Njemački, francuski i poljski ministar vanjskih poslova zauzeli su se u nedjelju za čvršće povezivanje svojih zemalja koje će pridonijeti stvaranju fleksibilnije i uspješnije Europske unije, nakon odluke Velike Britanije da napusti EU.
Na skupu u prigodi 25. obljetnice osnutka “Weimarskog trokuta”, diplomatskog formata koji okuplja ove tri zemlje, ministri su u zajedničkoj izjavi istaknuli da se žele “uhvatiti ukoštac s izazovima kakvih još nije bilo u Europi (…), ojačati suradnju i dati joj novi poticaj”.
Frank-Walter Steinmeier, Jean-Marc Ayrault i Witold Waszczykowski se obvezuju da će “učvrstiti temelje europske integracije” želeći ipak “fleksibilniju EU koji će odražavati različite ambicije zemalja članica što se tiče jače integracije”.
Zauzimajući se za “jačanje vanjske i sigurnosne politike” Unije, trojica ministara predlažu da predsjednici država i vlada jednom u godini održe sastanak “Vijeća za europsku sigurnost”.
Time žele, poručuju, pokazati da EU može bolje kao cjelina odgovoriti na sigurnosni izazov i na migrantsku krizu te potaknuti konkurentnost, rast i otvaranje radnih mjesta na kontinentu.
Diplomati i čelnici preostalih 27 zemalja Europske unije više puta su se sastali zadnjih tjedana ne bi li postigli konsenzus o budućnosti EU-a nakon referenduma o izlasku Velike Britanije, dok sve više slabi interes stanovnika za EU u nekim zemljama članicama. Susret na vrhu EU-a planiran je 16. rujna u Bratislavi.
No i dalje oko mnogih pitanja nema suglasnosti, poput politike otvaranja i raspodjele migranata u EU-u, što želi kancelarka Angela Merkel, ali se tome protive mnoge zemlje, napose istočnoeuropske, ponajprije Poljska.
“Znamo da nije jednostavno odgovoriti na te izazove, ali smo odlučni da zajedno prionemo njihovu rješavanju u duhu obnovljenog međusobnog povjerenja”, ocijenili su ministri.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.