U slovenskim katoličkim biskupijama do sada je preko Caritasa za migrante i izbjeglice prikupljeno skoro 190.000 eura, a veći dio već je potrošen, kazao je u ponedjeljak na konferenciji za novinare u Ljubljani predsjednik Slovenske biskupske konferencije Andrej Glavan, dok se polemika među biskupima o pravoj prirodi migrantskog vala u Europi i mogućoj prijetnji europskoj kršćanskoj civilizaciji ne stišava.
Osim što je iznio podatke o karitativnoj djelatnosti Crkve zadnjih tjedana prema izbjeglicama, Glavan se je osvrnuo i na razlike u gledanjima na problem izbjeglica među slovenskim biskupima, o čemu je u pismu svojim vjernicima nedavno govorio biskup iz Murske Sobote Peter Štumpf.
On je izrazio mišljenje da migranti iz muslimanskih zemalja za Sloveniju predstavljaju opasnost promjene kulturnog identiteta, navevši kako je još u proljeće upozoravao na opasnost da Europa bude “islamizirana preko noći” ako se zbog “naivnog” stajališta Europske unije prema tom pitanju širom otvore vrata za useljavanje ljudima muslimanske vjeroispovjesti čiji identitet zapravo nije poznat, kao ni njihova politička uvjerenja.
Slovenska katolička crkva upozorava medije na razliku između ekonomskih migranata i izbjeglica
Biskup Glavan kazao je, komentirajući taj istup, kako je riječ o privatnoj Štumpfovoj ocjeni, a ne stajalištu slovenske katoličke crkve. Dodao je ipak da se i sam može složiti s nekima od Štumpfovih ocjena, primjerice s tim da mediji trebaju upozoravati na razliku između izbjeglica “koji svakako trebaju našu pomoć” te migranata “koji su se pomiješali među izbjeglice, pa se drugačije i ponašaju”.
Biskup iz Murske Sobote u ponedjeljak je pak objavio i svoju drugu poslanicu o migrantsko-izbjegličkom problemu, a kojoj je neka svoja stajališta dodatno zaoštrio. Kroz Štumpfovu biskupiju zadnjih je nekoliko tjedana prošlo više desetaka tisuća ljudi koji žele u Austriju i Njemačku, a on tvrdi da bi i dužnost medija bila upozoriti na razliku između migranata, koji su po njemu agresivni islamisti i izbjeglica koje je iz domovine protjerao rat.
“Neki slovenski mediji su protiv mene grubo zlorabili autoritet pape Franje, no moje se izjave o migrantskom problemu zapravo ne razlikuju od njegovih”, naveo je Štumpf u svom drugom pismu o izbjegličkom problemu, koje je objavljeno na portalu Slovenske biskupske konferencije.
Ističući da “treba moliti za oprost pojedincima i ustanovama koji tim ljudima zatvaraju vrata, kako nas poziva Papa, jer je to vjerska dužnost svakog kršćanina”, Štumpf dodaje: “Radimo dobro, ali ne budimo naivni. Kao biskup dužan sam vjernike upozoravati na prijeteću opasnost”.
Slovenija dobila znatnu međunarodnu humanitarnu pomoć za izbjeglice
Slovenija je zadnjih dana dobila velike količine humanitarne pomoći za migrante i izbjeglice, rekao je u ponedjeljak novinarima državni tajnik u slovenskom ministarstvu unutarnjih poslova Boštjan Šefic, zahvaljujući zemljama i međunarodnim organizacijama koje su dale pomoć.
Visoko povjerenstvo za izbjeglice (UNHCR) obećao je Sloveniji veći broj kontejnera-kućica za smještaj migranata, a planirano je i postavljanje vojne bolnice za koju se još traži lokacija, kazao je Šefic koji vodi koordinaciju za izbjeglice i migrante u vladi premijera Mire Cerara.
Prema podatcima policije, u Sloveniju je do danas ušlo oko 130.000 migranata i izbjeglica, među migrantima i izbjeglicama koji su ušli u Sloveniju bilo je polovica odraslih muškaraca, a ostali su žene i maloljetne osobe. Među njima je najviše Sirijaca, a slijede Afganistanci, Iračani i Pakistanci.
Šefic: Situacija v Dobovi boljša, danes tam nastanjenih 1029 migrantov. V petek 3 in v soboto 7 prošenj za mednarodno zaščito.
— Vlada R. Slovenije (@vladaRS) November 2, 2015
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.