Danas se mucanje kroz pedagoške i psihološke teorije povezuje s emocionalnim konfliktima, strahom i nepravilno naučenim govorom, ali se može riješiti.
Mucanje je govorno ponašanje kod kojeg se ponavljaju riječi, slova ili dijelovi rečenice. Može se očitovati u produženju glasova, zastojima u govoru, učestalim i neprirodnim pauzama u govoru ili dodavanju različitih glasova.
Mucanje kod djece često je popraćeno strahom od govora, pokretima glave i tijela, emocionalnom nestabilnošću, smanjenom koncentracijom.
Nakon duljeg perioda mucanja dijete može razviti negativne karakterne crte ličnosti. Odnosno, takva djeca često su nesigurna, plašljiva, nedostaje im ustrajnosti i imaju problema s izvršavanjem zadataka te imaju problema s prenošenjem informacija drugim osobama. Što su rečenice zahtjevnije (sadrže kompliciranije riječi ili su dulje) mucanje se pojačava.
Uzroci mucanja kod djece mogu biti različitog podrijetla. Mucanje kod odraslih ili mucanje u starijoj dječjoj dobi može se pojaviti zbog oštećenja na središnjem živčanom sustavu. Smatra se da mucanje nije nasljedno.
Cijeli članak pročitajte na Krenizdravo.hr.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/krenizdravo.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.