Srijeda, 15 siječnja, 2025
-1.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Šef Papinske akademije za život žestoko kritizirao EU zbog pobačaja: To je kulturna regresija

Podijeli

Nadbiskup Vincenzo Paglia, predsjednik Papinske akademije za život, kritizirao je nedavnu odluku EU parlamenta da se pravo na pobačaj uvrsti u Povelju EU-a o temeljnim pravima te ovu odluku objašnjava kao “korak unatrag u kulturnom smislu”, rekavši da ona daje prednost osobnim interesima pred općim dobrom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravo na pobačaj korak je bliže da bude uvršteno u Povelju EU-a o temeljnim pravima. Glasanje u Europskom parlamentu, po primjeru Francuske, koja je bila prva zemlja EU-a koja je ustavom priznala pravo na pobačaj, potaknulo je raspravu među 27 država članica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom da se zahtjeva jednoglasna odluka svih država članica da se takvo pravo navede u Povelji, glasanje uglavnom ostaje tek simbolično.

Protivljenje i razočaranje ubrzo je iznio COMECE, Vijeće biskupskih konferencija EU, koja tvrdi da je temeljno pravo ono na život, a ne na pobačaj, jer se pobačajem uskraćuje život najranjivijima, a to mišljenje ponovio je i nadbiskup Paglia. Njegove izjave za Vatican news, koje je prenijela IKA, prenosimo u cijelosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>EU parlament zatražio da se ‘pravo na pobačaj’ uvrsti u povelju o temeljnim pravima

Nadbiskupe Paglia, Vaše mišljenje o glasanju u EU parlamentu?

Vidim to kao čisto ideološki potez u negativnom smislu te riječi. Teško je ignorirati nevolje žena, pogotovo zato što mnoge žene možda traže pobačaj iz očaja, ali ono što je alarmantno jest činjenica potpunog zanemarivanja prava nerođenih. To, po meni, signalizira značajnu kulturnu regresiju, potkopavajući naše društvene vrijednosti. To je korak unatrag, a ne naprijed, i zanemaruje načelo zaštite prava svih, a posebno onih najslabijih, koji se ne mogu sami braniti. Pogrešno je zagovarati prava jedne strane, a zanemariti prava druge.

Dakle, kakav mentalitet odražava ovo glasanje?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odražava izrazito individualistički način razmišljanja koji ne priznaje realnost života. Trudnoća uključuje dva života, ali naglasak je stavljen isključivo na osobna prava, nauštrb obveza prema drugima, a to nas onda vodi žalosnim putem. Od presudne je važnosti pružati sveobuhvatnu podršku trudnicama, osiguravajući im dostojanstvo, dajući im pravo na zapošljavanje i da do punog izražaja dođe njihova ljudskost.

Možda će vas zanimati

Europska unija nedvojbeno nameće ideologiju

Nameće li Europska unija određenu ideologiju, kako to tvrde europski biskupi?

Nedvojbeno. Vrijedno je napomenuti da protivljenje pobačaju nije ograničeno na katolicizam. Pitanje se svodi na to smatra li se nerođeni život životom. Ako je tako, koje pravo imamo da ih prekinemo? Iako su sukobi neizbježni, potpuno zanemarivanje prava nerođenih u korist drugih, pogotovo kada oni ne mogu govoriti sami za sebe, predstavlja kulturnu regresiju. Moramo dati prednost životu u svim njegovim oblicima i aspektima, posebno onima koji su najranjiviji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako ovo glasanje možda neće imati trenutačne zakonodavne posljedice, ono šalje zabrinjavajuću poruku, zar ne?

Apsolutno. To nije samo zakonodavno pitanje; to je duboko ukorijenjen kulturni problem. Naša opsjednutost individualnim pravima riskira nagrizanje našeg osjećaja međusobne povezanosti i kolektivne odgovornosti prema životu. Pristup Majke Terezije, koje je pozivala trudnice da izaberu život i koja im je nudila podršku, primjer je potrebe za pomakom prema kulturi jedinstva i solidarnosti. Ovo glasanje nije samo politički izbor; dovodi u pitanje naše temeljno razumijevanje ljudskog dostojanstva i društvene dobrobiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/IKA

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci