Ponedjeljak, 28 travnja, 2025
21.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Čelnici EU-a ističu važnost provedbe dogovora s Turskom o migracijama

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnici EU-a potvrdili su u četvrtak na summitu u Bruxellesu privrženost dogovoru s Turskom o migracijama te istaknuli važnost njegove provedbe.

“Europsko vijeće ponovno ističe svoju privrženost izjavi EU-Turska i ističe važnost njezine pune i nediskriminatorne provedbe u svim aspektima”, kaže se u zaključcima koje su prihvatili čelnici zemalja članica EU-a.

Nakon dogovora s Turskom znatno je smanjen priljev migranata koji iz Turske dolaze na grčke otoke.

Iz Ankare turski je predsjednik Tayyip Erdgan poručio da njegova zemlja, u slučaju da EU ne provede dio dogovora s Ankarom koji se odnosi na ukidanje viza, ima i plan B i plan C, ali nije specificirao što oni znače.

Što se tiče prijedloga Europske komisije kojim bi se nadogradio sustav kvota za raspodjelu izbjeglica po zemljama članicama, u zaključcima čelnika EU-a se kaže da “načelo odgovornosti i solidarnosti ostaje zajednički cilj”.

Komisija je u svibnju predložila reformu zajedničkog europskog sustava azila u kojem se zadržava temeljno načelo da je za razmatranje azila odgovorna ona zemlja članica u koju je tražitelj azila prvo ušao, ali se uvodi korektivni mehanizam koji treba osigurati pravedniju raspodjelu u slučaju kada se neka zemlja nađe pod velikim migrantskim pritiskom.

Korektivni mehanizam bi se po tom prijedlogu automatski aktivirao čim se neka zemlja članica suoči s nerazmjerno visokim brojem zahtjeva za azil s obzirom na njezinu veličinu i gospodarsku snagu. Čim broj tražitelja azila prijeđe 150 posto od referentne vrijednosti (koja se određuje prema BDP-u i broju stanovnika), svi novi tražitelji azila premjestili bi se u druge zemlje članice.

Dio zemalja protivi se takvom prijedlogu i predlaže da se predvidi mogućnost da se solidarnost izrazi i na druge načine, a ne samo primanjem izbjeglica.

Slovačko predsjedništvo je tijekom proteklih nekoliko mjeseci predlagalo tzv. “fleksibilnu” solidarnost, a u zaključcima se kaže da je po tom pitanju došlo do određenog približavanja stajališta zemalja članica. Poziva se buduće malteško predsjedništvo da nastavi rad na tome.

Slovačka i Mađarska dovode u pitanje zajednički prihvaćene odluke o kvotama za raspodjelu izbjeglica i obratile su se sudu EU-a u Luxembourgu i zatražili pravorijek o zakonitosti takve odluke.

U zaključcima se također poziva na brže premještanje izbjeglica iz Grčke i Italije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Hina

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci