Ispadi bijesa kod djece – kako reagirati

Foto: Depositphotos

Tijekom pripreme za dolazak djeteta većina roditelja razmišlja o kolikama, spavanju, hranjenju i ostalim stvarima vezanim za bebe. No, nakon svih neprospavanih noći slijedi novi šok oko druge djetetove godine – tantrumi. Izidor Radmanović, roditelj i odgojitelj, objašnjava za HRT što uzrokuje iznenadan ispad i vrištanje djeteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Djeca brže odrastaju od nas i jako brzo sazrijevaju. Njihov mozak ne može percipirati stvari onako kako mi možemo, jer smo mi odrasli već naučili neke stvari i uhvatili rutinu. Imate dijete od godinu dana koje odjednom percipira svijet, koje želi sve shvatiti i prihvatiti, a ne može, i kreće frustracija, kaže Radmanović.

Dodaje kako se roditeljima često teško nositi s takvim situacijama i ne znaju kako se postaviti, a nerijetko dođe i do osuđivanja okoline zbog djetetova ponašanja. Jedno istraživanje je pokazalo kako su neka djeca genetski sklonija tantrumima. Radmanović kaže kako to neće loše utjecati na djetetovu budućnost ako su roditelji osviješteni i znaju dobro reagirati.

– Ono što moramo raditi je ne kontrolirati dijete, ono mora samo proći taj izljev bijesa, a mi moramo iskontrolirati sebe da ne otežamo dodatno djetetu. Ono se ne može samo nositi s tim emocijama i svime što dolazi uz to, kaže Radmanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Medvjeđe usluge

U trenutku tantruma djeca često nisu prisutna, pogotovo mlađa djeca, te je teško doprijeti do njih. Osim toga, Radmanović kaže kako je čest slučaj tantruma po noći, kada dijete sanja i sjeti se nečega što nije uspjelo učiniti taj dan.

– Naprimjer, htjelo je dohvatiti čašu vode, ali mi smo kao roditelj to učinili za njega – tako im radimo medvjeđu uslugu. Ti ispadi onda znaju biti jako gadni, vidite dijete koje ima zatvorene oči i izvija kralježnicu, a ne možete mu ništa objasniti, objašnjava i dodaje kako u takvim situacijama treba biti uz dijete i pričekati da tantrum prođe kako bi mu se obratili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radmanović savjetuje roditeljima da ne usmjeravaju svu energiju na smirivanje djeteta, nego na smirivanje sebe. Pritom, dodaje – neke je tantrume moguće predvidjeti.

Ne udovoljavati trenutnim željama

– Dijete na taj način nesvjesno ili svjesno iskušava granice. Na primjer dogodi se tantrum i roditelj pita dijete što želi, ili mu kaže da će mu kupiti igračku ako se smiri. Na taj način djetetu u podsvijesti padne na pamet da sljedeći put bude još glasnije kako bi dobilo što želi. Nemojmo udovoljavati tantrumu, niti željama – iza svake dječje želje postoji potreba koja treba biti zadovoljena u tom trenu. Najveća potreba djeteta je da budete tu, budite pokraj njega, savjetuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Objašnjava, ali ističe kako djeca često u prvoj fazi tantruma ne žele dodir – “Nemojte prisiljavati dijete na zagrljaj. Ljubav ima puno oblika koje ne treba brkati, ne treba ih odmah grliti jer time zapravo gušite dijete”, zaključuje Radmanović.

*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija    

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.