Njemački strojovođe započeli su u utorak najavljeni sedmodevni štrajk, a zasad nema naznaka da bi moglo doći do dogovora između njihovog sindikata i poslodavaca.
Sindikat strojovođa GDL pozvao je svoje članove da izađu s posla u noći na utorak u 2 sata te da se ne vrate do 9 sati u nedjelju. Traže povećanje plaća za 5 posto i smanjenje radnog tjedna s 39 na 37 sati. Žele također pravo da pregovaraju u ime drugih zaposlenika željeznica.
Deutsche Bahn priopćio je ranije kako je uvjeren da će oko trećine željezničkih usluga na duge pruge biti operativno unatoč štrajku.
Štrajk će njemačko gospodarstvo dnevno koštati 100 milijuna eura
Poslovne procjene govore da će štrajk donijeti gubitke ekonomiji od oko 100 milijuna eura dnevno zbog čega su njemačke tvrtke osudile u ponedjeljak planove strojovođa za pokretanje sedmodnevnog štrajka.
“Eskalacija spora zbog plaća s Deutsche Bahnom rezultirat će ogromnom štetom za njemačku industriju”, izjavio je Dieter Schweer iz Njemačkog industrijskog saveza.
“To će dovesti do praznih skladišta, a također će rezultirati prekidom opskrbe i stvorit će gubitke u mnogim granama industrije”, rekao je Schweer.
Njemački su strojovođe od rujna štrajkali osam puta.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr\h
Photo: Sebastian Terfloth
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.