Od početka održavanja prosvjeda protiv navodne islamizacije Njemačke, koje je u listopadu prošle godine pokrenuo pokret Pegida (Europski patrioti protiv islamizacije Zapada), broj napada na izbjeglice, strance i smještaje za izbjeglice u Njemačkoj se udvostručio, objavio je javni tv servis ARD na svojim internetskim stranicama.
U usporedbi s tromjesečnim razdobljem koji je prethodio prvim skupovima Pegide (od sredine srpnja 2014. do sredine listopada 2014.) kada je zabilježeno 33 napada, u razdoblju od sredine listopada do sredine siječnja 2015. broj napada se, sa zabilježenih 76 slučajeva, više nego udvostručio, javlja ARD-ov program “Report Mainz” na temelju podataka prikupljenih od policije, novinskih agencija te lokalnih podružnica Radnih skupina za migraciju, integraciju i demokraciju (RAA).
Sličan porast broja napada bilježe i ostale statistike. Državni ured za borbu protiv kriminala je u studenome zabilježio 63 napada s radikalno desnom pozadinom, što je dosad najveća zabilježena vrijednost i gotovo dvostruko više nego u mjesecima koji su prethodili studenome.
Državni ured za savjetovanje žrtava ekstremizma savezne pokrajine Saska, gdje pokret Pegida bilježi najviše sljedbenika, također od sredine listopada bilježi značajan porast broja napada na strance.
Stručnjaci upozoravaju na porast nasilja prema strancima
Prema posljednjim podacima koje je prikupio ARD, gotovo svakodnevno se negdje u Njemačkoj zabilježi napad na strance i objekte u kojima su smješteni. Takav porast broja napada nije zabilježen u prijašnjim godinama što stručnjaci povezuju s pojavom pokreta Pegida i njihovim prosvjedima s kojih se otvoreno šalju poruke usmjerene protiv stranaca u Njemačkoj.
“Pegida je stvorila klimu koja odobrava nasilje prema strancima i pogotovo prema muslimanima. Porast napada na slabije od preko 100 posto sramotan je za Njemačku i njezine stanovnike”, rekao je za “Report Mainz” stručnjak za pitanje desnog ekstremizma Hajo Funke.
On je povukao usporedbe s valom nasilja protiv stranaca početkom 90-ih godina prošlog stoljeća.
“Radi se o svojevrsnoj interakciji između raspoloženja koje je prouzročila Pegida i desnih ekstremista koji sad kažu: ‘Sad je vrijeme za akciju’. To je znak za uzbunu za čitavo društvo”, kaže Funke.
Prosvjedi Pegide započeli su i do danas su najmasovniji upravo u glavnom gradu Saske, Drezdenu.
Savezna pokrajina Saska, s učešćem stranaca od 2,6 posto, bilježi osjetno niži postotak stranaca u ukupnom broju stanovnika od ostatka zemlje.
Prosvjedi Pegide uživaju znatno veću potporu na istoku zemlje, u saveznim pokrajinama koje su nekad pripadale Njemačkoj Demokratskoj Republici, nego na zapadu, gdje živi i osjetno veći broj stranaca nego na istoku zemlje.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr\h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.