Utorak, 22 travnja, 2025
25.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Čelnici EU-a u subotu usvajaju smjernice za pregovore o Brexitu

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnici 27 zemalja članica Europske unije sastat će se u subotu popodne u Bruxellesu na summitu na kojem bi trebali prihvatiti smjernice za pregovore o izlasku Velike Britanije.

Riječ je o prvom službenom sastanku Europskog vijeća u formatu 27-orice nakon što je London 29. ožujka i službeno zatražio izlazak.

Prema ugovoru EU-a, u slučaju kada neka zemlja službeno zatraži izlazak, onda se Vijeće sastaje u formatu 27-orice svaki put kada se raspravlja o izlasku te zemlje.

U svim ostalim slučajevima, Europsko vijeće mora biti u sastavu 28 čelnika sve dok Velika Britanija i formalno ne prestane biti članicom.

Čelnici 27-orice i dosad su se sastajali nekoliko puta, ali to su bili neformalni sastanci.

Čelnici 27 država članica usvojit će smjernice za pregovore kojima se definiraju pregovarački okvir i pregovaračke pozicije i načela kojih će se EU držati tijekom pregovora.

Nakon što se usvoje smjernice, predviđeno je da ministarsko Vijeće 22. svibnja donese odluku kojom se odobrava početak pregovora i službeno imenuje Europska komisija kao pregovarač EU-a.

Glavni pregovarač Europske komisije je Michel Barnier, koji će također sudjelovati na summitu. Pravi pregovori s Londonom trebali bi započeti nakon što se formira nova vlada, slijedom rezultata britanskih prijevremenih parlamentarnih izbora, zakazanih za 8. lipnja.

Europska unija inzistira na postupnom pristupu u pregovorima, što znači da će se pregovori voditi u dvije faze – prvo se mora postići dovoljan napredak u pregovorima o razdruživanju, a tek onda mogu započeti pripremni razgovori o budućim odnosima između EU-a i Velike Britanije.

“Moramo riješiti prošlost prije nego što razgovaramo o budućnosti”, napisao je čelnik Europskog vijeća Donald Tusk u pozivnom pismu čelnicima 27 zemalja članica.

U Europskom vijeću kažu da je ključno osigurati jamstva za građane i njihove obitelji, s obzirom da se tri milijuna građana 27 zemalja članica nalazi u Velikoj Britaniji, a dva milijuna Britanaca u EU-u.

EU također traži da Britanija ispoštuje sve svoje financijske obveze koje su prihvaćene na razini EU s 28 članica, a treća stvar koju želi postići jest izbjeći da granica između Republike Irske i Sjeverne Irske ne postane tvrda granica, nego da se osigura fleksibilan granični režim.

U Europskom vijeću također kažu da se ne može u potpunosti isključiti scenarij da do razvoda dođe i bez postizanja dogovora, ali da bi to bilo najgore rješenje, u kojem nema dobitnika, nego bi obje strane bile na gubitku.

Unijini čelnici bi trebali također razgovarati o pitanju relokacije dviju agencija EU-a koje se nalaze u Velikoj Britaniji. Odluku o tome gdje će biti te agencije još ne treba očekivati jer će se prvo razgovarati o proceduri i kriterijima koji se moraju utvrditi pri izboru novih sjedišta, a tek onda bi uslijedile konačne odluke.

Velika Britanija je tvrdila da sjedišta Europske agencije za banke (EBA) i Europske agencije za lijekove (EMA), koja se nalaze u Londonu trebaju biti predmet pregovora o razdruživanju od Europske unije, ali u EU ističu da to ne dolazi u obzir jer agencije EU-a moraju biti na teritoriju EU-a i da Velika Britanija ne može o tome odlučivati.

U 27 zemalja vlada golemi interes za udomljavanje agencija koje imaju sjedište u Velikoj Britaniji. Primjerice, za udomljavanje Europske agencije za lijekove interes je iskazala čak 21 zemlja članica, među njima i Hrvatska.

S gotovo 900 stručnih zaposlenika, godišnjim proračunom od 332 milijuna eura i 36000 stručnjaka koji godišnje dođu na njene skupove, EMA je najveća institucija EU-a u Britaniji i atraktivan potencijal za niz gradova.

Drugo značajno tijelo EU-a koje bi se trebalo preseliti iz Londona je Europska agencija za banke sa 160 zaposlenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Hina/mš

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci