Njemačka kancelraka Angela Merkel usprkos teškim gubitcima na parlamentarnim izborima i očekivano teškim koalicijskim pregovorima isključuje mogućnost novih izbora i ustraje na novom četverogodišnjem mandatu.
Krenut će u sastavljanje crno-zeleno-žute vlade, kolokvijalno: Jamajka-koalicije.
“Počet ćemo razgovore s FDP-om i zelenima, ali i SPD-om jer smatram da Njemačka treba stabilnu vladu. Čula sam da idu u oporbu, ali trebali bi ostati u kontaktu”, poručila je Merkel. “Mislim da će stranke koje su sposobne formirati koalicije jedne s drugima tražiti rješenja – naravno postoje razlike između CDU/CSU-a i Zelenih, CDU/CSU-a i FDP-a, a dijelom i SPD-a. To će, naravno, utjecati i na koalicijske ugovore – ovisno o tome kako će pregovori biti završeni – ali AfD neće imati utjecaja na to”, dodala je.
“Mi imamo jasan nalog birača za sastavljanje vlade”, rekla je Merkel u ponedjeljak.
Ona je dan prije, odmah nakon objavljivanja rezultata izbora koji pokazuju gubitak 8,6 posto glasova za demokršćansku Uniju CDU/CSU i strelovit uspon Alternative za Njemačku, preuzela osobnu odgovornost za ovaj rezultat.
“Ovakav razvoj događaja ima veze i s mojom osobom”, rekla je Merkel.
Nakon što je dosadašnji socijaldemokratski koalicijski partner SPD, koji je također pretrpio teške gubitke na izborima, odbio ostanak u velikoj koaliciji s Unijom CDU/CSU, Angeli Merkel za stvaranje koalicije preostaje suradnja sa Zelenima i Liberalno-demokratskom strankom (FDP).
Analitičari međutim dvoje u održivost ovakve političke konstelacije, prije svega zbog velikih međusobnih razlika u političkim konceptima. Dok je Zelenima prioritet okoliš i socijalna politika, FDP prije svega štiti interese poduzetnika i slobodnog tržišta.
Problemi bi mogli nastati s manjim partnerom unutar Unije, Kršćansko-socijalnom unijom (CSU) koja je pretrpjela teške gubitke od 12 posto u Bavarskoj gdje ova stranka predstavlja demokršćansku opciju.
Predsjedništvo stranke je odmah nakon izbora najavilo strateške i programatske promjene kako bi povratila birače koji su se, prije svega zbog protivljenja izbjegličkoj politici vlade Angele Merkel, okrenuli desnim populistima. Dodatni okret CSU-a udesno bit će teško spojiv s političkim programima Zelenih i FDP-a.
Prema privremenim službenim rezultatima, na jučerašnjim izborima za 19. saziv Bundestaga Unija CDU/CSU osvojila je 33 posto glasova, SPD 20,5 posto, AfD 13 posto, FDP 10,7 posto, stranka Ljevica 9,2 posto i Zeleni 8,9 posto glasova.
Stranka u velikom usponu – AfD najavljuju da će biti oštra oporba i da će u parlament vratiti prave rasprave.
Bankovni sektor i burze pokazuju zadovoljstvo izglednim ostankom Angele Merkel na vlasti. Tečajevi i indeksi ostali su stabilni nakon noći istine za Njemačku.
Hrvatski premijer Andrej Plenković čestitao je Angeli Merkel na jučerašnjoj pobjedi na parlamentarnim izborima u Njemačkoj. Istaknuo je kako se nada da će uskoro sastaviti koaliciju za svoj četvrti mandat na mjestu kancelarke. “Vaš je uspjeh i uspjeh vrijednosti i načela naše zajedničke političke obitelji”, poručio je premijer Plenković. I predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović čestitala je Angei Merkel na izbornoj pobjedi, očekujući nastavak suradnje na jačanju odnosa između Njemačke i Hrvatske, posebno u gospodarstvu.
Devetnaesti saziv Bundestaga bit će i najveći s rekordnih 709 zastupnika
Novi, 19. saziv njemačkog parlamenta (Bundestag) imat će rekordni broj zastupnika, njih 709 što je 78 više od posljednjeg saziva, priopćilo je Izborno povjerenstvo u ponedjeljak.
Najveći Bundestag dosad, onaj koji je izabran 1994. godine imao je 672 zastupnika.
„Krivac“ za rekordni broj zastupnika je izborni zakon iz 2013. koji predviđa tzv. prijelazne mandate. Takvi mandati pripadaju jednoj stranci u slučaju da u nekoj izbornoj jedinici preko direktnih mandata osvoji više mjesta u Bundestagu nego što bi joj to prema stranačkim listama pripadalo.
Na parlamentarnim izborima u Njemačkoj prvi glas na glasačkom listiću daje se kandidatu, a drugi stranci.
Voted! There were some really..specialised.. candidates. Like a party for vegans & vegetarians.?#Deutschland #Germany #bundestagswahl2017 pic.twitter.com/JPJ6MhBjkW
— Julia Heiler (@AndarthaRasri) 24. rujna 2017.
Na saveznim parlamentarnim izborima održanim u nedjelju posebno je mnogo tzv. prijelaznih mandata pripalo Kršćansko-socijalnoj uniji (CSU). Ta stranka zastupa demokršćansku opciju u Bavarskoj gdje je mnogo birača biralo Alternativu za Njemačku (AfD), a izravno je biralo nekog od kandidata CSU-a.
Zbog povećanog broja zastupnika raspored sjedala u plenarnoj dvorani bit će gušći. Zasad nije poznato gdje bi mogli biti smješteni zastupnici AfD-a. Ako ih smjesti desnije od zastupnika Unije CDU/CSU, zastupnički klub AfD-a sjedio bi izravno pored članova buduće vlade.
U novi saziv Bundestaga vraća se Liberalno-demokratska stranka FDP što će dodatno poremetiti dosadašnji raspored sjedenja u Bundestagu.
Međutim, plenarna dvorana Bundestaga predviđena je za mnogo veći broj sjedala. Tako je u Reichstagu, što je službeni naziv zgrade u kojoj je smješten Bundestag, pri okupljanju tzv. Saveznog skupa sjedilo i 1260 zastupnika. Savezni skup je tijelo koje čine zastupnici oba doma parlamenta – Bundestaga i Bundesrata, kao i dodatni predstavnici parlamentarnih stranaka.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Hina/hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.