Ponedjeljak, 24 veljače, 2025
9.4 C
Zagreb
Pratite nas:

Njemački povjerenik za migracije predlaže plan deportacije migranata u Ruandu

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemački povjerenik za migracije predložio je deportaciju migranata koji ilegalno ulaze u Europsku uniju preko njezinih granica s Bjelorusijom u Ruandu. Berlin razmatra mjere za ograničavanje dolaska izbjeglica u EU.

Prijedlog dolazi usred rastućeg pritiska na njemačku vladajuću koaliciju da ograniči neregularne migracije nakon smrtonosnog napada nožem povezanog s Islamskom državom na gradskom festivalu prošlog mjeseca, što je dodatno potaknulo desničarsku oporbu i kritike prema njemačkoj migracijskoj politici.

>Prof. Jurić: Je li Slavonija ispražnjena da bi se kuće iznajmljivale azilantima?

Joachim Stamp, posebni njemački povjerenik za migracijske sporazume, rekao je da bi EU mogla iskoristiti postojeće azilantske centre u Ruandi, koji su izvorno bili namijenjeni za britanski plan iz 2022. godine da se neovlašteni migranti šalju u tu istočnoafričku zemlju.

Britanski plan ukinula je nova vlada Keira Starmera u srpnju.

Prema Stampovu prijedlogu, azilantske postupke u Ruandi nadgledali bi Ujedinjeni narodi.

“Trenutno nemamo nijednu treću zemlju koja se javila, osim Ruande”, rekao je Stamp u podcastu “Table Media” objavljenom u četvrtak. Stamp, član koalicijske stranke FDP i čija pozicija pripada pod ingerenciju njemačkog Ministarstva unutarnjih poslova, rekao je da bi ovaj model bio usmjeren specifično na izbjeglice koje prelaze istočne granice EU-a.

>Njemački mediji: Afganistanski azilanti idu na odmor u domovinu, ali i dalje uživaju status azilanata

“Moj prijedlog bi bio da se koncentriramo na ovu skupinu. Riječ je o otprilike 10.000 ljudi godišnje”, rekao je. Odbacio je šire prijedloge konzervativne oporbe da se takav model primijeni na sve izbjeglice.

Dodao je kako je Ruanda javno izrazila spremnost da nastavi s provedbom ovog modela, piše Reuters.

Uz to, Stamp je predložio uklanjanje tzv. “elementa povezanosti” u novom Zajedničkom europskom sustavu azila (CEAS), koji trenutno zahtijeva da se vanjski azilantski postupci provode u zemljama s kojima tražitelj azila ima društvenu povezanost.

Europska unija se u prosincu dogovorila o novim pravilima za rješavanje neregularnih dolazaka tražitelja azila i migranata. On je pozdravljen kao napredak nakon gotovo desetljeća žestokih sukoba o ovom pitanju. Vjeruje se da će sporazum u potpunosti stupiti na snagu do kraja 2025.

>PU Karlovačka: Krijumčar ozlijedio policajca, uhvaćeni migranti traže međunarodnu zaštitu

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/reuters

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci