Iako je Politico predviđao Plenkoviću čelno mjesto u EU ili UN-u, sada su ga smjestili među gubitnike iz utrke za vodeća mjesta u Europskoj uniji.
Hrvatski je premijer bio jedan od pregovarača EPP-a za najviše položaje, a po medijskim ga je tvrdnjama podržavao prijatelj Martin Selmayr, glavni tajnik Europske komisije. Utjecajni Nijemac Selmayr ovaj put nije uspio dobiti vodeće mjesto za svog prijatelja, navodi Politico.
Moćni generalni tajnik Europske komisije Selmayr sada je također smješten među gubitnike jer ako Ursula Von der Leyen bude izabrana, dvoje će Nijemaca biti na čelu Europske komisije, što se protivi nepisanim pravilima EU-a. Stoga je najsigurniji način da Usula von der Leyen pridobije potporu u Europskom parlamentu bio bi ponuditi Selmayrovu glavu na tanjuru, što su članovi EP-a zapravo željeli godinama.
Podsjetimo da su Slovenci Selmayra optuživali da je navodno u korist Plenkovića a na štetu Slovenije djelovao i u vezi odluka o arbitražnom sporu o granici.
Uz Selmayra, na popisu gubitnika je i Nijemac Manfred Weber, koji je bio vodeći kandidat EPP-a za predsjednika Europske komisije, ali je u pregovorima odbačen i on kao kandidat i sam proces superkandidata, prema kojemu europske stranačke grupacije, a ne čelnici zemalja članica, odlučuju o kandidatima.
> Nakon blamaže na EU izborima, još jedan Plenkovićev neuspjeh!
Gubitnici su Istočna i Jugoistočna Europa
Višegradska skupina (Mađarska, Poljska, Češka i Slovačka), Hrvatska, Cipar Rumunjska i Italija otvoreno su se protivile izboru nizozemskog socijalista Fransa Timmermansa, favorita mnogih zapadnoeuropskih zemalja članica nakon što je Weber ispao iz utrke. No Timmermans, koji je na kraju opet nominiran za zamjenika predsjednika EK, sad je možda i jači nego ikad dosad, navodi Politico, te dodaje da je za predsjednika Europskog vijeća izabran belgijski premijer, liberal Charles Michel, čija se vlada raspala jer nije htio odustati od potpisivanja tzv. Marakeškog sporazuma kojem se Višegradska skupina ogorčeno protivi, a ne postoji niti jedan političar iz njihove regije u vodećim položajima.
Zemlje u jugoistočnoj Europi koje su se nadale da će se jednog dana pridružiti Europskoj uniji pretrpjele su dvostruki udarac. Nakon što se europski čelnici nisu uspjeli dogovoriti o najvišim položajima nakon cjelonoćne sjednice na vrhu, Macron je izjavio kako će blokirati svako proširenje EU dok se procedure donošenja odluka ne reformiraju. Tada su europski vođe dodijelili portfelj vanjske politike Borrellu, čija zemlja ne priznaje Kosovo, što nije idealno za nekoga tko bi trebao djelovati kao neutralni posrednik u kosovskom sukobu sa Srbijom.
Izvor: narod.hr/politico.eu