Njemačka policija se počela u nedjelju navečer razmještati na granici s Austrijom i zaustavljati sirijske izbjeglice koji pokušavaju ući u Njemačku, javlja AFP s graničnog prijelaza Freilassing, na jugoistoku zemlje.
Policija koja zaustavlja sve automobile i putnike, zadržala je trojicu Sirijaca koji će uz rub ceste pričekati odluku o svojim sudbinama.
“Želimo ići u Njemačku”, rekao je jedan od trojice Sirijaca nakon kontrole dokumenata.
Nakon masovnog priljeva desetaka tisuća izbjeglica koje više nema kamo smjestiti, Njemačka je u nedjelju navečer odlučila ponovo uvesti kontrolu svojih granica, počevši od granice s Austrijom i time prekinula važenje Schengenskog prostora slobodnog kretanja između dviju zemalja.
‘Mnogi koji su ovjde krenuli nisu izbjeglice’
Bavarski ministar unutarnjih poslova rekao je u ponedjeljak da bi privremene granične kontrole mogle ostati na snazi “najmanje nekoliko tjedana” jer je zemlja suočena s nezapamćenim valom izbjeglica.
“Općenito nam je potrebna stroža kontrola, jer smo zadnjih dana utvrdili da mnogi koji su krenuli ovamo zapravo nisu izbjeglice”, rekao je ministar Joachim Herrmann za radio Bayern 2.
“Zadnjih dana se pokazalo da možete uspjeti ako tvrdite da ste iz Sirije”, dodao je.
Glasnogovornik njemačke policije na granici s Austrijom rekao je da su od uvođenja graničnih kontrola uhitili oko 30 krijumčara i oko 90 migranata.
U međuvremenu, željezničke linije između Austrije i Njemačke ponovno su u ponedjeljak ujutro puštene u promet osim jedne za Muenchen, koja je zatvorena jer se na pruzi nalaze ljudi, rekla je glasnogovornica austrijske željezničke tvrtke OeBB.
Bavarski čelnik nazvao kontrolu granica ‘važnim signalom’ svijetu
Bavarski premijer Horst Seehofer rekao je u nedjelju kako je odluka Njemačke da ponovno uvede kontrole na svojoj granici s Austrijom “važan signal” ostatku svijeta kao i Nijemcima koje brine “zabrinjavajući” priljev izbjeglica.
Govoreći na konferenciji za novinare u Muenchenu, Seehofer, koji vodi sestrinsku stranku konzervativaca kancelarke Angele Merkel, je rekao da su koalicijski čelnici u Berlinu jednoglasno donijeli odluku o uvođenju kontrole granice tijekom telefonskog sastanka u subotu.
“Kontrola granice koja je uvedena nije konačno rješenje. Trebamo niz drugih mjera. Ali to je vrlo važan signal ostatku svijeta i isto tako narodu u Njemačkoj”, rekao je Seehofer.
Ministar unutarnjih poslova Joachim Herrmann rekao je kako je željeznički promet iz Austrije u Njemačku obustavljen na 12 sati od 17 sati.
Napetosti rastu u Njemačkoj u kojoj savezne države prigovaraju zbog sve većeg tereta koji im nameće najgora europska izbjeglička kriza zadnjih desetljeća.
Seehofer je zatražio udvostručenje 4 milijarde eura savezne pomoći koju njemačke savezne države i općine trebaju dobiti ove i sljedeće godine kako bi im se pomoglo da se izbore s poplavom izbjeglica, rekavši da se stanje promijenilo “veoma dramatično” tijekom prošlog tjedna.
On je isto tako pozvao Berlin da preuzme raspodjelu azilanata diljem Njemačke te zatražio da se “izbjeglički summit” planiran 24. rujna između savezne vlade i saveznih država pomjeri za ovaj tjedan.
Seehofer je isto tako kazao kako Europa treba podržati države na granici Schengenske zone poput Mađarske, a ne ih demonizirati.
Njemački ministar prometa Alexander Dobrindt rekao je tjedniku Focus da je Njemačka “dosegnula točku pucanja” a ministar gospodarstva Sigmar Gabriel je rekao da se savezne države i općine muče da održe korak s dolascima novih migranata.
Orban pozdravio povratak kontrola na granicama u Njemačkoj
Mađarski premijer Viktor Orban je u nedjelju pozdravio “nužnu” odluku Njemačke da ponovo uvede kontrole na granicama nakon masovnog priljeva izbjeglica, u izjavi za njemački dnevni list Bild.
“Potpuno razumijem odluku Njemačke i izražavam našu punu solidarnost”, rekao je populistički čelnik za njemački visokotiražni list.
Ta odluka je “bila nužna za obranu vrijednosti Njemačke i Europe”, dodao je.
Orban je do sada žestoko kritizirao politiku kancelarke Angele Merkel da otvori vrta svoje zemlje izbjeglicama, ocijenivši da ona predstavlja poticaj za desetke tisuća drugih migranata da dođu u Europu.
“Privremeni povratak kontrola na granici između Njemačke i Austrije je samo prvi korak jer moramo i u Grčkoj zaštititi granice Europe”, dodao je šef mađarske vlade.
Njemačka ponovno uvodi kontrole na granici, EU je podržava
Njemačka je uvela privremene kontrole na granici s Austrijom i zaustavila željeznički promet s tom zemljom, dok je predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker u telefonskom razgovoru s kancelarkom Angelom Merkel izrazio zabrinutost zbog budućnosti europskog sustava otvorenih granica.
Berlin je odlučio ponovno uvesti granične kontrole, reagirajući tako na izbjegličku krizu. Tim se potezom krši Schengenski sporazum o otvorenim granicama EU-a, piše u nedjelju njemački Bild.
“Njemačka ponovno uvodi privremene kontrole na unutarnjim granicama EU-a. Počet ćemo s Austrijom”, rekao je njemački ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere na konferenciji za novinare
“Cilj tim mjera je ograničiti sadašnji priljev ljudi u Njemačku i vratiti se na standardne procedure kada uđu u zemlju”, dodao je.
De Maiziere nije pojasnio kako će granične kontrole točno izgledati.
Istovremeno, direktor njemačkih željeznica rekao je svom austrijskom kolegi da Njemačka zaustavlja željeznički promet iz Austrije, izvijestila je u nedjelju glasnogovornica austrijske željezničke tvrtke OeBB.
Odlukom njemačkih vlasti zabrinut je predsjednik EK-a Juncker. “Upravo sam razgovarao s kancelarkom Merkel. Složili smo se da bi granice među zemljama članicama EU-a ostale otvorene, potrebno je više solidarnosti u odnosu prema izbjegličkoj krizi”, napisao je na Twitteru Juncker, aludirajući na zajedničke napore Komisije i Njemačke da se tražitelji azila raspodjele među zemljama članicama.
Oko 13.000 izbjeglica i tražitelja azila stiglo je u subotu u Muenchen, a do nedjelje poslijepodne stiglo ih je još 3000.
Bild piše i da su bavarske vlasti od savezne policije zatražile pomoć te da će policija onamo poslati 2100 pripadnika snaga reda kako bi pomogli u osiguranju granica.
Njemačka mobilizira više stotina policajca za kontrolu granica
Nakon masovnog priljeva izbjeglica Njemačka mobilizira više stotina policajaca za kontrole svojih granica nakon odluke o privremenom ukidanju slobodnog kretanja predviđenog europskim sporazumom iz Schengena, objavila je policija.
“Mobiliziramo više stotina policajca”, rekao je u nedjelju navečer jedan glasnogovornik savezne policije a kontrole se prije svega planiraju na granici s Austrijom od kuda stižu deseci tisuća izbjeglica.
Kontrole granica su počele u nedjelju oko 16,30 kada je ministar unutrašnjih poslova Thomas de Maiziere objavio odluku u Berlinu.
Novinar agencije France presse koji se nalazi na jednom od najvećih prijelaza između Njemačke i Austrije oko 18,30 nije primijetio dodatne policijske snage.
Policija je precizirala da se priprema na dugoročno provođenje te mjere, a de Maiziere je spomenuo privremenu odluku.
Policija je precizirala da osobe koje prelaze granicu s Njemačkom moraju posjedovati dokument za identifikaciju ili putovnicu.
Berlin je opravdao tu izvanrednu odluku masovnim priljevom migranata.
Većina dolazi u Njemačku iz Austrije i upućuju se u Muenchen vlakom. Smještajni kapaciteti u Muenchenu su zasićeni. U dva tjedna 63.00 izbjeglica je stiglo u taj grad, prema podacima mjesnih vlasti.
Francuska poziva na savjesno poštivanje pravila Schengena
Francuska poziva svaku od zemalja Europske unije na savjesno poštivanje pravila Schengenskog prostora, rekao je ministar unutrašnjih poslova Bernard Cazeneuve u nedjelju nakon razgovora s njemačkim kolegom Thomasom de Maiziereom.
“Ta pravila predviđaju registraciju izbjeglica u prvoj zemlji po ulasku preko vanjske granice Europske unije i zbog tih propusta je Njemačka odlučila privremeno uspostaviti kontrole na svojim granicama, ali ne i zatvoriti ih”, piše u priopćenju.
Razgovor dvojice ministara je omogućio utvrđivanje zajedničkog francusko-njemačkog stajališta prije sastanka u ponedjeljak u Bruxellesu ministara unutarnjih poslova i pravosuđa 28 zemlja posvećenog imigracijskoj krizi, piše Cazeneuve nakon što je Njemačka odlučila privremeno ponovo uvesti kontrolu na svojim granicama, a Muenchen je prezasićen priljevom izbjeglica.
Francuski predsjednik Francois Hollande i njemačka kancelarka Angela Merkel su također u nedjelju razgovarali i utvrdili zajedničku analizu stanja, precizira izvor blizak Hollandeu.
Francuski i njemački ministri unutrašnjih poslova su pripremili zajedničko priopćenje kolegama iz Europske unije kojim ih podsjećaju na načela koja brane i planirajau im se zajedno obratiti u ponedjeljak, dodaje se u priopćenju francuskog ministra.
EK podržava njemačku kontrolu granica, traži podršku migrantskom planu
Izvršno tijelo EU-a reklo je kako je izgleda zakonski opravdano što je Njemačka u nedjelju ponovno uvela kontrolu granica, posebice na svojoj granici prema Austriji, te reklo kako to pokazuje potrebu da se države EU-a usuglase oko pristupa izbjeglicama.
“Privremeno ponovno uvođenje graničnih kontrola između država članica je iznimna mogućnost izričito predviđena i regulirana Zakonikom o schengenskim granicama u slučaju kriznog stanja”, rekla je Europska komisija u priopćenju.
“Trenutno stanje u Njemačkoj, na prvi pogled, izgleda da je stanje na koje se odnose ovi propisi”.
Dodala je kako će razmatrati stanje te da je cilj povratak na normalno stanje bez graničnih kontrola između zemalja članica Schengenske zone “što je prije moguće”.
“Današnja njemačka odluka naglašava hitnost postizanja suglasnosti o mjerama koje je predložila Europska komisija kako bi nadzirala izbjegličku krizu”, rekla je Komisija.
Predsjednik Komisije Jean-Claude Juncker, koji je razgovarao s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel kratko prije nego je njezina vlada objavila odluku o kontroli granica, vrši pritisak na istočnoeuropske zemlje, koje se opiru, da prihvate Komisijine prijedloge o preraspodjeli azilanata, što Njemačka podupire.
Juncker je u nedjelju isto tako razgovarao i s čelnicima Mađarske, Češke i Slovačke nastojeći prekinuti njihov kolektivni otpor njegovu planu prije nego ih razmotre ministri unutarnjih poslova zemalja EU-a na izvanrednom sastanku u ponedjeljak u Bruxellesu.
Među argumentima koje EU-ovi, njemački i drugi dužnosnici koriste kako bi izvršili pritisak na te čelnike koji kažu kako njihova društva ne mogu primiti veliki broj imigranata su i upozorenja da neuspjeh u pronalaženju zajedničkog plana o migraciji može uništiti schengenski sustav otvorenih granica koji se posebno cijeni u bivšim komunističkim zemljama.
“Slobodno kretanje ljudi prema Schengenu je jedinstveni simbol europske integracije”, rekla je Komisija u priopćenju dodajući kako je “druga strana te medalje bolje zajedničko upravljanje našim vanjskim granicama i više solidarnosti u nošenju s izbjegličkom krizom”.
“Zato je izvanredni sastanak vijeća ministara unutarnjih poslova u ponedjeljak tako važan. Trebamo odmah brz napredak oko Komisijinih prijedloga”, stoji u priopćenju.
Njemačka odluka o kontroli granica u skladu sa Schengenskim sporazumom
Schengenski prostor, jedna od najkonkretniijh tekovina Europske unije je područje slobodnog kretanja gdje su ukinute kontrole granica za putnike, osim u izvanrednim okolnostima.
Sada obuhvaća 26 europskih zemalja, od kojih su 22 članice EU i četiri nečlanice Island, Liechenstein, Norveška i Švicarska. Bugarska, Rumunjska, Cipar, Hrvatska, Irska i Velika Britanija ga ne sačinjavaju mada su članice EU-a.
Taj prostor postupno se širio od 1985., datuma sporazuma zaključenog između nekoliko europskih vlada u Schengenu, u Luxembourgu.
Unutar tog područja građani EU, kao i državljani trećih zemalja mogu se slobodno kretati bez kontrola na granicama.
Ali na letu unutar EU koji povezuje jednu državu članicu Schengenskog prostora i drugu izvan njega, potrebne su kontrole na granicama.
Schengenski prostor funkcionira kao područje jedne države, s tradicionalnim kontrolama za one koji ulaze i izlaze iz područja, ali bez unutarnjih graničnih kontrola.
Schengenske države više ne obavljaju provjere na svojim unutarnjim granicama, ali su pooštrile nadzor vanjskih granica.
Posljedica brisanja unutrašnjih granica je pojačanje vanjskih granica Schengenskog prostora. Zemlje članice koje se nalaze na granicama su odgovorne za organiziranje strogih kontrola tih granica i za izdavanje viza za kratki boravak osobama koje ulaze u prostor.
Pripadnost Schengenskom prostoru uključuje i policijsku suradnju između svih članica u borbi protiv organiziranog kriminala ili terorizma, uz razmjenu podataka, poput Schengenskog informacijskog sustava (SIS).
Iako unutrašnje granice ne bi trebale više postojati osim na papiru, članice imaju mogućnost ponovne uspostave izvanrednih i privremenih kontrola.
One moraju biti opravdane “teškom prijetnjom za sigurnost” ili ” teškim propustom na vanjskim granicama”, koji mogu izložiti opasnosti globalno funkcioniranje Schengenskog prostora, prema jednom dokumentu Europske komisije.
Čini se da njemačka odluka da ponovo uvede kontrole na svojim granicama, posebice s Austrijom u odgovoru na masovni priljev migranata, odgovara tom propisu, oprezno je u nedjelju reagirala Komisija.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.