Opremanje školaraca ne mora značiti bankrot za roditelje, evo kako proći jeftinije

bankrot
Foto: Thinkstock

U ponedjeljak  počinje nova školska godina. Uvođenje eura i trend rasta cijena u Hrvatskoj srećom nisu mnogo utjecali na školski asortiman što će za roditelje biti svakako olakšavajuće. S obzirom na sve širi asortiman robe pa tako i školskog pribora, a i drugih alternativnih načina kupnje, moguće je proći i ove godine jeftinije i izbjeći bankrot kućnog budžeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U TV prilozima i reklamama često puta možemo čuti kako je roditeljima potrebno izdvojiti velike novce da bi opremili svoje školarce, uzimajući u obzir pri tome sumu najskupljih cijena školskog pribora, no istina je sasvim drugačija, može se proći znatno jeftinije.

Od jeftinijih trgovina koje nude solidan školski pribor pa sve do kupnje rabljene školske opreme putem interneta i društvenih mreža, školarce je moguće opremiti i za znatno manju cijenu od one koju možemo čuti u TV prilozima i reklamama.

>Mama za pet: Nova školska godina vraćanje u normalu

Jeftiniji trgovački lanci

Školske torbe ne morate platiti 200 eura, jer ni one s reflektirajućim dijelovima i s puno pregrada nisu toliko kvalitetnije (po razmjeru cijene) u odnosu na neke iz trgovačkih lanaca poput Lidla, gdje se dobre školske torbe mogu naći već za 20 eura, dok se u ostalim trgovinama cijene uglavnom kreću između 30 i 60 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvašići često puta prolaze najskuplje jer se za njih kupuje sav pribor (ako ga nisu od nekog starijeg naslijedili) poput školske torbe, pernice i likovnog pribora, koji onda koriste i u sljedećim godinama.

Dobra vijest je što u odnosu na prošlu godinu nema znatnog povećanja cijena ni kad su u pitanju pernice od kojih se prazne mogu naći i za manje od 2 eura, a cijena onda ide gore ovisno o tome koliko su kvalitetne, kojih oblika i koliko pregrada imaju. One koje su pak dobro opremljene stoje najmanje 20 eura, dok se one slabije opremljene, mogu naći i za 12 eura.

>Uskoro počinje nova školska godina: Istražili smo koliko novaca roditelj jednog osnovnoškolca mora izdvojiti za udžbenike i pribor

Kutija za likovni – i tu se može proći jeftinije

Za školarca je potreban i pribor za likovni, koji se ne mora nužno kupovati u kompletu. Jeftinija je opcija kupiti pojedinačno, ono što nedostaje prošlogodišnjom kompletu, jer uvijek ostane neiskorištenih komponenti od prošle godine pa čemu kupovati sve novo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako pak želite kupiti novu likovnu kutiju, najskuplja varijanta je ona Školske knjige od 27,60 eura i u većini knjižara i trgovina cijene likovnih kutija su slične.

No u Konzumu kutija sličnog sadržaja marke Karbon prodaje se po duplo nižoj cijeni od 13 eura, a također je napravljena u skladu s kurikulumom za niže razrede osnovne škole. Ista stvar je i s kutijom Togo Baltazar koja se u Narodnim novinama može kupiti za 17,25 eura te s kutijom Connect koja u Intersparu stoji 24 eura.

Bilježnice su malo skuplje

Bilježnice su ove godine nešto skuplje, ali još uvijek se mogu naći po povoljnim cijenama, ovisi o tome kakvu bilježnicu želite, a i gdje je kupujete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Klasična A4 bilježnica na linije, mekog uveza, gotovo svugdje stoji od 80 centi do 2 eura, a one malo kvalitetnije stoje i do 4 eura, dok je za blokove spiralnih uveza kakve znaju koristiti učenici viših godina, potrebno izdvojiti i do 10 eura.

Kada se zbroje iznosi cijena osnovnog i jeftinijeg pribora za školu, ukoliko kupujete sve novo bez opcije da se nešto od pribora naslijedi od nekog starijeg vršnjaka ili da kupite polovno, ispada da je za njega, ako se dobro prate popusti, potrebno izdvojiti oko 80 eura, dok bi u skupljoj varijanti, onoj nešto kvalitetnijoj, prošli duplo skuplje.

>10 savjeta za uspješan polazak u školu bez stresa

Alternativni (jeftiniji) načini kupnje

Osim što veliki dio školskog pribora dijete može naslijediti od svojih starijih vršnjaka – braće, rođaka i prijatelja, pa tako praktički proći besplatno u nekim stvarima, postoji mogućnost i kupovine polovnog školskog pribora putem interneta i društvenih mreža.

Postoje razne grupe primjerice na Facebooku na kojima se stvari ili prodaju ili poklanjaju pa onda možete besplatno dobiti školsku torbu ili je kupiti po znatno manjoj cijeni. Osim školskog pribora velika je ponuda i dječje odjeće i raznih stvari potrebnih za školarca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako se primjerice na grupi Sharing is caring Makarska uoči početka školske godine poklanjaju školske torbe u odličnom stanju. U grupi Školske torbe, pribor, knjige mogu se kupiti dvije školske torbe po cijeni od 20 eura. Prodaju se i polovne knjige i radne bilježnice za osnovnu i srednju školu te cijeli niz potrepština.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.