Tadej Strehovec: Sekularnost je proces koji omogućava vjersku slobodu, no u posljednje vrijeme postaje proces dekristijanizacije

Foto: Narod.hr

Sekularizacija je proces koji omogućava vjersku slobodu, no u posljednje vrijeme sekularizacija postaje proces dekristijanizacije, indoktrinacije u ideologijama koje su protiv nadzora roditelja, mišljenja je dr.sc. Tadej Strehovec, generalni tajnik Slovenske biskupske konferencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr: Zašto se na kršćanstvo ponekad gleda kao na nešto zastarjelo i nešto što prijeti sekularnom društvu?

Mislim da je to izazov za sve kršćane osobito danas. Moramo prilagoditi svoj jezik današnjem jeziku društva, jer tko kontrolira jezik kontrolira i društvo. Znači moramo modernizirati naš jezik da bi ljudi znali što uopće znači biti katolik i koji je katolički identitet. Jedan od načina sekularizacije je i to da se napravi vjeru nevidljivom, što znači da mi kao kršćani moramo sada razmatrati i naći načine kako mi možemo napraviti našu vjeru vidljivom i to u pozitivnom svijetlu. To znači da moramo naći načina da u javnom životu na pozitivan način promoviramo našu vjeru. Smatram da je bitno da znamo da smo i mi imamo jednaka prava u ovom europskom društvu i da imamo ljudska prava i ako nešto govori protiv nas i ako nas se stigmatizira i diskriminira da moramo tražiti da se poštuje naša vjera i naše dostojanstvo.

Narod.hr: Znači li to da se Crkva treba više otvoriti i komunicirati s mladima modernim putem (preko društvenih mreža)?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj svijet treba gledati očima svetoga Pavla i pitati se što bi on napravio na našem mjestu. Ja mislim da bi si on odmah kupio jedan pametni telefon i napravio bi profil na facebooku i twitteru i tamo bi propovijedao vjeru. Trebamo raditi na kristijanizaciji društvenih mreža, razviti poseban jezik, napraviti pozitivne priče o Bogu i kršćanskom životu i u javnosti prikazati vjeru kao najbitniji čimbenik života. To je veliki izazov za sve nas.

Narod.hr: Prisutnost pape Franje na društvenim mrežama izazvala je veliko zanimanje i odobravanje vjernika, je li to primjer kako se boriti protiv predrasuda prema vjernicima?

Potpuno se slažem. Mi trebamo komunicirati preko društvenih mreža s mladima njihovim jezikom. Dakle trebamo osnivati nova pojašnjenja kako bi nas nove generacije mogle razumjeti što mi kao Crkva želimo reći. Primjer nam je dao papa Franjo kada je pojasnio da je razvod braka najveći oblik nesreće za čovjeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr: Kako se nositi s predrasudama prema kršćanima?

Moramo više raditi na intelektu i moramo biti svjesni negativnih posljedica koje nose predrasude prema kršćanima te razviti naše argumente, naša gesla i stavove s kojima možemo odgovarati na ove optužbe. Mi smo u Sloveniji imali referendum protiv redefinicije braka i optuživali su nas da smo mi katolici protiv ljubavi i da smo protiv homoseksualnih brakova, a mi smo odgovorili da se nećemo nikada boriti protiv homoseksualnih brakova niti protiv ljubavi već da mi samo želimo zaštititi pravo naše djece da odrastaju u okruženju oca i majke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.