Jučer su francuski poljoprivrednici blokirali jednu od autocesta koja povezuje Pariz sa Lilleom i graničnim prijelazima prema Belgiji, što je izazvalo zastoje i dugačke kolone, prenosi Reuters.
Prosvjedi diljem Europe
Podsjetimo, posrijedi su nemiri koji u Francuskoj s različitim intenzitetom traju već gotovo dva tjedna, a dijelom ih se može staviti u kontekst protesta poljoprivrednika koji se zbivaju diljem Europe, od Belgije do Poljske.
Možda će vas zanimati
Raste nezadovoljstvo poljoprivrednika: Prosvjedi u Francuskoj, Poljskoj, Belgiji…
Rast cijena, europska zelena politika i uvoz poljoprivrednih proizvoda samo su neki od problema
No kako se čini, sada je u Francuskoj na djelu eskalacija.
Francuski sindikat poljoprivrednika planiraju potpunu blokadu
Naime, u medije je procurio dokument francuskog sindikata poljoprivrednika FNSEA iz kojeg je razvidno kako se planira postaviti 11 barikada na ceste koje sačinjavaju glavne prometne čvorove oko Pariza, uključivo s autocestama A6, A10 i A13.
Da su ti podaci točni pokazuje i to što su sindikati sada otvoreno pozvali poljoprivrednike na blokiranje cesta oko Pariza kako bi pojačali pritisak na Vladu koju prosvjednici krive za zanemarivanje njihovih pritužbi.
Kako bi smirila napetost, francuski ministar financija i poljoprivrede vode razgovore s predstavnicima prehrambene industrije o “poštenim cijenama” budući da su glavni povod prosvjedima napori vlade na smanjenju potrošačkih cijena prehrambenih proizvoda.
Premda to nije jedini razlog prosvjedima, očigledno je kako su motivi francuskih poljoprivrednika različiti od onih koji su na djelu u Njemačkoj i Poljskoj: u Njemačkoj je osnovni povod bilo odluka Bundestaga o postupnom ukidanju subvencija na dizel, u kontekstu opće “zelene politike”, dok se poljski poljoprivrednici bune zbog uvoza jeftinog ukrajinskog žita.
Problem niskih cijena
“Središnji su problem marže za poljoprivrednike”, izjavio je ministar financija Bruno le Maire nakon sastanka s predstavnicima prehrambene industrije te je dodao kako će vlada pojačati napore na provođenju zakona koji osigurava poštene otkupne cijene.
Le Maire je, međutim to izjavio sad nakon što već mjesecima vrši pritisak na velike prehrambene lance poput Carrefour i Danone da smanje prodajne cijene, nakon što je došlo do smanjenja inflacije, a upravo je to izazvalo bijes poljoprivrednika.
Jučer se pak “zarekao” kako će biti “nemilosrdan” prema prehrambenim kompanijama i trgovinskim lancima da bi osigurao financijsku kompenzaciju proizvođačima hrane.
Brojni poljoprivrednici u Francuskoj, koja je najveći proizvođač poljoprivrednih proizvoda u EU, tvrde kako trgovinski lanci režu cijene otkupa i tako im dovode u pitanje golu egzistenciju.
Ostali razlozi za nezadovoljstvo su, kako navode, državni porez na gorivo za poljoprivredne strojeve, uvoz jeftine hrane iz inozemstva i komplicirani ekološki propisi.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.