Stanovnici Slovačke, Malte i Latvije počeli su u subotu glasovanje na izborima za Europski parlament, trećeg od četiri dana glasovanja u svih 28 zemalja članica Europske unije.
U četvrtak i petak svoje su biračko pravo na izborima za EP iskoristili Irci, Česi, Nizozemci i Britanci, a u nedjelju će glasovati građani ostalih zemalja EU-a, među kojima i Hrvati koji biraju 11 zastupnika.
Slovaci u subotu biraju 13 zastupnika 751-članog Europskog parlamenta, Latvijci biraju osam, a Maltežani šest zastupnika.
Na prošlim i pretprošlim izborima za Europski parlament u Slovačkoj odziv je bio najmanji u EU. Godine 2009. glasovalo je 19,6 posto birača, a 2004. samo 17 posto. Vladajući socijaldemokrati (Smer) po zadnjim podacima PollWatcha imaju potporu više od 40 posto birača, što im daje sedam zastupnika u Europskom parlamentu, a kršćanski demokrati, Stranka običnih ljudi i ostale stranke po jednog.
Latvijci u EP šalju osam zastupnika, a po anketama bit će to pripadnici šest stranaka. Po dva mandata će dobiti jedino europska udružena ljevica GUE/NGL i pučani. Ostali će se podijeliti između socijalista, konzervativaca i neovisnih.
Na Malti će se izbori odlučivati između dvije tradicionalno dominantne stranke, laburista (S&D) i nacionalista (EPP). Po anketama, svaka će dobiti tri zastupnika.
Prve projekcije novog sastava Europskog parlamenta bit će objavljene u nedjelju poslije 22 sata, a prvi rezultati poslije 23 sata. Rezultati se ne bi smjeli objavljivati prije nego što se zatvore sva birališta u Europskoj uniji, a to su birališta u Italiji gdje se može glasovati do 23 sata.
Izravni izbori za Europski parlament održavaju se svakih pet godina od 1979. godine. Države članice u Europskom parlamentu mogu imati najmanje šest zastupnika, a najviše 96, proporcionalno broju stanovnika. Hrvatska bira 11 zastupnika EP-a.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: © European Union 2014 - European Parliament
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.