Finkinja koja se u dokumentima nakon operacije ‘promjene spola’ vodi kao muškarac postala je – majka. Odnosno, službeno, Finac je postao majka. Ona je prva ‘transrodna osoba’ u zemlji koja se porodila, objavila su u srijedu mjesna glasila. To je pokrenulo polemiku, jer po zakonu u Finskoj osoba koja želi promijeniti spol mora dokazati da je neplodna.
Pročitajte kakve posljedice nametanje rodne ideologije ima na obrazovanje i zakonodavstvo!
“Dijete je bilo teško gotovo 4 kg i dugačko 53 cm” nakon poroda prije petnaest dana, rekla je za Lannen Media majka, koja je službeno u dokumentima ‘muško’, a čiji identitet nije otkriven.
Tridesetogodišnjakinja je 2015. otišla na operaciju ‘promjene spola’ nakon višegodišnjeg uzimanja testosterona. No odlučila je da se neće podvrgnuti kirurškom zahvatu prije nego s mužem pokuša dobiti dijete.
Po finskom zakonu, da bi se odobrila promjena spola, osoba mora dokazati da je neplodna. U praksi bolnice smatraju da su njihove ‘transrodni pacijentice’ zapravo neplodne kad se podvrgnu dugotrajnoj terapiji testosteronom.
No, kad se hormonska terapija prekine, žena opet može postati plodna, kao što je bilo u ovom slučaju.
Belgija je 6. država koja je omogućila promjenu spola “rodnim samoodređenjem”
“Hoće li mi društvo propisivati što ću raditi sa svojim tijelom i sa svojim životom? Ništa me ne može zaustaviti. Slobodan sam čovjek”, rekla je tijekom trudnoće majka u razgovoru za glavni finski dnevnik Helsingin Sanomat.
Finska je jedina nordijska zemlja u kojoj osoba koja legalno želi ‘promijeniti spol’ mora dokazati da je neplodna.
Kako je u drugim zemljama?
Podsjetimo, ranije su vlade Danske i Velike Britanije su preporučile Odboru za ljudska prava UN-a da u svojem komentaru Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima (MPGPP) umjesto termina “trudna žena” koristi termin “trudna osoba” jer smatraju da je formulacija “trudna žena” uvredljiva za “transrodne” osobe – žene koje smatraju da su muškarci.
U Velikoj Britaniji se ovaj terminološki spin kojim se ženama pod krinkom sprječavanja diskriminacije prema “transrodnim” osobama već provodi u zdravstvenom sustavu. Britansko liječničko društvo u svojom Smjernicama poziva liječnike da prestanu koristiti termine “buduća majka” i “trudna žena” te da umjesto toga koriste termin “trudna osoba”.
Spomenimo također i kako “rodna” ideologija svoje postavke nameće i obrazovnim sustavima zemalja, što je također vidljivo u Velikoj Britaniji. Naime, ravnateljica jedne od najprestižnijih ženskih škola u Velikoj Britaniji (James Allen’s Girls’ School), donijela je odluku kako se učenice u školi više ne naziva “djevojčica” jer se time može uvrijediti “trans-učenike”. Ovo je primjer kako se postavke “rodne” ideologije perfidno nameću djeci od najranije dobi. Djecu koju je potrebno što više zaštititi i pružiti im najbolje uvjete za psihosocijalni i psihofizički razvoj, u toj ranjivoj i osjetljivoj dobi zbunjuje se ideološkim postavkama koje mogu dovesti do štetnih posljedica po život i zdravlje osobe.
Što donosi IK?
Važno je naglasiti kako Istanbulska konvencija, koju je u ime Republike Hrvatske potpisao bivši premijer Milanović, a čiju ratifikaciju traži sadašnji premijer Plenković, također u sustave država stranaka uvodi terminološku zamjenu termina “spol” terminom “rod” koji je, prema postavkama “rodne” teorije, fluidan i promjenjiv te svaki pojedinac može sam odrediti kojeg je “roda” – muškarac, žena, nešto treće… Iz izvješća država stranaka Konvencije nadzornom odboru za provedbu Konvencije – GREVIO vidljiva je zamjena termina “spol” terminom “rod” te njegova upotreba u smislu postavki “rodne” ideologije u obrazovanju, zdravstvu, pravu, kulturi, medijima itd.
Izvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.