Povratak u školu: Kako odabrati kvalitetnu torbu za školarca?

Foto: GettyImages

Polazak u školu najuzbudljiviji je trenutak djetinjstva, što govori i činjenica da se vjerojatno svatko od nas sjeća prvog dana u školskim klupama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas se, više no ikad, pozornost pridaje kvaliteti školskih torbi. Pazi se da torba koju će dijete svakodnevno nositi na svojim leđima bude što lakša i anatomski prilagođena, jer posljedice mogu biti ozbiljne.

Sedam od deset prvašića nosi pretešku torbu

“Sedam od deset prvašića nosi pretešku torbu”, upozorio je za tiskani Jutarnji list Filip Bolčević, doktorand Kineziološkog fakulteta koji je proveo istraživanje o utjecaju nošenja školske torbe na zdravlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosječna težina torbe kreće se od 5,2 to pet kilograma. Bolčević upozorava da se, osim stresa zbog nove okoline i početka škole, djeca susreću sa dugotrajnim sjedenjem.

“Neodgovarajuće nošenje školske torbe kod djece predstavlja veliki problem, jer su djeci u toj fazi razvoja, mišići i kosti iznimno osjetljivi. Može doći do mišićne neuravnoteženosti što se može pretvoriti u kroničnu bol i poslije stvoriti probleme s vratnom kralježnicom.”, ističe Bolčević.

Posljedice nepravilnog nošenja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novije istraživanje pokazalo je da težina torbe treba biti ograničena na čak 10 posto težine tijela djeteta, jer već težina od 15 ili 20 posto povećava izglede za naginjanje glave prema naprijed, iscrpljenost i boli u leđima te teškoće u hodanju i održavanju ravnoteže.

Savjete kako pravilno odabrati školsku torbu pročitajte na Frendica.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.