Slovensko vijeće za nacionalnu obranu pod vodstvom premijera Mire Cerara u srijedu je jednoglasno prihvatilo mjere predviđene za slučaj produžavanja migracijske krize, a među njima je i aktivacija vojske koja bi uz granicu djelovala uz ovlasti koje ima policija, potvrdio je nakon sastanka ministar vanjskih poslova Karl Erjavec.
Usvojene mjere vezane s migracijskom krizom treba danas potvrditi i vlada.
Ministar vanjskih poslova Karl Erjavec kazao je da zaključci vode računa o zaštiti slovenskih nacionalnih interesa, kako se država ne bi pretvorila u migrantski džep u kojemu bi se duže vremena zadržavali migranti.
Vijeće za nacionalnu obranu predložilo je i aktivaciju izmjena članka zakona o obrani prema kojemu bi se vojska na granici zbog ilegalnih migranata mogla uključiti u zaštitu teritorija, te se pri tome služiti i ovlastima koje u redovnom stanju ima samo policija.
Da bi do aktivacije zakona koji je izmijenjen prošle jeseni u svjetlu migracijske krize došlo, potrebno je da za to glasuje dvije trećine zastupnika u parlamentu.
Neslužbeno, izvanredna sjednica na kojemu će se o tome odlučivati održat će se već u ponedjeljak, javili su slovenski mediji.
Slovenski mediji o migrantima: ograničenja Austrije izazvat će lančanu reakciju
Najavljena ograničenja za ulazak migranata i izbjeglica u Austriju izazvat će lančanu reakciju, odnosno domino-učinak u zemljama na tzv. balkanskoj ruti, ali zapravo odražavaju tihu želju Beča da neka od tih država umjesto nje preuzme obvezu potpunog zatvaranja granice za migrante, ocjenjuju u srijedu slovenski mediji.
Austrijska ministrica unutarnjih poslova Johanna Mikl-Leitner u utorak je u Spielfeldu na granici sa Slovenijom najavila uvođenje dnevnih kvota za maksimalni prihvat izbjeglica, a ministar unutarnjih poslova Doskozil strogu kontrolu prelazaka potencijalnih migranata na 12 južnih graničnih prijalaza, te korištenje dronova i dubinske kontrole teritorija uz granicu kako bi se ilegalne migracije spriječile.
No, austrijska strana još nije navela kad će se nove stroge mjere u cijelosti početi provoditi niti maksimalnu kvotu za prijem migranata iz Slovenije.
Dio slovenskih medija to tumači kao “tiho očekivanje” Beča da će potpuno zatvaranje svoje granice za migrante preuzeti netko drugi na balkanskoj ruti prema sjeveru.
“Austrija potajno želi da ručnu kočnicu za migrante umjesto nje povuče netko drugi”, piše u komentaru mariborski “Večer”.
O recipročnim mjerama za migrante koje će zbog austrijske najave uvesti na svojoj južnoj granici s Hrvatskom u srijedu ujutro raspravlja Vijeće za nacionalnu sigurnost koje vodi premijer Miro Cerar, a popodne će o tome odlučivati vlada.
Odluka Austrije o dodatnim kontrolama graničnih prijelaza prema Sloveniji, Italiji i Mađarskoj mogla bi biti uvod u stvarnu suspenziju šengenskog režima te izazvati velike ekonomske štete. Ona označava i prestanak politike “gostoljubivosti” prema izbjeglicama u ozračju u kojemu su izbjeglice zbog skorašnjih izbora u Austriji postali velika tema, navodi ljubljanski “Dnevnik”.
Mariborski “Večer” koji o odnosima s Austrijom u svjetlu izbjegličke krize piše najdetaljnije, navodi kako ima informacije da će Makedonija krajem ovog tjedna prva u cijelosti za migrante zatvoriti svoju granicu prema Grčkoj.
Pri tome se mariborski list poziva na “neslužbene, ali sigurne” izvore u slovenskoj vladi, ne iznoseći detalje.
S druge strane, dio slovenskih medija upozorava da zamisao slovenskog premijera Mire Cerara o drugoj crti obrane Europe od migranata na makedonsko-grčkoj granici nema potporu njemačke kancelarke Angele Merkel iako su je podržale članice Višegradske skupine i zemlje na balkanskoj izbjegličkoj ruti.
Mediji prenose da je Merkel u utorak odbacila prijedlog o zatvaranju balkanskog koridora koji migrante vodi prema Njemačkoj. Prema tom prijedlogu Višegradske skupine Europa bi pomogla u kontroli svojih granica Bugarskoj i Makedoniji, no Merkel je ponovo naglasila važnost kontrole vanjskih granica EU-a.
Kako navode slovenski mediji, to je važno stajalište njemačke kancelarke pred summit EU-a na kojemu će i migracijska kriza biti važna tema jer bi se u suprotnom Grčka mogla suočiti s drastičnim povećanjem brojem izbjeglica i praktično bi bila “isključena” iz Schengenskog prostora.
Izvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.