Teksas zaštitio živote nerođene djece od dana kad im počinje kucati srce

Foto: Thinkstock

Guverner Teksasa potpisao je u srijedu zakon kojim se štiti život od dana kad u majčinoj utrobi djetetu počinje kucati srce, u sklopu akcije koju vode američke konzervativne države u cilju zaštite nerođenog života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Guverner Idaha potpisao zakon o zaštiti života od kad je moguće detektirati otkucaje dječjeg srca

> (VIDEO) ‘Otvoreno’: Planinić objasnio Genov – kad kuca srce to znači da je dijete živo

> Pročitajte zaključak svih medicinskih fakulteta u Hrvatskoj o početku ljudskog života (2009.)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zakon jamči da će svako nerođeno dijete čije srce kuca biti spašeno od pobačaja”, izjavio je republikanac Greg Abbott nakon što je stavio potpis na tekst koji ne predviđa iznimke.

Prije Teksasa i Louisiana i Georgia su izglasali zakone kojima su zaštitili živote djeteta čim čim se primijete otkucaji srca fetusa, kada mnoge žene još i ne znaju da su trudne. Zakoni su poništeni na sudu jer krše pravnu praksu Vrhovnog suda Sjedinjenih Država, a koji kaže kako je odobren pobačaj sve dok fetus ne postane sposoban za život izvan maternice, što je po mišljenju nekih liječnika između 24. i 28. tjedana trudnoće.

Vrhovni sud u ponedjeljak je pristao razmotriti ukidanje presude u slučaju “Roe v. Wade” iz 1973., koja je legalizirala pobačaj na zahtjev na nacionalnoj razini, prihvativši žalbu savezne države Mississippi koja traži da se vrati na snagu državni zakon koji zabranjuje pobačaj na zahtjev nakon 15. tjedna trudnoće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, na Vrhovnom sudu konzervativci imaju većinu od 6:3 nakon što je prošle godine Senat potvrdio sutkinju Amy Coney Barrett, koju je imenovao republikanski predsjednik Donald Trump nakon smrti liberalne sutkinje Ruth Bader Ginsburg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.