste li se pripremili za Uskrs? – pročitajte koji su sve tradicijski običaji i kako prigodno ukrasiti dom

Košarica s jajima

Obojana jaja neizostavni su dio uskrsnog blagdanskog stola. Na sredinu stola stavite košaricu s obojanim šarenim jajima. Kako bi vaše “gnijezdo s jajima” izgledalo još ljepše poželjno je dodati i umjetnu travu, koju možete kupiti ili izrezati od krep-papira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maslinove i palmine grančice

Na blagdan Cvjetnice u crkvu nosimo i blagoslivljamo maslinove ili palmine grane, u spomen na Isusov slavni ulazak u Jeruzalem kada ga je svjetina dočekala mašući palminim granama. U južnim hrvatskim krajevima običaj je da se sušene palmine grane ispletu u različite oblike i uzorke, što je posebno lijepo. Takve se ispletene palmine grane nazivaju “pome”.

Dubrovačka poma, foto: Bracodbk, commons.wikimedia.org

I nakon Cvjetnice maslinove i palmine grane mogu prekrasno uresiti uskrsni blagdanski stol. Stavite ih u vazu, a da bi još uljepšali dojam, na njih je moguće objesiti šuplja obojana jaja.

Proljetna grana s obojanim jajima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proljeće je vrijeme kada cvjetaju voćke. Otkinite jednu procvjetalu granu te ju stavite u vazu i time uresite blagdanski stol. To će stvoriti prekrasan ugođaj. Na ovu granu također možete objesiti šarena jaja.

Za više savjeta kako obojati jaja i kako izradite uskršnje dekoracije za vaš stol, pogledajte video:

Kako odabrati stolnjak?

Za blagdanski stol izaberite poseban stolnjak. Preporučljivo i prigodno bilo bi odabrati stolnjak blagih i svijetlih boja s uskrsnim motivima: pilićima, zečevima i jajima.

Uskrsni jelovnik: šunka, jaja, kolači…

Na ovako ukrašenom stolu još samo nedostaju uskrsna jela: šunka, mladi luk, rotkvice, jaja… A za desert su posebno poželjni domaći kolači poput biskupskog kruha, kuglofa ili orehnjače i makovnjače.

Uživajte za blagdanskim stolom sa svojom obitelji!

* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.