“Suspendiranje Schengenskog sporazuma o slobodnom kretanju u Europi postalo je neophodno…i ja preuzimam punu odgovornost za to”, napisala je talijanska premijerka Giorgia Meloni na X, platformi društvenih medija ranije poznatoj kao Twitter. I Slovenija je odlučila od ove subote uvesti kontrolu na granične prijelaze s Hrvatskom.
Italija je ponovno uspostavila granične kontrole sa Slovenijom kao dio svoje strategije za jačanje sigurnosti zemlje u kontekstu prijetnji terorističkih napada u Europi, priopćila je talijanska vlada u srijedu.
Možda će vas zanimati
Slovenija uvodi kontrolu na granici s Hrvatskom zbog straha od terorizma
Informaciju je potvrdio i slovenski ministar unutarnjih poslova Boštjan Poklukar
“Jačanje kriznih žarišta na europskim granicama, posebice nakon napada na Izrael, zapravo je povećalo razinu prijetnje od nasilnih akcija i unutar Unije”, rekla je vlada u priopćenju.
“Suspendiranje Schengenskog sporazuma o slobodnom kretanju u Europi postalo je neophodno…i ja preuzimam punu odgovornost za to”, napisala je talijanska premijerka Giorgia Meloni na X, platformi društvenih medija ranije poznatoj kao Twitter.
Con il Ministro degli Interni Matteo Piantedosi abbiamo comunicato in sede europea la decisione del Governo italiano di ripristinare i controlli alla frontiera tra Italia e Slovenia. La sospensione del Trattato di Schengen sulla libera circolazione in Europa si è resa necessaria… pic.twitter.com/62Yy6jMG2D
— Giorgia Meloni (@GiorgiaMeloni) October 18, 2023
Meloni je rekla da je vlada obavijestila vlasti Europske unije o odluci da uvede kontrole na granicu sa Salovenijom i da je o njoj razgovarala sa svojim slovenskim kolegama.
“Policijske mjere na talijansko-slovenskoj granici nisu primjerene za potrebnu sigurnost”, stoji u vladinom priopćenju, navodeći tokove ilegalnih migranata kao potencijalni rizik.
Granične kontrole bit će ponovno uspostavljene od 21. listopada na početno razdoblje od 10 dana, koje vlada može odlučiti produžiti.
Prema Schengenskom sporazumu, slobodno prekogranično kretanje obično je dopušteno unutar većeg dijela Europske unije.
Izvor: narod.hr