Subota, 5 travnja, 2025
7.7 C
Zagreb
Pratite nas:

Europarlamentarci u strahu od svibanjskih izbora – panika zbog ruskih hakera i ‘lažnih vijesti’!

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tzv. ‘lažne vijesti’ izrazito zabrinjavaju većinu europskih djelatnika i političara. Razlog tome je činjenica da se radi o fenomenu kojeg je teško iskorijeniti i koji predstavlja prijetnju demokratskim procesima.

> HRT se ispričao poljskoj i hrvatskoj javnosti zbog lažnog izvješćivanja o 100. obljetnici poljske neovisnosti

> Mediji doživjeli poraz: Potpora Trumpu raste unatoč namještenom skandalu s migrantima

Hoće li Rusija pokušati utjecati na izbore za Europski parlament ovoga svibnja? Upravo ova pitanja mogu se osjetiti u briselskom zraku, u kojem upravo započinje predizborna kampanja.

> Do sada su zabilježena 544 napada, prijetnji nasiljem i ubojstvom na Trumpa i njegove pristaše – odobrenih od medija

– Ne smijemo biti naivni. Postoje oni koji žele utjecati na izborni rezultat, a njihovi su alati prilično sofisticirani – upozorio je Frans Timmermans, prvi potpredsjednik Europske komisije, piše euractiv.jutarnji.hr

Kibernetička sigurnost bila je jedna od tema prošlotjedne plenarne sjednice u Strasbourgu. Zastupnici Europskog parlamenta jednoglasno su se složili da postoji realna opasnost od pokušaja manipuliranja izbornim rezultatima.

> (VIDEO) Razotkrivanje: CNN namjerno objavljivao lažne vijesti, evo Trumpove reakcije

– Primarna prijetnja je Rusija – izjavio je na plenarnoj sjednici češki zastupnik Pavel Telička iz grupacije ALDE (grupacija koja okuplja liberale koji bi trebali se zalagati za slobodu govora i pisane riječi op.). Međutim, u Europskom vijeću problemu još uvijek nije dano jasno ime.

David McAllister, njemački zastupnik Europske pučke stranke, izrazio je zabrinutost oko miješanja u demokratski proces Europske unije koji bi u konačnici mogao potaknuti nepovjerenje građana, što smatra ‘apsolutno neprihvatljivim’.

Prijetnje već postoje, upozorava Europska komisija. Prema Věri Jourovi, povjerenici Europske komisije za pravosuđe, potrošače i jednakost spolova, posljednji skandal Cambridge Analytica šokirao je cjelokupan demokratski sustav.

> Hrvatska izvještajna novinska agencija – HINA opet širi neistine o GI Narod odlučuje

U rujnu je Komisija je predložila cijeli paket mjera za borbu protiv dezinformacija u kampanjama i kibernetičkih napada na izborne kampanje.

Kao prvo, trebala bi postojati ‘mreža izborne suradnje’ kako bi se države članice zajedno umrežile svoja nacionalna izborna povjerenstva. Komisija je u travnju organizirala konferenciju na kojoj su države članice izmijenile svoja iskustva i najbolje izborne prakse. Sljedeći sastanci predviđeni su za siječanj i travanj 2019. godine.

Istovremeno, treba se raditi na unaprjeđenju transparentnosti izbornih kampanja na internetu. Prema priopćenju Europske komisije, političko oglašavanje će u budućnosti morati navesti stranke i grupacije stoje iza njih, ali i kriterije prema kojima su korisnicima bili prezentirani određeni oglasi.

> Slučaj sirijske djevojčice koja nije bila nigdje registrirana: Tko će odgovarati za prenošenje lažnih vijesti?

> Američki mediji koordinirano napali Donalda Trumpa jer ih je prokazao kao neprijatelje demokracije i naroda

Državama članicama će se omogućiti da nametnu sankcije, ako to bude potrebno. Štoviše, političke stranke koje budu kršile pravila o zaštiti podataka tijekom izbornih kampanja, trebat će platiti kaznu u visini od 5 posto svog godišnjeg proračuna.

Strah od zloupotrebe podataka korisnika u svrhu predizborne kampanje potaknulo je korištenje velike količine podataka, kao što je to bilo i u slučaju Cambridge Analytica prije dvije godine.

Međutim, ostaje problem tzv. ‘lažnih vijesti’ koji izrazito zabrinjava većinu europskih djelatnika i političara. Razlog tome je činjenica da se radi o fenomenu kojeg je teško iskorijeniti i koji predstavlja prijetnju demokratskim procesima.

> Kako je HINA loše prognozirala ishod mađarskih izbora?

Prema rezultatima istraživanja Eurobarometra, najmanje 83 posto ispitanika složilo se s tom tvrdnjom.

EU je bila osobito osjetljiva na lažne vijesti, vjeruje glasnogovornik Europskog parlamenta Jaume Duch Guillot.

– Glavni razlog osjetljivosti leži u tome što su europska pitanja više-manje nepoznata i sukladno tome je lako lažno informirati ljude o Europskoj uniji – dodao je.

Opće je prihvaćeno da su lažne vijesti korištene u prošlosti uvelike utjecale na demokratske odluke.

Navodno, Komisija pokušava regulirati taj problem pokretanjem komisije za ‘lažne vijesti’, dok Europski parlament ima operativnu grupu koja održava internetsku stranicu o ‘lažnim vijestima’ iz istočne Europe. Štoviše, Parlament poziva na uređivanje kodeksa ponašanja na internetu za sve poslovne subjekte.

> Evo što kaže upravni odbor HINA-e o prenošenju lažnih vijesti o U ime obitelji…

Skupina tehnoloških tvrtki, među kojima su Google, Facebook i Mozilla, u rujnu su iskazale svoju spremnost slijediti autoregulaciju koju je predložila EU. Prema novom kodeksu, prihodi poslovnih subjekata koje su generirali lansiranjem lažnih vijesti i lažnih profila u marketinške svrhe bili bi zabranjeni. Naime, neki stručnjaci sumnjaju da bi tako oštre mjere polučile željeni rezultat. Oni smatraju da je pokušaj suočavanja EU s dezinformacijama nedovoljan s obzirom na realnu opasnost od ruskih kibernetičkih malverzacija tijekom predizborne kampanje.

– Ovo je borba u koju ulazimo nepripremljeni – zaključio je Esteban Gonzalez Pons, potpredsjednik Europske pučke stranke.

Cijeli članak možete pročitati ovdje

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/euractiv.jutarnji.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci