Mađarski ministar vanjskih poslova zatražio je u ponedjeljak ostavku UN-ova visokog povjerenika za ljudska prava zbog toga što je optužio mađarskog premijera Viktora Orbana za ksenofobiju i za rasizam.
> Viktor Orban: ‘Migracije prijete našoj sigurnosti, našem načinu života i kršćanskoj kulturi’
“Sasvim je neprilično da UN-ovi čelnici optužuju zemlje članice i demokratski izabrane čelnike. Očito je da Zeid (Ra’ad Al Hussein) treba podnijeti ostavku”, istaknuo je Peter Szijjarto u oštrom govoru u Vijeću za ljudska prava u Ženevi.
Visoki povjerenik je nešto ranije u svom govoru na otvorenju 37. zasjedanja vijeća rekao da je “progon u modi, vraća se policijska država i ugrožene su temeljne slobode”, ustvrdivši da u Europi “ksenofobi i rasisti više nemaju osjećaja srama, poput Viktora Orbana”. Po Zeidovim riječima, mađarski premijer je početkom veljače izjavio: “Ne želimo da se naša boja kože (…) miješa s drugima”.
Odgovarajući na optužbe, mađarski ministar vanjskih poslova se začudio što visoki povjerenik nije u dvorani vijeća.
“Gdje je sada visoki povjerenik? Zašto ne sluša reakcije zemalja članica?”, upitao je Szijjarto.
Na upit AFP-a, glasnogovornik visokog povjerenika nije htio ništa komentirati.
Szijjarto je ocijenio da je usporedba njegove zemlje “s najgorim diktaturama prošlog stoljeća jednostavno neprihvatljiva”.
“Mađarska je zemlja Mađara i želimo je takvom očuvati jer imamo pravo na to”, istaknuo je.
“Morali bismo imati pravo odlučivanja o tome tko ima pravo” doći, rekao je, istaknuvši da je “migracija nešto opasno”. “Možemo je zaustaviti, trebamo je zaustaviti”, rekao je.
> UN nastavlja gdje je Bruxelles zapeo: Traže globalni dogovor o migraciji
Usto je kazao da je “masovan” dolazak migranata u Europu u 2015. – najveća migrantska kriza u Europi nakon Drugog svjetskog rata – “pružio terorističkim organizacijama prigodu da pošalju svoje aktiviste, teroriste i borce u Europu”.
“Povreda granica mora se smatrati kaznenim djelom i mora se kažnjavati. Mađarska uz velika ulaganja štiti svoje granice. Potrošili smo više od milijardu eura u tu svrhu u 2 do 2,5 godine”, zaključio je.
> Mađarska: Napuštamo UN-ove razgovore ako nacrt ostane ‘proimigracijski’
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: hina/mt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.