Talijanski parlament donio je tzv. zakon o ‘brzom razvodu’, to jest o značajnom skraćenju postupka rastave braka. Parovi u Italiji moraju određeno vrijeme živjeti odvojeno prije nego podnesu zahtjev za razvod. Zakon usvojen kasno u srijedu skraćuje to razdoblje s tri godine na šest mjeseci ili godinu dana, ovisno o tome pristaju li oba supružnika na razvod ili ne.
Talijanska biskupska konferencija je u svom listu Avvenire reformu nazvala “istinski barbarskim podvigom” tvrdeći da podriva stabilnost braka.
“Nastavimo li ovim smjerom, pojavit će se zakon o trenutnoj rastavi braka putem sms-a, uz slanje e-maila nadležnoj službi”, piše list.
Aleksandra Korać Graovac, redovita profesorica Katedre za Obiteljsko pravo na Pravnu fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, istaknula je za naš portal u ožujku, pojašnjavajući nam situaciju s razvodom u Hrvatskoj, da statistički podaci ukazuju da određeni broj parova odustane od razvoda. Prema službenim podacima Ministarstva socijalne politike i mladih, 2012. godine pokrenuto je 5348 postupaka posredovanja, a okončano je samo 4487; 2013. godine je pokrenut 5381 postupak posredovanja, a okončano je 4638.
“Obiteljski zakon iz 2014., čiju je primjenu Ustavni sud privremeno obustavio od siječnja 2015. godine, potpuno je odustao od koncepcije pokušaja mirenja bračnih drugova. Centri za socijalnu skrb su ih dužni u postupku savjetovanja obavijestiti o pravnim posljedicama razvoda i pitati ih jesu li postigli sporazum o razvodu te jesu li sklopili plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi, ako imaju zajedničku djecu o kojoj skrbe. Ako bračni drugovi postignu sporazum, upućuje ih se da pokrenu izvanparnični sudski postupak, koji je pojednostavljen i skraćen”, pojasnila je.
“Ako ne postignu sporazum, moraju pristupiti barem jednom sastanku obiteljske medijacije. Medijacija je način izvansudskog rješavanja spora, odnosno pomoć da se postigne sporazum o kojemu bi odlučivao sud. Ako roditelji sudu predaju plan o roditeljskoj skrbi, sud u izvanparničnom postupku provjerava je li on u najboljem interesu djeteta (u zakonu se ne navodi kako), potvrđuje ga te razvodi brak. S druge strane, u svim postupcima u kojima ne postoji sporazum stranaka o nekom od pitanja, odlučuje sud u parničnom postupku, a kad ne postoji plan o roditeljskoj skrbi, u postupku sudjeluje i dijete, zastupano po posebnom skrbniku. Trošak posebnog skrbnika snosi država”, rekla je. Više o ovoj temi možete pročitati ovdje.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: Keoni Cabral, Flickr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.