Nakon što je Facebook nedavno zabranio dvije vrlo velike stranice koje su pripadale desnoj stranci Konfederacija, taj je potez naišao na osudu širokog spektra poljskih političara iz više stranaka i izvršio novi pritisak na vladu da izradi nacrt zakona za borbu protiv cenzure na internetu.
Ministar pravosuđa Zbigniew Ziobro izjavio je da je “ovo najbolje vrijeme da se ubrza rad na nacrtu zakona o slobodi govora na internetu i da se što prije uputi u parlament”.
Sastala se i parlamentarna komisija, a jedan od njenih članova, zastupnik Dobromir Sosnierz iz stranke Konfederacija, pokušao je pozvati predstavnike Facebooka da sudjeluju. To se, međutim, nije dogodilo jer se pokazalo da je sjedište Facebooka u Varšavi gotovo nedostupno, a poljski političari nisu mogli razgovarati ili kontaktirati zaposlenike Facebooka.
Zastupnik nije mogao komunicirati s Facebookom</3>
Zastupnik je saznao da zaposlenici u Varšavi rade na daljinu, da se korespodencija ne može ostaviti u sjedištu, a kontakt se može ostvariti samo putem Facebookove internet stranice, prenosi portal Niezalezna.pl.
Poljska je dugo zabrinuta zbog napora tehnoloških divova da cenzurira govor, posebno politički govor, s obzirom na problematičnu povijest tvrtki poput Facebooka, Twittera i Googlea. I Facebook i Twitter prethodno su cenzurirali američkog predsjednika Donalda Trumpa, a zatim mu u potpunosti zabranili pristup društvenim platformama, zajedno s drugim istaknutim konzervativcima. Čak i prije zabrane stranice stranke Konfederacija na Facebooku, platforma je zabranila konzervativne poljske stranice na platformi.
>Poljska će kažnjavati društvene mreže ako cenzuriraju objave koje ne krše zakon
Nacrt zakona o slobodi govora na internetu prvi put je predstavljen prošle godine, a rad na finalizaciji zakona vođen je posljednjih mjesec dana. Izvorni tekst zakona predviđao je velike novčane kazne za velike tehnološke tvrtke koje su kršile slobodu govora na internetu, koje se kreću u milijunima eura, ali ostaje nejasno kakve će kazne biti u konačnom nacrtu zakona.
Osniva se i Vijeće za slobodu govora
Projekt podrazumijeva, između ostalog, uspostavu Vijeća za slobodu govora koje se sastoji od pet članova koje bira parlament s mogućnošću podnošenja žalbi na odluke društvenih mreža koje blokiraju, cenzuriraju ili zabranjuju sadržaj. Zamjenik ministra pravosuđa Sebastian Kaleta izjavio je da će Vijeće biti dio struktura Nacionalnog vijeća za emitiranje.
Najavio je i uvođenje takozvanih “signalizacijskih” subjekata. To znači da bi državne institucije mogle certificirati organizacije koje imaju posebna znanja kada su u pitanju određena područja života, kao što su imigracija, obiteljski život i pobačaj. Te bi organizacije prijavljivale kršenje društvenih medija Vijeću za slobodu govora.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/niezalezna.pl
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.