Njemačka kancelarka Angela Merkel u utorak je rekla da bi odbijanje migranata na njemačkoj granici umjesto zajedničkog djelovanja s drugim članicama Europske unije moglo nanijeti “znatnu štetu” tom savezu.
> Višnja Starešina: Pribojavam se jer je naš Herr Plenković jedan od posljednjih fanova Frau Merkel
Govoreći nakon susreta sa svojim austrijskim kolegom Sebastianom Kurzom Merkel je dala odgovor na spor unutar njezinog konzervativnog parlamentarnog bloka izjavivši da se priljevom migranata treba baviti na razini EU-a, a ne na granicama između europskih država.
> Borislav Ristić: Merkeličini žuti, zeleni i crveni ‘vragovi’
Kršćansko-demokratska unija (CDU) kancelarke i Kršćansko-socijalna unija (CSU), njihov saveznik iz Bavarske, u sukobu su oko inicijative ministra unutarnjih poslova i veterana CSU-a Horsta Seehofera da policija na njemačkim granicama odbija migrante koji su se već registrirali u nekoj drugoj europskoj državi.
> Nakon izbora u Italiji: Merkel sama na svijetu?
Najveće njemačke novine Bild pisale su kako Seehofer traži da se graničnoj policiji omogući i da odbija ulaz migrantima koji nemaju dokumente i onih koji su već deportirani i pokušavaju ponovno ući u zemlju.
Merkel strahuje da bi unilateralne odluke na njemačkoj granici mogle potkopati europsku solidarnost i stvoriti probleme s Austrijom koja bi podnijela najveći teret za većinu odbijenih migranata.
> Merkel: ‘Njemačka se kod migranata suočava s novim oblikom protužidovskog raspoloženja’
Kurz, jedan od najvećih kritičara odluke Angele Merkel da 2015. otvori njemačke granice za više od milijun migranata, nakon susreta s kancelarkom rekao je da se neće miješati u unutarnja pitanja.
Ipak, dodao je kako europska granična agencija Frontex mora biti osnažena i pretvorena u potpuno operativnu graničnu policiju kako bi se izbjeglo da pojedinačne države djeluju unilateralno.
Dodao je kako će njegova vlada koja 1. srpnja preuzima predsjedanje Europskom unijom tražiti snažniju zaštitu vanjskih europskih granica i da je to jedini način da se sačuva schengenski sustav.
Austrijski kancelar će se u srijedu sastati sa Seehoferom, konzervativcem kojeg vidi kao saveznika. Još jednog istomišljenika pronašao je u novom talijanskom ministru unutarnjih poslova, čelniku Lige Matteu Salviniju.
Njih dvojica su se u utorak dogovorili da će “predstaviti zajednički prijedlog za zaštitu europskih vanjskih granica”, a pretpostavlja se da će to biti na nadolazećem summitu EU-a 28. i 29. lipnja.
> Ubojstvo na Božić potreslo Njemačku: Imigrant nožem zaklao 15-godišnju Njemicu
Podsjetimo, u kolovozu 2015. Njemačka je jednostrano odlučila staviti izvan snage za sirijske migrante Dublinske propise Europske unije koji obvezuju migrante da zatraže azil u prvoj zemlji EU-a u koju uđu.
Stotine, a ponekad i tisuće ljudi svakodnevno su stizale iz Turske, preko Grčke, Makedonije, Srbije, i najprije preko Mađarske dalje u druge države EU. Nakon što je Mađarska sagradila zid prema Srbiji, migrantska ruta okreće se preko Hrvatske prema Sloveniji i drugim europskim državama. Većina ih se uputila prema Njemačkoj.
Njemačka je otada ublažila tu dobrodošlicu, nakon što je izazvala zastrašujuću migrantsku krizu kada je prema podatcima Frontexa samo u 2015. ušlo 1.800.000 migranata, među kojima i veći broj ekstremista, a europske države dovela pred ekonomsku krizu i trajnu izloženost terorističkim prijetnjama.
Njemačka useljenička politika nije nikoga spasila, već naprotiv, “prije ima mrtve na savjesti”, oštro je upozorio vodeći svjetski znanstvenik za migracije i oxfordski profesor Paul Collier kritiziravši njemačku politiku prema migrantima.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Hina/gs