Nedjelja, 26 siječnja, 2025
14.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Ministri financija EU-a izišli Cameronu ususret za plaćanje doprinosa u EU proračun u ratama

Podijeli

Ministri financija zemalja članica dogovorili su se u petak u Bruxellesu da se Velikoj Britaniji odobri plaćanje doprinosa u europski proračun u nekoliko rata do rujna sljedeće godine, doznaje se iz diplomatskih izvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema novom obračunu bruto naconalnog dohotka, Velika Britanija je dužna ove godine uplatiti u europski proračun 2,1 milijardu eura više nego ranijih godina. Zbog toga je britanski premijer David Cameron napravio scenu na zadnjem summitu EU-a prošli mjesec kada je na konferenciji za novinare ljutito lupao šakom govoreći da neće platiti taj iznos do 1. prosinca, do kada sve zemlje članice trebaju uplatiti svoj doprinos.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postignutim dogovorom izlazi se u susret Cameronu, koji je zaprijetio da će EU imati “veliki problema” ako se ne postigne dogovor o produljenju roka za uplatu.

Prema dobro upućenim izvorima, Cameron je na summitu najviše inzistirao da to pitanje ne treba politizirati, a onda je izišao na konferenciju za novinare i učinio sve suprotno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je prije dva dana neizravno potvrdio i predsjednik Eurpske komsije Jean-Claude Juncker. “Ja sam radio bilješke na summitu i kada usporedim ono što je rečeno u dvorani i izvan nje nikako se ne slaže”, rekao je Juncker.

Eurostat svake godine izračunava bruto nacionalni dohodak (GNI), koji između ostaloga, služi za izračun koliko svaka zemlja članica treba doprinijeti u zajednički europski proračun.

Izračun se radi prema pravilima koje su odobrile sve zemlje članice i na temelju podataka kojemu dostave zemlje članice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Objašnjenje zašto ove godine Velika Britanija treba platiti znatno veći iznos je zato što je tijekom više godina imala primjedbe na način izračuna GNI-a i ove je godine to pitanje riješeno nakon što su i Britanija i Komisija postigle suglasnost oko toga što sve uključuju u nacionalno bogatstvo. Ispalo je da je po britanskim izračunima, njihovo nacionalno bogatstvo prikazivano manjim nego što je doista bilo i sada zbog toga treba platiti razliku sve od 2002.

Kod nekih zemalja izračun je pokazao da trebaju platiti više, a neke manje. Primjerice, Francuska treba uplatiti milijardu eura manje, Njemačka oko 779 milijuna eura, a Hrvatska 32,5 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: fah

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci