Bez obzira na to što je Izvješće o surogatstvu Petre de Sutter, koja je dokazano u sukobu interesa, jednom već bilo odbačeno, članovi Odbora za socijalna pitanja, zdravlje i održivi razvoj Vijeća Europe će u srijedu, 21. rujna, ponovno raspravljati o novom Izvješću o surogatstvu iste izvjestiteljice.
Odbor Vijeća Europe odbacio izvješće o surogatstvu!
Podsjećamo na ključne činjenice vezano uz praksu surogatstva te zašto bi surogatstvo trebalo zabraniti na razini Vijeća Euope i Europske unije:
Surogatstvo zanemaruje ljudsko dostojanstvo i prava djeteta, tako da dijete pretvara u proizvod, dok Konvencija o pravima djeteta izjavljuje da djeca imaju pravo na zaštitu od zlostavljanja ili izrabljivanja i poziva države da djeluje u najboljem interesu djeteta.
Surogatstvo pretvara bebe u robu koja se kupuje i prodaje.
Surogatstvom se manipulira identitetom i podrijetlom djece te ih lišava povezanosti sa ženom/majkom koja ih je nosila, za što nedavna istraživanja ukazuju da je štetno za razvoj i dobrobit djeteta.
Surogatstvo uz to predstavlja iskorištavanje ženskog tijela i njezinih spolnih organa, unatoč načelu nedostupnosti ljudske osobe i nevlasništva ljudskog tijela.
Europski parlament je usvajajući Rezoluciju godišnjeg izvještaja o ljudskim pravima i demokraciji u svijetu 2014. godine, kao i politikama EU-a koje jasno osuđuju sve vezano uz tu temu, osudio i bilo kakav oblik surogatstva, “budući da ono narušava ljudsko dostojanstvo žene i njezina reproduktivna uloga se u tom smislu koristi kao roba”.
Nedavno je Europski parlament odobrio još jednu rezoluciju koja je pozvala sve da obrate pozornost na “novu vrstu trgovine ljudima, uključujući i reproduktivnu eksploataciju i trgovinu novorođenčadi”.
Istodobno, dosad je prikupljeno više od 110.000 potpisa protiv surogatstva. Međunarodna inicijativa “Ne trgovanju majčinstvom”, čija je članica i udruga U ime obitelji, prikupila je više od 100.000 potpisa europskih građana za ukidanje svih vrsta surogatstva u Europi.
Peticiju za ukidanje surogatstva u Vijeću Europe možete potpisati na sljedećoj poveznici.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.