Kakav korak prema zaštiti obitelji u Portugalu: Zaposlenici s djecom mlađom od 12 godina neće morati raditi vikendom

portugalu
iStock

Dok su u hrvatskoj aktualni prijepori o radu nedjeljom, Vrhovni sud Portugala presudio je da poslodavci zaposlenike koji imaju djecu mlađu od 12 godina više neće moći primorati da rade vikendom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoji i iznimka su oni zaposlenici koji su nezamjenjivi na svom ranom mjestu, pisao je prošlog mjeseca HRT pozivajući se na Hinu.

Pravo na usklađivanje djelatnosti s obiteljskim životom i pravo na zaštitu očinstva i majčinstva sadržani su u ustavu te se ne mogu odgoditi drugim profesionalnim pravima ili dužnostima, stoji u presudi.

Budu li kompanije htjele da im zaposlenici, koji imaju djecu mlađu od 12 godina, dolaze na posao subotom i nedjeljom morat će na sudu dokazati da su nezamjenjivi na radnom mjestu te da bi aktivnost kompanije mogla biti kompromitirana njihovim izostankom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Ravnatelj Caritasa i zastupnica Petir: Snažno podupiremo zakon koji bi osigurao neradnu nedjelju

S obzirom da bi sada dio radnika mogao imati slobodne vikende postoji mogućnost da radnici bez djece u navedenoj dobi budu opterećeni dodatnim poslom. Vrhovni sud je vezano za to izvijestio da je u slučaju nemogućnosti pronalaska rješenja potrebno primijeniti “pozitivnu diskriminaciju u korist obitelji”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.