Zamke modernog roditeljstva: Ovo je najbolji način da se dijete upropasti

dijete
Foto: HKM

Salesianine odgojne večeri (SOV) održale su se krajem studenog po prvi put u Splitu u salezijanskom oratoriju Don Bosco na Kmanu. Tema odgojnog susreta bila je „Najbolji način da se dijete upropasti“. Pogled iz perspektive struke i iskustva iz prakse iznijeli su don Mihovil Kurkut, realitetna psihoterapeutkinja Maja Jakšić i socijalni pedagog Toni Maglica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Don Mihovil Kurkut uveo je okupljene u susret i pohvalio pritom salezijanski rad sa splitskom djecom. Istaknuo je važnost prakse koja roditelju daje nezamjenjivo iskustvo. Često nam se čini kako je teorija lako primjenjiva kada nemamo djecu dok se situacija mijenja kada postanemo roditelji, javlja HKM.

Jakšić: Autoritet je prešao s roditelja na djecu

Maja Jakšić, psihoterapeutkinja, osvrnula se na sveprisutni popustljiv odgoj koji dominira među današnjim roditeljima. Naglasila je njegovu upitnost budući da je epidemija popustljivog odgoja rezultirala transferom prelaska autoriteta s roditelja na djecu.

Popustljiv odgoj definirala je kao onaj koji zanemaruje djecu istovremeno ostvarujući trenutačne želje djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Psihoterapeutkinja Maja Jakšić: Djecu učimo kako ne moraju raditi ono što ne žele ako vrište dovoljno glasno

Važna roditeljska metoda je dosljednost i usklađenost koja sprječava dječje probijanje roditeljskih granica.

“Nikada nije kasno za promjenu i postavljanje granica. Najveći problem u granicama je taj što su roditelji neodlučni i ambivalentni. U takvim situacijama dijete testira svaku stavku i uporno je, a roditelji postaju umorni. Važna roditeljska metoda je dosljednost i usklađenost koja sprječava dječje probijanje roditeljskih granica.”

Toni Maglica: Djeca traže čvrste granice

Toni Maglica, profesor na Filozofskom fakultetu u Splitu, ukazao je na povezanost popustljivosti poremećaja u ponašanju i problemima s mentalnim zdravljem djece. Naime, naglasio je kako mala djeca traže čvrste granice i konkretne zadatke u kojima roditelj komunicira jasno i glasno. Kako dijete raste potrebno je popuštati granice, budući da se one prirodno razbijaju i popuštaju zbog adolescentske želje da budu odrasle osobe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedopuštanje djeteta da upozna neugodne emocije i tako razvije psihološki imunitet stvara depresivne i anksiozne ljude.

“Postavljanje granica važno je za djecu jer time ona dobivene kriterije i vrijednosti kasnije samostalno slažu. Postavljanje granica služi za odgoj i preuzimanje odgovornosti. Danas je prisutan prezaštitnički koncept odnosa prema djeci u kojem roditelji previše bdiju nad djecom i rade umjesto njih. Nedopuštanje djeteta da upozna neugodne emocije i tako razvije psihološki imunitet stvara depresivne i anksiozne ljude.”

Prvi Salesianin odgojni susret u Splitu privukao je velik broj zainteresiranih koji su odazivom i ispunjenjem cijele kmanske dvorane oratorija pokazali kako je Split željan i potrebit ovakvih tribina i tema. Vjerujemo kako će nadolazeći odgojni susreti nastaviti otvarati bitne društvene i odgojne teme te obogaćivati naše društvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sljedeći susret će biti 25. siječnja 2023. u Zagrebu s temom: Kako nam igranje pomaže u odgoju djece?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.